– Zamiast parkingu, żeby ludziom ułatwić dotarcie do urzędu, postawili figury – tak Henryk Mazur komentuje ustawienie na placu Dominikańskim figur polskiego legionisty i węgierskiego huzara. Podobnych głosów jest więcej.
– Na Starym Mieście brakuje miejsc, gdzie można postawić samochód. Czasem trzeba go postawiać aż przy dworcu PKP. Są inne place, gdzie można by było te figury ulokować, a tutaj byłoby miejsce dla kilku aut – uważają niektórzy mieszkańcy miasta.
– Lokalizacja dla figur została wybrana wspólnie ze stroną węgierską[paywall], która – jak przypominam – jest inicjatorem i fundatorem figury huzara i konia. Jest najbardziej oczywista i uzasadniona historycznie, ponieważ ułan i huzar stanęli przed Bramą Rycerską prowadzącą obecnie do przemyskiej biblioteki, a pierwotnie budynku klubu garnizonowego, który miał takie przeznaczenie także za czasów funkcjonowania Twierdzy Przemyśl. Co więcej boczne wejścia do bramy prowadziły do pomieszczeń, gdzie oficerowie zostawiali swoje konie. Nie ma więc chyba lepszego, bardziej naturalnego miejsca dla tego upamiętnienia – wyjaśnia Witold Wołczyk.
Rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu przyznaje, że wiąże się to ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, ale – jak zaznacza – było to i tak konieczne po renowacji Bramy Rycerskiej i uruchomieniu przejścia do biblioteki.
To kolejna inwestycja, w wyniku której ubywa miejsc parkingowych. Podobnie było w ubiegłym roku po wybudowaniu ścieżki rowerowej wzdłuż Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II.
W obrębie Starego Miasta znajduje się obecnie 268 płatnych miejsc parkingowych i 19 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jak wyliczył magistrat, dodatkowo jest około 50 miejsc bezpłatnych. – Do czasu budowy parkingu podziemnego nie ma innej możliwości zwiększenia liczby miejsc parkingowych w ścisłym centrum Przemyśla. Mógłby on powstać na placu Rybim, jednak jest to na razie odległa przyszłość – przyznaje W. Wołczyk.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Inicjatywa piękna, ale wykonanie huj...we! Nie dziwie sie kierowcom. Czy nie mozna było tego pięknego pomnika postawic np. na skrzyzowaniu jakimś? Np. Rynek/most/Jagiellonska/Piłsudskiego?? Efektowniej by było choc zapewne jakis szczyl by na nim dachował no, ale most kamienny tez byłby dobry
Totalne pierdolenie :) pomysl bardzo fajny, a te pretensje mieszkancow bezpodstawne bo i tak tam samochodow nie parkowali. Dziekuje, skonczylem :)
Teraz będzie problemem wyjechać niektórym kierowcom a szczególnie w zimie z nieopodal sąsiedniego baru
pavlo66 dla baru obok to rarytas. Nie muszą się martwic o zastawianie przez samochody. Kumoterstwo ciąg dalszy....
Bardzo fajna inicjatywa i dodatkowa atrakcja turystyczna, dobrze jakby obok znajdował się opis i zarys historyczny postaci. Jeszcze w kilku miejscach starego miasta można by było postawić takie figury nawiązujące do historii Przemyśla (zamek, dworzec kolejowy, forty, Kopiec Tatarski itp.) Nowe miejsca parkingowe są potrzebne w centrum miasta, fajnym rozwiązaniem mógłby być wielopoziomowy parking na Rybim Placu obok muzeum
taaa, kierowcy to juz by chcieli do baru czy marketu autem wjechać.
A nie można było umiejscowić ich na placu przed Biblioteką od strony ul. Grodzkiej ?
W historycznym miejscu brama przemyska powstał bar więc skończcie patriotyczny przemyśl pieprzyć że to historia bo to biznes i klika w magistracie !
Niektórzy to by dupę do samego urzędu wwieźli, gdyby sie dało! Moim zdaniem powinno się wprowadzić całkowity zakaz wjazdu na rynek ( poza dostawczakami i autami mieszkańców na czas rozładunku)
W ścisłym centrum Przemyśla jest chyba dość miejsc parkingowych ( wystarczy wymienić: ul. Grodzka, część Rynku - pierzeja wschodnia i południowa, miejsca parkingowe przy kamienicy Rynek 26, parking przy Mostowej, Wodnej, Ratuszowej, Rybim Placu, czy przed Muzeum Narodowym [Plac Berka Joselewicza], Wałowa ). Czy posiadacze samochodów, chcący załatwić jakąś sprawę w Starostwie Powiatowym nie mogą się przejść kilka lub kilkadziesiąt metrów, tylko chcieli by wjechać nawet nawet pod portiernię tegoż Urzędu, lub wręcz na sam dziedziniec? Może - dla zdrowia - warto zostawić samochód na pobliskim (PŁATNYM) parkingu, ruszyć d***ę i troszkę się przewietrzyć? Oczywiście - nie dotyczy to niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, ale i dla nich są na w/w parkingach miejsca wydzielone.
To jest bardzo dobra lokalizacja. Dobrze ze tam postawiono te dziela ktore ludzie z ciekawoscia ogladaja.
Po co komu parkingi w mieście gdzie nie ma ludzi? Bez przesady, to nie jest Warszawa, gdzie walka toczy sie o każdy skrawek miejsca. Fakt ze pieniądze stracone, ale chociaż figurki niebrzydkie i oryginalne, a pomnik szwejka robiący furorę z nieuzasadnionych historią przyczyn ma konkurencje :)
Inicjatywa piękna, ale wykonanie huj...we! Nie dziwie sie kierowcom. Czy nie mozna było tego pięknego pomnika postawic np. na skrzyzowaniu jakimś? Np. Rynek/most/Jagiellonska/Piłsudskiego?? Efektowniej by było choc zapewne jakis szczyl by na nim dachował no, ale most kamienny tez byłby dobry
Totalne pierdolenie :) pomysl bardzo fajny, a te pretensje mieszkancow bezpodstawne bo i tak tam samochodow nie parkowali. Dziekuje, skonczylem :)
Teraz będzie problemem wyjechać niektórym kierowcom a szczególnie w zimie z nieopodal sąsiedniego baru