W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu odbył się Festiwal E(x)plory. To impreza, która pokazuje fascynujący świat nauki i udowadnia, jak zdolną młodzież mamy w Jarosławiu.
Impreza, zorganizowana przez jarosławski ZSTiO i Fundację Zaawansowanych Technologii, odbyła się 29 listopada i podzielona była na dwie części. W ramach pierwszej odbył się cykl wykładów. Na PWSTE przeprowadzane zostały warsztaty poświęcone obrazowaniu 3D w medycynie, zaś w budynkach ZSTiO odbyły się m.in. warsztaty pt. Oczywiste nieoczywiste czy wykład Oczy okiem optyka. Druga część to już rywalizacja w konkursie E(x)plory. Do niecodziennych zmagań stanęło 8 zespołów złożonych z uczniów popularnego „Banacha”.
Rywalizacja toczyła się na polu wiedzy i kreatywności – każdy z zespołów przestawił rozwiązanie technologiczne, które chciałby wdrożyć w życie. Warto podkreślić, że nie były to fantazje snute w głowach domorosłych wynalazców, a często gotowe, także pod względem technologicznym, rozwiązania, nierzadko z działającym prototypem urządzenia. Zwycięzcami zostali Damian Kobylański, Jakub Nowotarski, Franciszek Bosak i Łukasz Chamuła, konstruktorzy protezy ręki, której komponenty powstawały na drukarce 3D. Drugie miejsce zajęli Jakub Mielniczek, Mateusz Tymczyk, Dawid Hulak i Patryk Ilasz, którzy stworzyli koncepcję opaski monitorującej zanieczyszczenie powietrza. Prace obu zespołów koordynuje Artur Tutka, oba też będą reprezentować Podkarpacie w kolejnym etapie konkursu, na którym powinni zaprezentować w pełni funkcjonalne urządzenia.

– Od kilku już lat próbujemy wchodzić w nowoczesną dydaktykę. Powinna się ona opierać[paywall] na realizacji projektów, przy których młodzież nie tylko wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności, ale też inne kompetencje związane z ich przyszłą pracą. Co istotne, to musi być efekt współpracy z innymi uczniami, przy której trzeba zdobywać materiały, kontaktować się z instytucjami, pozyskiwać fundusze. Fundacja Zaawansowanych Technologii projektem „E(x)plory” stwarza nam fantastyczną płaszczyznę do takich działań, zachęcając młodzież do tworzenia projektów pożytecznych społecznie. Na uczelni odbyły się warsztaty z segmentacji 3D w medycynie. Przed tą dziedziną jest kapitalna przyszłość. Proszę sobie wyobrazić, że np. ortopeda przed operacją jest w stanie stworzyć model 3D kolana, dzięki czemu może zaplanować w detalach operację, zawczasu rozpoznając najtrudniejsze jej elementy. U nas natomiast mamy także część warsztatową, ale i konkursową. Zaprezentowaliśmy wybrane pomysły naszych uczniów. Podkreślę, że jest to tylko część pracy naszej kreatywnej młodzieży, nie wszystkie ich pomysły są w takim stadium, że można je pokazać, ale mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie zmotywuje ich do dalszej pracy. Gdy w ubiegłym roku startowaliśmy z tym formatem, mieliśmy 1 – 2 projekty, a dziś jest ich 8.

– Fundacja Zaawansowanych Technologii od trzech lat realizuje program „E(x)plory”, zachęcając szkoły do organizacji festiwali naukowych. Są one połączone z[paywall] konkursami. Dziś w ZSTiO mamy etap szkolny, potem będą etapy regionalne, a następnie finały. Dla najlepszych przewidziane są nagr odyfinansowe i wyjazdy na prestiżowe konkursy naukowe na całym świecie. Organizatorom udało się połączyć wiele różnych światów. Jesteśmy my, są przedstawiciele wielu firm i fundacji. Są bardzo bogate programy warsztatów, wykładów czy pokazów. Jeśli chodzi o projekty uczniów, to wszystkie odpowiadają na jakieś realne zapotrzebowanie. Nie są to jakieś abstrakcyjne pomysły, których nikt nie potrzebuje albo w które nikt nie zainwestuje. Ci młodzi ludzie rozejrzeli się po świecie i powiedzieli sobie „o, tego właśnie nam brakuje, jest taki problem, zaradźmy coś!”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze