Reklama

„Gloria Artis” dla tancerzy z Ostrowa

Brązowe medale Gloria Artis z rąk marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odebrała dwójka artystów od lat związanych z Zespołem Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” – Barbara Blok i Andrzej Rusinowski. Tego samego dnia odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” odebrał współtwórca sukcesów Stali Mielec Edward Kazimierski.

Barbara Blok z zespołem „Ostrowiacy” związana jest od 40 lat. Pasję zaszczepił w niej ojciec Franciszek Blok – założyciel tej tanecznej formacji. Była tancerką, a od ponad 20 lat jest choreografem i kierownikiem artystycznym[paywall]. Pod jej kierunkiem zespół wielokrotnie występował w Polsce i za granicą. Szczególnie podziwiany był za wykonania polonezów, krakowiaków i suity łowickiej. Artystycznym dopełnieniem prezentacji tanecznych jest szczególna dbałość B. Blok o stroje ludowe i narodowe. Warto dodać, że pani Barbara jest instruktorem dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych w Baszni Dolnej, Zespole Tańca Ludowego „Jarosławiaki” w Zapałowie i w Racławówce.

– To wyróżnienie jest w dużym stopniu zasługą mojego taty, który zespół stworzył, jest także zasługą tych młodych ludzi, którzy nie wstydzą się „ludowizny”. To wspólna praca wielu ludzi, zaangażowanie i pasja przekładają się na nasze sukcesy i stoją za tym wyróżnieniem – powiedziała B. Blok.

Reklama

Kierownik kapeli także z medalem

Andrzej Rusinowski – drugi uhonorowany brązowym medalem „Gloria Artis” – jest od 12 lat kierownikiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy”. Razem z nim prezentował dorobek artystyczny na festiwalach muzyki i tańca ludowego w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Litwie, w Łotwie, Finlandii i Turcji. Od kilkudziesięciu lat jest nauczycielem gry na kontrabasie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Gra także w Przemyskiej Orkiestrze Kameralnej Capella Premisliensis, która koncertowała m.in. we Lwowie i w Kamieńcu Podolskim. Jest autorem aranżacji utworów, prezentowanych podczas jubileuszu 30-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” w 2009 r.

Jubileusz 40-lecia

Zespół Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” z Ostrowa obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Ta wielopokoleniowa formacja liczy obecnie 65 osób, realizujących swoje artystyczne pasje w kapeli, sekcji wokalnej i grupie tanecznej. Zespół powstał w 1979 r. z inicjatywy Franciszka Bloka. Repertuar „Ostrowiaków” stanowią tańce i przyśpiewki m.in. z okolic Przeworska i Rzeszowa, ponadto, tańce Lasowiaków z terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, Pogórzan z okolic Gorlic, Jasła, Krosna i z rodzinnego Ostrowa.

Reklama

Swój dorobek artystyczny „Ostrowiacy” prezentowali na scenach m.in. w: Austrii, Finlandii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Ich atutem, oprócz tańców i przyśpiewek, są barwne bogate stroje ludowe, wiernie prezentujące wzory etnograficzne i historyczne. Wartość dodaną Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” stanowią dzieci i młodzież, które poprzez taniec, muzykę i śpiew poznają i pielęgnują rodzimy folklor. I właśnie oni na finał uroczystości wręczenia wyróżnień zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i muzyczne.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-06 11:51:42

    Wielka szkoda,ze cała kultura ludowa tak barwna przed wojna została całkowicie zniszczona w rejonie Przemyśla

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2019-10-07 21:42:50

    W Przemyślu zostało wszystko zniszczone .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama