Reklama

Generał brygady Rafał Kowalik nowym dowódcą sił NATO w Polsce i Litwie


Były dowódca m.in. 1. batalionu czołgów w Żurawicy, generał brygady Rafał Kowalik objął dowodzenie Wielonarodową Dywizją Północny-Wschód w Elblągu. To niezwykle doświadczony żołnierz i dowódca, który służył m.in. w Kosowie oraz jako zastępca dowódcy 1. Dywizji Kawalerii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Teksasie.


O zmianie dowódcy w dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu poinformował oficer prasowy jednostki ppłk Dariusz Guzenda. Gen. bryg. Kowalik zastąpił na stanowisku dowódcy gen. dyw. Jarosława Górowskiego.

Generał brygady Rafał Kowalik to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Od wielu lat związany jest z ziemią przemyską, a jego pierwszy oficerski przydział – jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku – to 3. batalionu czołgów w Żurawicy, wchodzący podówczas w skład 14. Brygady Pancernej Ziemi Przemyskiej. Tam w latach 1994 – 2000 stawiał pierwsze kroki, pełniąc służbę na stanowisku dowódcy plutonu i kompanii czołgów. Przez kilka kolejnych lat poszerzał swoje kompetencje i piął się w wojskowej hierarchii, wspinając na kolejne szczeble w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, z którą odbył służbę w ramach XIX zmiany PKW KFOR w Kosowie. W sierpniu 2011 r. został dowódcą 1. batalionu czołgów w Żurawicy i z miejsca uczynił z tej jednostki jeden z najlepiej wyszkolonych i zgranych pododdziałów 21. BSP, co poświadczyły sukcesy batalionu w zawodach użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk lądowych w kategorii pluton czołgów. W latach 2014 – 2020 zajmował kolejno stanowisko szefa sztabu, a następnie zastępcy dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Od marca 2020 r. był z kolei dowódcą 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie, a rok później został wyznaczony na stanowisko szefa oddziału operacyjnego – zastępcy szefa sztabu do spraw operacyjnych w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Reklama

1 października 2023 r., jako drugi Polak w historii, objął stanowisko zastępcy dowódcy 1. Dywizji Kawalerii Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w jej siedzibie w Fort Hood w Teksasie. Buławę generalską wraz z awansem na generała brygady odebrał z rąk ówczesnego prezydenta RP Andrzeja Dudy na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego 14 sierpnia 2020 r., a więc w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód koordynuje działania wielonarodowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w Polsce i Litwie. Zadania te polegają na koordynacji szkolenia oraz zwiększaniu świadomości sytuacyjnej w regionie.

Reklama

Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Dowództwo dywizji mieści się w Elblągu.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/05/2026 13:08
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama