Reklama

Europejski Dzień Numeru 112

W 2021 r. na numer alarmowy 112, obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, wpłynęło ok. 849 tys. zgłoszeń, z czego ponad 531 tys. to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane). – Nasze centrum jest jednym z siedemnastu takich centrów funkcjonujących w Polsce i mających bardzo istotne znaczenie dla systemu bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

11 lutego br. operatorzy tego centrum obchodzili swój dzień – Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki E. Leniart podziękowała operatorom za codzienne zaangażowanie w trudną i wymagającą pracę.

– Niezwykle istotne jest to, abyśmy zwracali uwagę na[paywall] prawidłowe wykorzystanie numeru 112, ponieważ jego blokowanie może skutkować tym, że osoba, która znajduje się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, na ten numer się nie dodzwoni – powiedziała.

Reklama

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej i służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. 

Jak poinformowała, w ub.r. do poszczególnych podkarpackich służb została przekazana następująca liczba zgłoszeń: państwowe ratownictwo medyczne – 128 tys. 120, policja – 123 tys. 377, państwowa straż pożarna – 14 tys. 587, pozostałe służby (pogotowie energetyczne, pogotowie wodociągowe itp.) – 41 tys. 407.

Warto wiedzieć, że operatorzy numerów alarmowych z CPR w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W 2021 r. obsłużyli aż 37 tys. 282 takich zgłoszeń.

Reklama

Numer najważniejszy

Przypomnijmy, że w 2021 r. w systemie powiadamiania ratunkowego nastąpiła ważna zmiana. Obok zgłoszeń skierowanych do numerów alarmowych 112 i 997, CPR-y przejęły obsługę połączeń kierowanych na numer 998.

Wybierając numery alarmowe 112, 997 oraz 998, dodzwonimy się do operatorów numeru alarmowego 112, którzy na podstawie zebranych informacji kwalifikują zgłoszenie, a następnie przekazują do właściwych podmiotów ratowniczych i podmiotów pomocniczych, które dysponują własne zasoby ratownicze na miejsce zdarzenia.

– Numer alarmowy 112 ma szczególne znaczenie podczas wciąż trwającej pandemii. Centra powiadamiania ratunkowego stanowiły i dalej stanowią kluczowe ogniwo w kwestii obsługi zgłoszeń dotyczących Covid-19, a pracujący w nich operatorzy numeru alarmowego 112 wykazują duże zaangażowanie oraz rzetelność w realizacji swoich obowiązków służbowych. Wszyscy powinniśmy im bardzo podziękować – podsumowała wojewoda E. Leniart.

Wojewoda, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wręczyła wyróżniającym się operatorom tabliczki pamiątkowe jako podziękowanie za profesjonalizm, rzetelność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i codzienne zaangażowanie.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama