Brązowe medale Gloria Artis z rąk marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odebrała dwójka artystów od lat związanych z Zespołem Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” – Barbara Blok i Andrzej Rusinowski. Tego samego dnia odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” odebrał współtwórca sukcesów Stali Mielec Edward Kazimierski.
Barbara Blok z zespołem „Ostrowiacy” związana jest od 40 lat. Pasję zaszczepił w niej ojciec Franciszek Blok – założyciel tej tanecznej formacji. Była tancerką, a od ponad 20 lat jest choreografem i kierownikiem artystycznym[paywall]. Pod jej kierunkiem zespół wielokrotnie występował w Polsce i za granicą. Szczególnie podziwiany był za wykonania polonezów, krakowiaków i suity łowickiej. Artystycznym dopełnieniem prezentacji tanecznych jest szczególna dbałość B. Blok o stroje ludowe i narodowe. Warto dodać, że pani Barbara jest instruktorem dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych w Baszni Dolnej, Zespole Tańca Ludowego „Jarosławiaki” w Zapałowie i w Racławówce.
– To wyróżnienie jest w dużym stopniu zasługą mojego taty, który zespół stworzył, jest także zasługą tych młodych ludzi, którzy nie wstydzą się „ludowizny”. To wspólna praca wielu ludzi, zaangażowanie i pasja przekładają się na nasze sukcesy i stoją za tym wyróżnieniem – powiedziała B. Blok.
Andrzej Rusinowski – drugi uhonorowany brązowym medalem „Gloria Artis” – jest od 12 lat kierownikiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy”. Razem z nim prezentował dorobek artystyczny na festiwalach muzyki i tańca ludowego w Polsce, Bułgarii, Estonii, na Litwie, w Łotwie, Finlandii i Turcji. Od kilkudziesięciu lat jest nauczycielem gry na kontrabasie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Gra także w Przemyskiej Orkiestrze Kameralnej Capella Premisliensis, która koncertowała m.in. we Lwowie i w Kamieńcu Podolskim. Jest autorem aranżacji utworów, prezentowanych podczas jubileuszu 30-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” w 2009 r.
Zespół Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” z Ostrowa obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Ta wielopokoleniowa formacja liczy obecnie 65 osób, realizujących swoje artystyczne pasje w kapeli, sekcji wokalnej i grupie tanecznej. Zespół powstał w 1979 r. z inicjatywy Franciszka Bloka. Repertuar „Ostrowiaków” stanowią tańce i przyśpiewki m.in. z okolic Przeworska i Rzeszowa, ponadto, tańce Lasowiaków z terenów położonych w widłach Wisły i Sanu, Pogórzan z okolic Gorlic, Jasła, Krosna i z rodzinnego Ostrowa.
Swój dorobek artystyczny „Ostrowiacy” prezentowali na scenach m.in. w: Austrii, Finlandii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech. Ich atutem, oprócz tańców i przyśpiewek, są barwne bogate stroje ludowe, wiernie prezentujące wzory etnograficzne i historyczne. Wartość dodaną Zespołu Pieśni i Tańca „Ostrowiacy” stanowią dzieci i młodzież, które poprzez taniec, muzykę i śpiew poznają i pielęgnują rodzimy folklor. I właśnie oni na finał uroczystości wręczenia wyróżnień zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i muzyczne.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Wielka szkoda,ze cała kultura ludowa tak barwna przed wojna została całkowicie zniszczona w rejonie Przemyśla
W Przemyślu zostało wszystko zniszczone .