Reklama

„Gacok” w Gaci po raz 15. Folklor i kultura ludowa na wyciągnięcie ręki [ZDJĘCIA]

W pierwszą niedzielę czerwca po raz 15. już w Gaci odbył się Podkarpacki Festiwal Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”. Jak zwykle zgromadzona publiczność mogła śledzić konkursowe występy zespołów i par tanecznych prezentujących tradycyjne tańce ludowych regionu Podkarpacia.

– Dziękujemy, że zechcieliście Państwo wrócić na Gacką Górkę. Przez ostatnie 2 lata impreza odbywała się online i wreszcie znów na żywo, znowuż niesie się muzyka z Gackiej Górki – powiedziała na wstępie imprezy gospodyni gminy Gać Grażyna Pieniążek. – Idea festiwalu jest naprawdę piękna, a kultura ludowa powraca, pokazuje swoje piękno, swoją kolorystykę. Dzięki zespołom uczestniczącym mamy to na wyciągnięcie ręki – dodała, zapowiadając jednocześnie, że kolejna edycja imprezy planowana jest już na powstającym na  Gackiej Górce amfiteatrze, który będzie miejscem przeglądu, zapewniającym mu wyjątkową scenerię.

„Gacok” ma charakter konkursu, którego założeniem jest propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia. Biorą w nim udział zespoły tańca ludowego i pary taneczne, których umiejętności są naturalne, przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz zespoły prowadzone przez instruktorów-choreografów, prezentujące tańce opracowane artystycznie. W tym roku komisja konkursowa w składzie: Romuald Kalinowski – przewodniczący, dr Jadwiga Bar i Michał Stefanik postanowiło przyznać statuetkę i Grand Prix festiwalu wraz z nagrodą w wysokości 700 zł Zespołowi Pieśni i Tańca Łańcut z Łańcuta.

Reklama

Duety i zespoły

Wśród par tanecznych jurorzy najwyżej ocenili duet Ewa Leśniak i Marian Ciebiera ze Strzyżowa oraz Aleksandra Jurczszyn i Piotr Jop z Przemyśla. Obie pary[paywall] zajęły I miejsce ex aequo i otrzymały nagrody finansowe w wysokości 500 zł każda. W kategorii zespołów od 13 do 25 lat drugim miejscem ex aequo uhonorowano Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Gacoki z Gaci oraz Zespół Pieśni i Tańca Wolanie z Raniżowa (oba otrzymały po 400 zł). Jeśli chodzi o zespoły powyżej 25 lat, przyznano 3 miejsca na podium. Pierwsze należało do Zespołu Pieśni i Tańca Zaborowiacy z Czudca (nagroda 500 zł), drugie do Zespołu Pieśni i Tańca Wisłok z Białobrzegów (400 zł), a trzecie zajęli reprezentanci Wielopola Skrzyńskiego – Regionalny Zespół Wielopolanie (350 zł). Ponadto w tej kategorii wyróżniono też Zespół Pieśni i Tańca Przemyśl za całokształt zaprezentowanego programu (nagroda 300 zł) oraz Zespół Folklorystyczny Roztocze z Tomaszowa Lubelskiego za piękna prezentację tańców swojego regionu (300 zł).

Reklama

Za sferę organizacyjną festiwalu odpowiadali: Gminny Ośrodek Kultury w Gaci, gmina Gać i Centrum Kulturalne w Przemyślu, a nagrody dla zwycięzców ufundowali: starosta powiatu przeworskiego, wójt gminy Gać i przewodniczący rady gminy, przemyskie CK, dyrektor gackiego GOK oraz Tomasz Huc. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym marszałka województwa podkarpackiego i starosty powiatu przeworskiego.


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama