16 lutego dzieci i młodzież z placówek oświatowych na Podkarpaciu rozpoczną wyczekiwaną przerwę od nauki. Warto sprawdzić w publicznej bazie, czy wyjazd dziecka jest legalny i bezpieczny – przypominają rodzicom urzędnicy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
Jak wynika ze statystyk samorządu województwa, na Podkarpaciu do tej pory (stan na 26 stycznia) zgłoszonych zostało 151 miejsc wypoczynku najmłodszych, ale baza ta powiększa się z każdym kolejnym dniem. Łącznie w różnych formach wypoczynku weźmie w tym roku udział ponad 5,8 tys. uczniów z Podkarpacia, w tym 3405 uczniów wyjedzie na kolonie i obozy, 1913 skorzysta z półkolonii, a 511 wyjedzie za granicę. Priorytetem jest ich bezpieczeństwo, o czym mówiła podczas niedawnego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu zarządzania Kryzysowego wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. Jak zapewniła, podkarpackie służby i inspekcje są w pełni przygotowane do zabezpieczenia wypoczynku zimowego w czasie ferii w naszym województwie.

Zgodnie z ustalonym przez MEN na ten rok szkolny harmonogramem, młodzież z Podkarpacia wypoczywać będzie w okresie zimowym jako ostatnia, a więc w trzeciej turze (od 16 lutego do 1 marca), razem z uczniami z województw lubelskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Trzy terminy ferii, a nie cztery – jak do tej pory – to nowość , którą ministerstwo tłumaczyło chęcią uniknięcia problemu tzw. ferii na zakładkę, co powodowało weekendowe spiętrzenie turystów. Wydaje się jednak, że trzy terminy, a co się z tym wiąże także większa liczba wypoczywających jednocześnie dzieci, to ryzyko tłoku w popularnych miejscach wypoczynku. Jak będzie, czas pokaże.
Podkarpacki Kurator Oświaty zadbał o to, by jeszcze przed startem zimowej przerwy dyrektorzy szkół i placówek w regionie przeprowadzili propagujące bezpieczne zachowanie działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, z możliwym udziałem przedstawicieli służb (Policji, PSP, GOPR i innych). Przygotowanie organizatorów w zakresie dopełnienia obowiązku rejestracji wypoczynku, organizacji pracy zgłoszonych placówek, zatrudnienia kadry i tym podobne skontrolują natomiast przedstawiciele Podkarpackiego Kuratorium Oświaty (każdy organizator zimowego wypoczynku dla uczniów zobowiązany jest zgłosić go do wspomnianej instytucji).
O bezpieczeństwie swoich pociech powinni też pamiętać sami rodzice. Samorząd województwa przypomina o dostępnej w sieci publicznej internetowej bazie wypoczynku dzieci i młodzieży. Można ją znaleźć na stronie wypoczynek.men.gov.pl. Każdy rodzic może tam sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do kuratorium oświaty. Kurator umieszcza w bazie wyłącznie te zgłoszenia, które spełniły wszystkie wymagania formalne. Zatem jeśli wypoczynek nie figuruje w bazie, oznacza to, że jest organizowany nielegalnie.
Ze statystyk PUW wynika, że w tym roku...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 39% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze