Reklama

Erasmus + otwiera umysły

26/11/2024 16:38

Materiał przygotowany dla prasy.

Uczniowie  Podstawowej Szkoły  im. I. Newtona w Przemyślu  tym razem wyjechali z ERASMUSem  do Hiszpanii,   a konkretnie do Barcelony gdzie wraz z hiszpańskimi rówieśnikami spędzali pracowity tydzień na różnych aktywnościach. Dobre umiejętności językowe dają naszym uczniom wiele możliwości nawiązania kontaktów ze szkołami w całej Europie i podejmowania z nimi różnorodnych  działań. Jedną z nich jest na pewno wolontariat czyli zupełnie bezinteresowne działanie na rzecz osób potrzebujących często bardzo podstawowych rzeczy do życia. W naszej hiszpańskiej szkole partnerskiej ma to mocny związek między innymi z bardzo popularnym świętem jakim  jest dzień św. Jerzego.Tego dnia bliskim kobietom wręcza się najpiękniejszą RÓŻĘ , a mężczyznom KSIĄŻKĘ jednym słowem jest to święto obdarowywania najbliższych. W naszej partnerskiej szkole młodzież przed tym dniem produkuje dużo maleńkich różyczek z modeliny, a następnie sprzedaje się je za symboliczne 1 Euro. Zebrane pieniądze Szkoła przeznacza na pomoc w biednych krajach np. budowę studni , budowę szkoły dla miejscowych dzieci, wyposażenie placówki edukacyjnej.Często prowadzi się projekty kilkuletnie lub realizowane wspólnie z większymi organizacjami o większym potencjale finansowym. Ważnym działaniem były wspólne lekcje Clil, które rozwinęły umiejętności w obszarze j. angielskiego wszystkich uczniów biorących udział w projekcie.

 Ważnym motywem przewodnim podczas pobytu w Barcelonie był słynny architekt Antonio Gaudi i jego spektakularne budowle. Nasi uczniowie zwiedzili  budowaną od 1882 roku z datków  Sagrada  Familia. Budowla jest niesamowita , a jej zwiedzanie pozostawia niezapomniane wrażenia. Kościół po 144 latach nieprzerwanej budowy będzie ukończony w 2026 roku na 100 lecie śmierci Antonia Gaudi. Następnym znanym i pięknym budynkiem była Casa Mila oraz fantastycznie zaprojektowany i zrealizowany  Park Guell z najdłuższą i najbardziej fantazyjną ławką świata.

Reklama

Bardzo interesujące było zwiedzanie Szpitala Św. Pawła. Na tamte czasy był to nowoczesny szpital,  powstał już w XIV w po wielkiej fali dżumy, która  zabrała Barceloniewięcej niż 30% mieszkańców. Wtedy władze miasta zrozumiały potrzebę wybudowania specjalistycznego szpitala w Barcelonie.

Podczas pobytu w naszej partnerskiej szkole nie zabrakło sportu. Uczniowie rozegrali mecz koszykówki, a następnie zwiedzili interaktywne centrum FC Barcelona poznając wszystkich najbardziej znanych piłkarzy świata jak L .Messi, R. Lewandowski, C.Ronaldo , wirtualnie uczestnicząc w treningu na boisku, co było dla każdego ogromnym przeżyciem. Na zakończenie pobytu uczniowie polscy i hiszpańscy razem zrobili tradycyjne kastylijskie śniadanie pa tomaquet, które smakowało wszystkim wybornie.

Reklama

Podróżowanie, wspólne uczenie się daje dużą dawkę wiedzy , przeżyć jednym słowem otwiera umysł, pozwala żyć pełniej, z większą odwagą patrzeć w przyszłość. Nasi partnerzy z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Niemiec to szkoły w których zdobywamy wiele cennych doświadczeń.Podczas ich pobytów w naszej szkole mamy okazję pokazać im nasz piękny  Przemyśl , jego okolice, co zawsze budzi duży entuzjazm.

 

Podstawowa Szkoła im. I. Newtona już dwa lata z rzędu zajmowała I-sze miejsce w Przemyślu po egzaminie ósmoklasisty.W 2024 r również VI miejsce w województwie Podkarpackim na kilkaset szkół, co jest bardzo, bardzo  dużym sukcesem naszych uczniów, nauczycieli i metod nauczania.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości