Ciągnący się od 2020 roku remont zabytkowego spichlerza w Wybrzeżu w gminie Dubiecko już za moment doczeka się wreszcie szczęśliwego finału. Ostatni etap prac zakłada zagospodarowanie terenu wokół obiektu, gdzie powstać mają chodnik, ścieżka edukacyjno-historyczno-turystyczna i parkingi. W zmodernizowanym zabytku będzie można m.in. zjeść regionalne potrawy, przenocować i poznać lokalną kulturę i historię.
Dubiecki samorząd od 2020 roku wytrwale realizuje cel, jakim jest przywrócenie świetności zabytkowemu spichlerzowi w Wybrzeżu i nadanie mu funkcji użytkowych, aby mógł dobrze służyć lokalnej społeczności i być perełką turystyczną. Perturbacji było sporo, ale od początku sądzono, że cel wart jest wysiłku i zaangażowania. Trzykondygnacyjny obiekt, wybudowany w drugiej połowie XIX w., stanowi część XVI-wiecznego zespołu dworsko-parkowego. Jest jednym z nielicznych takich budowli w województwie podkarpackim, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Działkę w Wybrzeżu zabudowaną spichlerzem ówczesna Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała nieodpłatnie gminie Dubiecko jeszcze w listopadzie 2014 r. Był w bardzo złym stanie technicznym, ale zdecydowano się uratować ten zabytek przed całkowitą degradacją. Pozbawiony okien obiekt był zawilgocony, wymagał wykonania izolacji i tzw. iniekcji krystalicznej. Jego fundamenty były w rozsypce, wymagały uzupełnienia kamieniami i wzmocnienia tzw. opaską. Tynki wewnątrz i na zewnątrz odpadały, a kamienne stropy wymagały uzupełnienia i wzmocnienia. Budynek nie miał przyłącza do prądu i gazu ani żadnych instalacji wewnętrznych. Mimo przewidywanego znacznego nakładu prac i środków gmina zdecydowała się jednak działać. Trwające od przeszło 5 lat prace budowlane przy spichlerzu, realizowane dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym, przyniosły oczekiwany efekt. Dziś zabytek już nie przypomina ruiny. Szereg następujących po sobie remontów sprawił, że prezentuje się w końcu jak należy. Aktualnie we wnętrzach trwają jeszcze prace wykończeniowe, a także prace przy zewnętrznej klatce schodowej wraz z szybem windowym. Pozostała wisienka na torcie, czyli ostatni etap, a więc zagospodarowanie wokół obiektu i będzie go można oddać w użytkowanie lokalnej społeczności.

– Za jakieś dwa miesiące przewidujemy jego oficjalne otwarcie. Przygotowujemy spichlerz do pełnienia funkcji turystycznej, będzie też pełnił rolę zaplecza dla mieszkańców, o które dbać będą panie z koła gospodyń. W obiekcie będzie można zanocować, chłonąc klimat starych wnętrz i smacznie zjeść. Do ostatniego etapu prac dołożył się nam Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z dotacją blisko 190 tys. zł (wcześniejsze źródła wsparcia to program Polski Ład i pieniądze z puli Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków – przyp. aut.). – zapowiada burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.
Reklama
Warto też wspomnieć, że 3 lutego samorząd Dubiecka przejął też na własność cerkiew w Piątkowej, a więc...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 21% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze