Materiał przygotowany dla prasy.
Uczniowie Podstawowej Szkoły im. I. Newtona w Przemyślu tym razem wyjechali z ERASMUSem do Hiszpanii, a konkretnie do Barcelony gdzie wraz z hiszpańskimi rówieśnikami spędzali pracowity tydzień na różnych aktywnościach. Dobre umiejętności językowe dają naszym uczniom wiele możliwości nawiązania kontaktów ze szkołami w całej Europie i podejmowania z nimi różnorodnych działań. Jedną z nich jest na pewno wolontariat czyli zupełnie bezinteresowne działanie na rzecz osób potrzebujących często bardzo podstawowych rzeczy do życia. W naszej hiszpańskiej szkole partnerskiej ma to mocny związek między innymi z bardzo popularnym świętem jakim jest dzień św. Jerzego.Tego dnia bliskim kobietom wręcza się najpiękniejszą RÓŻĘ , a mężczyznom KSIĄŻKĘ jednym słowem jest to święto obdarowywania najbliższych. W naszej partnerskiej szkole młodzież przed tym dniem produkuje dużo maleńkich różyczek z modeliny, a następnie sprzedaje się je za symboliczne 1 Euro. Zebrane pieniądze Szkoła przeznacza na pomoc w biednych krajach np. budowę studni , budowę szkoły dla miejscowych dzieci, wyposażenie placówki edukacyjnej.Często prowadzi się projekty kilkuletnie lub realizowane wspólnie z większymi organizacjami o większym potencjale finansowym. Ważnym działaniem były wspólne lekcje Clil, które rozwinęły umiejętności w obszarze j. angielskiego wszystkich uczniów biorących udział w projekcie.
Ważnym motywem przewodnim podczas pobytu w Barcelonie był słynny architekt Antonio Gaudi i jego spektakularne budowle. Nasi uczniowie zwiedzili budowaną od 1882 roku z datków Sagrada Familia. Budowla jest niesamowita , a jej zwiedzanie pozostawia niezapomniane wrażenia. Kościół po 144 latach nieprzerwanej budowy będzie ukończony w 2026 roku na 100 lecie śmierci Antonia Gaudi. Następnym znanym i pięknym budynkiem była Casa Mila oraz fantastycznie zaprojektowany i zrealizowany Park Guell z najdłuższą i najbardziej fantazyjną ławką świata.
Bardzo interesujące było zwiedzanie Szpitala Św. Pawła. Na tamte czasy był to nowoczesny szpital, powstał już w XIV w po wielkiej fali dżumy, która zabrała Barceloniewięcej niż 30% mieszkańców. Wtedy władze miasta zrozumiały potrzebę wybudowania specjalistycznego szpitala w Barcelonie.
Podczas pobytu w naszej partnerskiej szkole nie zabrakło sportu. Uczniowie rozegrali mecz koszykówki, a następnie zwiedzili interaktywne centrum FC Barcelona poznając wszystkich najbardziej znanych piłkarzy świata jak L .Messi, R. Lewandowski, C.Ronaldo , wirtualnie uczestnicząc w treningu na boisku, co było dla każdego ogromnym przeżyciem. Na zakończenie pobytu uczniowie polscy i hiszpańscy razem zrobili tradycyjne kastylijskie śniadanie pa tomaquet, które smakowało wszystkim wybornie.
Podróżowanie, wspólne uczenie się daje dużą dawkę wiedzy , przeżyć jednym słowem otwiera umysł, pozwala żyć pełniej, z większą odwagą patrzeć w przyszłość. Nasi partnerzy z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec to szkoły w których zdobywamy wiele cennych doświadczeń.Podczas ich pobytów w naszej szkole mamy okazję pokazać im nasz piękny Przemyśl , jego okolice, co zawsze budzi duży entuzjazm.
Podstawowa Szkoła im. I. Newtona już dwa lata z rzędu zajmowała I-sze miejsce w Przemyślu po egzaminie ósmoklasisty.W 2024 r również VI miejsce w województwie Podkarpackim na kilkaset szkół, co jest bardzo, bardzo dużym sukcesem naszych uczniów, nauczycieli i metod nauczania.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze