W 2021 r. na numer alarmowy 112, obsługiwany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, wpłynęło ok. 849 tys. zgłoszeń, z czego ponad 531 tys. to zgłoszenia niezasadne (fałszywe i anulowane). – Nasze centrum jest jednym z siedemnastu takich centrów funkcjonujących w Polsce i mających bardzo istotne znaczenie dla systemu bezpieczeństwa wewnętrznego w naszym kraju – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
11 lutego br. operatorzy tego centrum obchodzili swój dzień – Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.
Podczas specjalnej konferencji prasowej wojewoda podkarpacki E. Leniart podziękowała operatorom za codzienne zaangażowanie w trudną i wymagającą pracę.
– Niezwykle istotne jest to, abyśmy zwracali uwagę na[paywall] prawidłowe wykorzystanie numeru 112, ponieważ jego blokowanie może skutkować tym, że osoba, która znajduje się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, na ten numer się nie dodzwoni – powiedziała.
Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej i służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska.
Jak poinformowała, w ub.r. do poszczególnych podkarpackich służb została przekazana następująca liczba zgłoszeń: państwowe ratownictwo medyczne – 128 tys. 120, policja – 123 tys. 377, państwowa straż pożarna – 14 tys. 587, pozostałe służby (pogotowie energetyczne, pogotowie wodociągowe itp.) – 41 tys. 407.
Warto wiedzieć, że operatorzy numerów alarmowych z CPR w Rzeszowie obsługują także zgłoszenia przychodzące z Polski. W 2021 r. obsłużyli aż 37 tys. 282 takich zgłoszeń.
Przypomnijmy, że w 2021 r. w systemie powiadamiania ratunkowego nastąpiła ważna zmiana. Obok zgłoszeń skierowanych do numerów alarmowych 112 i 997, CPR-y przejęły obsługę połączeń kierowanych na numer 998.
Wybierając numery alarmowe 112, 997 oraz 998, dodzwonimy się do operatorów numeru alarmowego 112, którzy na podstawie zebranych informacji kwalifikują zgłoszenie, a następnie przekazują do właściwych podmiotów ratowniczych i podmiotów pomocniczych, które dysponują własne zasoby ratownicze na miejsce zdarzenia.
– Numer alarmowy 112 ma szczególne znaczenie podczas wciąż trwającej pandemii. Centra powiadamiania ratunkowego stanowiły i dalej stanowią kluczowe ogniwo w kwestii obsługi zgłoszeń dotyczących Covid-19, a pracujący w nich operatorzy numeru alarmowego 112 wykazują duże zaangażowanie oraz rzetelność w realizacji swoich obowiązków służbowych. Wszyscy powinniśmy im bardzo podziękować – podsumowała wojewoda E. Leniart.
Wojewoda, w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, wręczyła wyróżniającym się operatorom tabliczki pamiątkowe jako podziękowanie za profesjonalizm, rzetelność, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji i codzienne zaangażowanie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze