Z udziałem metropolity przemyskiego obrządku rzymskokatolickiego abpa Adam Szala i metropolity archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego abpa Eugeniusza Popowycza odbyły się dzisiaj (3 czerwca br.) uroczystości Bożego Ciała.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie zwana Bożym Ciałem, to jedno z największych świat w Kościele katolickim. Obchodzona jest zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Najważniejszą częścią tego święta jest procesja prowadzona do czterech ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Drugi rok z rzędu – ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 – procesja nie odbywa się ulicami miast. Każda z parafii organizowała procesje wokół świątyń. W Przemyślu główne uroczystości odbyły się wokół Bazyliki Archikatedralnej. Tam ustawiony został ołtarz główny i trzy ołtarze procesyjne.
W trwających dwie godziny uroczystościach wzięły udział setki przemyślan. Co ważne, miały charakter ekumeniczny. Odbyły się pod przewodnictwem metropolity przemyskiego obrządku rzymskokatolickiego abpa Adam Szala i metropolity archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego abpa Eugeniusza Popowycza. Obecny był arcybiskup senior Józef Michalik oraz biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej bp Stanisław Jamrozek.
Więcej w papierowym wydaniu ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak zwykle w brukowcu. Redaktorzyna nowomodny oczywiście posłużył się słowem "ekumenizm". Słowo oczywiście modne. Ale nie na miejscu tym razem. Uroczystości Bożego Ciała mogą odbywać się jedynie; i tak tutaj się stało, w wśród katolików. Rzymskich, greckich czy ormiańskich to bez znaczenia. Nie mogą odbywać się jak to modnie brzmi "ekumenicznie" gdyż odszczepieńcy ariańscy czy też poluterańscy różnych maści w Ciało i Krew Pana Jezusa obecną w Chlebie i Winie nie wierzą. Oczywiście spotkam się tutaj z różnymi odpowiedziami , że współczesny świat , itd. ale zgodnie z trwającą dwa tysiące lat nauką Kościoła oraz Ewangelią i Cudami Eucharystycznymi Prawda jest tylko jedna. I żaden heretyk tego nie zmieni choćby mienił się biskupem a nawet wyższym troszkę urzędnikiem KK.
Kiedy został zniesiony stan epidemii w Polsce na zdjęciach nie ma żadnego zachowanego dystansu pełny lights nie wyciągnięto z ubiegłego roku
Rok temu było identycznie o tej porze a jesień pokazała błędy zrobione latem czas pokaże swoje na ile szczepionki uchronią
oczywiście masz rację , nie jest ekumenią wspólna modlitwa przedstawicieli dwóch obrządków katolickich. Mogłaby taką być gdyby uczestniczyli w niej jeszcze prawosławni bo oni też wierzą że chleb i wino stają się rzeczywiście ciałem i krwią Chrystusa a są innego wyznania , nie są katolikami.
myślę że szczepionki uchronią od wirusa tych co się zaszczepili a tych innych jak słynne hasło legionistów maszeruj albo giń już nie ale to już nie mój problem...
Ekumeniczne? Wewnątrz Kościoła Katolickiego nie ma ekumenii. Gdyby byli prawosławni, protestanci to wtedy byłyby ekumeniczne.
Jak zwykle w brukowcu. Redaktorzyna nowomodny oczywiście posłużył się słowem "ekumenizm". Słowo oczywiście modne. Ale nie na miejscu tym razem. Uroczystości Bożego Ciała mogą odbywać się jedynie; i tak tutaj się stało, w wśród katolików. Rzymskich, greckich czy ormiańskich to bez znaczenia. Nie mogą odbywać się jak to modnie brzmi "ekumenicznie" gdyż odszczepieńcy ariańscy czy też poluterańscy różnych maści w Ciało i Krew Pana Jezusa obecną w Chlebie i Winie nie wierzą. Oczywiście spotkam się tutaj z różnymi odpowiedziami , że współczesny świat , itd. ale zgodnie z trwającą dwa tysiące lat nauką Kościoła oraz Ewangelią i Cudami Eucharystycznymi Prawda jest tylko jedna. I żaden heretyk tego nie zmieni choćby mienił się biskupem a nawet wyższym troszkę urzędnikiem KK.
Kiedy został zniesiony stan epidemii w Polsce na zdjęciach nie ma żadnego zachowanego dystansu pełny lights nie wyciągnięto z ubiegłego roku
Rok temu było identycznie o tej porze a jesień pokazała błędy zrobione latem czas pokaże swoje na ile szczepionki uchronią