Reklama

Edukacja żeglarska z „Różą Wiatrów”

Wolontariusze z Przemyskiego Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego „Róża Wiatrów” Agnieszka Kowaliw i Jacek Podwyszyński gościli w Szkole Podstawowej w Małkowicach i Zespole Szkół w Drohojowie (gmina Orły), gdzie przeprowadzili zajęcia z edukacji żeglarskiej, bezpiecznego zachowania nad wodą i pierwszej pomocy przedmedycznej.

W zajęciach wzięła udział ponad setka dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli jedyną okazję poznać zasady poruszania się łodzi żaglowej i opanować terminologię związaną z budową jachtu oraz kierunkami jego poruszania się względem wiatru. Mogli się też przekonać, na jakiej zasadzie działa system dwóch bloczków, będących częścią talii grota i jak łatwo – dzięki ich zastosowaniu – obsłużyć liczący ponad 20 metrów kwadratowych żagiel. Duże zainteresowanie wzbudziła też budowa radia morskiego i zasady jego obsługi.

– Przypomnieliśmy dzieciom, jak należy zachowywać się nad wodą i w jaki sposób udzielić pomocy koledze, który tonie, samemu nie narażając się na niebezpieczeństwo. Szkolenie dopełniły: pokaz sprzętu ratunkowo-asekuracyjnego używanego na jachtach oraz intensywne ćwiczenia praktyczne z resuscytacji i pierwszej pomocy przedmedycznej – wyliczył J. Podwyszyński.

Reklama

Wiadomo już, że teoria będzie miała kontynuację w praktyce, podczas Niebieskich Szkół na Zalewie Solińskim, których organizatorem – podobnie jak w ub.r. – będzie Stowarzyszenie „Róża Wiatrów” z Przemyśla. Zaplanowane są też kolejne zajęcia w innych szkołach. Stowarzyszenie na wiosnę zaprasza wszystkich chętnych do udziału w kursie na patent żeglarza jachtowego, a latem na rejsy stażowe po Bałtyku oraz kurs na patent jachtowy sternika morskiego.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    We - niezalogowany 2015-03-30 08:47:56

    Sama z ciekawości posłuchała bym.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jack - niezalogowany 2015-05-12 19:42:22

    Zapraszamy na kurs Żeglarz Jachtowy z Różą Wiatrów. www.roza-przemysl.pl

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jacek - niezalogowany 2015-09-26 17:52:11

    W Przemyślu  powstaje I Przemyska Sekcja Żeglarska dla Dzieci i Młodzieży. Pierwsze spotkanie w dniu 7 października 2015 o godz. 17:00 w II LO.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama