Reklama

Figury zamiast parkingu

11/09/2016 16:00

– Zamiast parkingu, żeby ludziom ułatwić dotarcie do urzędu, postawili figury – tak Henryk Mazur komentuje ustawienie na placu Dominikańskim figur polskiego legionisty i węgierskiego huzara. Podobnych głosów jest więcej.

– Na Starym Mieście brakuje miejsc, gdzie można postawić samochód. Czasem trzeba go postawiać aż przy dworcu PKP. Są inne place, gdzie można by było te figury ulokować, a tutaj byłoby miejsce dla kilku aut – uważają niektórzy mieszkańcy miasta.

– Lokalizacja dla figur została wybrana wspólnie ze stroną węgierską[paywall], która – jak przypominam – jest inicjatorem i fundatorem figury huzara i konia. Jest najbardziej oczywista i uzasadniona historycznie, ponieważ ułan i huzar stanęli przed Bramą Rycerską prowadzącą obecnie do przemyskiej biblioteki, a pierwotnie budynku klubu garnizonowego, który miał takie przeznaczenie także za czasów funkcjonowania Twierdzy Przemyśl. Co więcej boczne wejścia do bramy prowadziły do pomieszczeń, gdzie oficerowie zostawiali swoje konie. Nie ma więc chyba lepszego, bardziej naturalnego miejsca dla tego upamiętnienia – wyjaśnia Witold Wołczyk.

Reklama

Rzecznik Urzędu Miejskiego w Przemyślu przyznaje, że wiąże się to ze zmniejszeniem liczby miejsc parkingowych, ale – jak zaznacza – było to i tak konieczne po renowacji Bramy Rycerskiej i uruchomieniu przejścia do biblioteki.

To kolejna inwestycja, w wyniku której ubywa miejsc parkingowych. Podobnie było w ubiegłym roku po wybudowaniu ścieżki rowerowej wzdłuż Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II.

W obrębie Starego Miasta znajduje się obecnie 268 płatnych miejsc parkingowych i 19 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Jak wyliczył magistrat, dodatkowo jest około 50 miejsc bezpłatnych. – Do czasu budowy parkingu podziemnego nie ma innej możliwości zwiększenia liczby miejsc parkingowych w ścisłym centrum Przemyśla. Mógłby on powstać na placu Rybim, jednak jest to na razie odległa przyszłość – przyznaje W. Wołczyk.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    cisq - niezalogowany 2016-09-11 22:14:50

    Inicjatywa piękna, ale wykonanie huj...we! Nie dziwie sie kierowcom. Czy nie mozna było tego pięknego pomnika postawic np. na skrzyzowaniu jakimś? Np. Rynek/most/Jagiellonska/Piłsudskiego?? Efektowniej by było choc zapewne jakis szczyl by na nim dachował no, ale most kamienny tez byłby dobry

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pawlo66 - niezalogowany 2016-09-11 23:09:12

    Totalne pierdolenie :) pomysl bardzo fajny, a te pretensje mieszkancow bezpodstawne bo i tak tam samochodow nie parkowali. Dziekuje, skonczylem :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Greg - niezalogowany 2016-09-12 03:03:29

    Teraz będzie problemem wyjechać niektórym kierowcom a szczególnie w zimie z nieopodal sąsiedniego baru

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama