Reklama

Ewangelia w języku polskim i ukraińskim wybrzmiała szczególnie

16 grudnia w siedzibie przemyskiej biblioteki przy ul. Grodzkiej miało miejsce wspólne spotkanie opłatkowe z udziałem przedstawicieli władz miasta i powiatu przemyskiego oraz duchownych dwóch obrządków. Odczytana w języku polskim i ukraińskim ewangelia o narodzeniu Pańskim wybrzmiała w tym roku szczególnie.

Gospodarzami spotkania zorganizowanego przez samorządy Przemyśla i powiatu przemyskiego byli prezydent Wojciech Bakun i starosta Jan Pączek. Oprócz nich w wydarzeniu udział wzięli: sekretarz stanu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, poseł Marek Rząsa, radni oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji miejskich. Zgromadzonych pobłogosławili hierarchowie – ks. abp Eugeniusz Popowicz, metropolita archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego i ks. abp Adam Szal, metropolita archidiecezji przemyskiej.  Po odczytaniu treści ewangelii o narodzeniu Pańskim (w języku polskim i ukraińskim) hierarchowie obu obrządków pobłogosławili opłatki i złożyli zebranym życzenia. Uroczystość uświetnił występ zespołów Klubu Garnizonowego działającego przy 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Święta wschodnie w cieniu wojny i rozłąki

Reklama

Wierni obrządków wschodnich – greckokatolicy i prawosławni – już 7 stycznia będą świętować Boże Narodzenie. Będą to święta inne niż zwykle, bo wojna tocząca się w Ukrainie spowodowała rozłąkę wielu rodzin. „To będzie pierwszy raz w życiu, kiedy nie będę ze swoją rodziną w tym świątecznym czasie. Wojna ukradła u mi święta i chwile z nimi” – brzmi jeden z wpisów na portalu społecznościowym, zamieszczony przez pochodzącą z Donbasu Annę.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w tym roku po raz pierwszy[paywall] mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy Boże Narodzenie mogło być obchodzone tego samego dnia przez ukraińską cerkiew i Kościół katolicki. Przesunięcie między świętami obchodzonymi przez katolików i prawosławnych wynika bowiem z tego, że ci drudzy korzystają z kalendarza juliańskiego, który jest „opóźniony” do powszechnego kalendarza gregoriańskiego. Jak podał serwis Ukrayina.pl, w październiku 2022 r. Synod Biskupów Kościoła Prawosławnego Ukrainy podjął decyzję „o możliwości odprawienia nabożeństwa ku czci Narodzenia Pańskiego według kalendarza nowojuliańskiego 25 grudnia 2022 roku”. Zaznaczono, że dotyczy to tych parafii, „w których istnieją ku temu okoliczności duszpasterskie, a pragnienie wiernych jest potwierdzone decyzją proboszcza i wspólnoty”. Na taki krok zwierzchników ukraińskiej cerkwi wpłynął atak Rosji na Ukrainę i niechęć do świętowania w tym samym czasie co najeźdźcy.

Reklama

Większość Ukraińców przywiązanych do kalendarza juliańskiego swoje święta rozpocznie jednak 13 dni po świętach katolickich i będzie celebrować je przez 4 dni. 6 stycznia okres świąteczny rozpocznie się Swiatym Weczerem (wspólną wigilijną kolacją). 7 stycznia wierni obrządków wschodnich świętować będą Rożdiestwo Christowo, czyli Boże Narodzenie, 8 stycznia wypadnie drugi dzień Bożego Narodzenia – Sobór Najświętszej Bogurodzicy. Trzeciego dnia świąt, 9 stycznia, wspominać będą z kolei apostoła i pierwszego męczennika Stefana.


fot.archiwum ŻP
Wierni obrządków wschodnich swoje święta rozpoczną 13 dni po świętach katolickich i będą je celebrować je przez 4 dni, choć w tym roku po raz pierwszy mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy Boże Narodzenie mogło być obchodzone tego samego dnia przez ukraińską cerkiew i Kościół katolicki.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama