Reklama

Fajerwerki mimo zakazu. Mieszkańcy mają dość

– Przez pół roku był spokój. Nie wiemy, co takiego stało się pod koniec maja, że znowu zaczęli bawić się fajerwerkami. Przecież wójt wydał kategoryczny zakaz ich używania – zastanawiają się mieszkańcy Krasiczyna, których 24 i 25 maja br. postawiły na równe nogi odgłosy wystrzeliwanych w niebo sztucznych ogni.

– W zeszłym roku mieliśmy już tego dość. Domostwa, które usytuowane są w bezpośrednim sąsiedztwie zamku w Krasiczynie, były najbardziej narażone na wieczorne hałasy. Nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić, jak potężny to huk. To nie są fajerwerki za dwa złote, kupowane w supermarketach. To potężne ładunki wystrzeliwane w niebo. Kiedy wybuchają, wszyscy stajemy na równe nogi[paywall]. Poprosiliśmy pana wójta o wydanie zakazu ich używania i takowe zarządzenie zostało wprowadzone – opowiadają mieszkańcy Krasiczyna.

Rozporządzenie w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie gminy Krasiczyn, parafowane przez wójta Tadeusza Bobka, wydane zostało dokładnie 23 października 2018 r. W zasadzie to dokument nakładający bezwzględnyo zakaz ich używania w miejscach publicznych. Nie obejmuje on 31 grudnia, czyli sylwestra i przypadającego 1 stycznia Nowego Roku. Za naruszenie przepisów grozi kara grzywny.

Reklama

Spokój przez pół roku

– I przez pół roku mieliśmy spokój. Oczywiście nie wszyscy są temu przeciwni, ale wcale się nie dziwię. Jeśli ktoś mieszka dwa kilometry od zamku, może mu to nie przeszkadzać. Wiele rodzin ma małe dzieci, których po takiej kanonadzie nie sposób utulić do rana. Wielu ma koty czy psy, które dostają obłędu. Na terenie parku zamontowanych jest sporo budek dla ptaków. Są puste, bo ptaki dawno się stamtąd wyniosły. 24 maja zaczęli odpalać fajerwerki około godziny 22.20 i strzelali przez 10 minut, 25 maja o godzinie 21.50 i trwało to niemal tyle samo. Chcieliśmy porozmawiać z szefostwem, dzwoniliśmy, ale nas zlekceważyli. Trudno. Będziemy wzywać policję. Nie popuścimy. Chcemy załatwić sprawę pokojowo, ale jeśli się nie da, poruszymy niebo i ziemię – zagrozili cytowani już mieszkańcy.

Nie łamiemy prawa

Prezes Zarządu Fundacji „Pro Arte et Historia”, właściciel Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krasiczynie Marek Zaczek przyznaje, że dwukrotnie doszło do odpalenia fajerwerków.

Reklama

– Na terenie naszego zespołu odbył się jeden z koncertów festiwalu w Łańcucie. Musieliśmy zrealizować cały program i scenariusz. Bisom nie było końca, więc nieco się to wszystko przedłużyło. Nazajutrz było wesele, ale pokaz sztucznych ogni odbył się przed godziną ciszy nocnej, czyli 22. Naprawdę staramy się, aby tego nie było, ale czasami są takie wydarzenia, że tego typu pokazy są wplecione w scenariusz. Nie jest to cykliczne. Nie chcemy uprzykrzać życia mieszkańcom Krasiczyna, ale oni także muszą nas trochę zrozumieć. Każdy pokaz zgłaszamy do Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Zgodnie z naszą interpretacją, nie łamiemy prawa, pokazy można bowiem przeprowadzać na terenach prywatnych, a teren zespołu takowym jest – wytłumaczył.

Zgłoszą sprawę na policję?

Zapytaliśmy sekretarza gminy Krasiczyn Jerzego Gruszeckiego, który prowadzi nadzór nad realizacją zarządzenia wójta gminy Krasiczyn. – Kiedy zarządzenie nabrało mocy prawnej, wysłaliśmy pismo do zarządu fundacji. Otrzymali je i się stosowali do zakazu. Jeśli doszło do odpalania fajerwerków w terminie, w którym obowiązuje zakaz, wyślemy przypomnienie z informacją o konsekwencjach. Jeśli to nie pomoże, zgłosimy sprawę do organów ścigania. Nie będziemy mieli wyjścia – zapewnił sekretarz gminy Krasiczyn.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gorszy sort - niezalogowany 2019-06-04 21:13:10

    TO PEWNIE STRZELAJA JAK PIERWSZY OGRONIK GOSCI NA ZAMKU!!!!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jaś - niezalogowany 2019-06-04 21:14:50

    zatkać uszy i podziwiać, raz się żyje !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    u - niezalogowany 2019-06-04 23:28:06

    wy jesteście naprawdę nieszczęśliwi powiem wam tak może wasze żony tam się bawią...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama