Reklama

Gmina dopięła swego. Zabytkowy spichlerz w Wybrzeżu uratowany! Otwarcie na wiosnę


Ciągnący się od 2020 roku remont zabytkowego spichlerza w Wybrzeżu w gminie Dubiecko już za moment doczeka się wreszcie szczęśliwego finału. Ostatni etap prac zakłada zagospodarowanie terenu wokół obiektu, gdzie powstać mają chodnik, ścieżka edukacyjno-historyczno-turystyczna i parkingi. W zmodernizowanym zabytku będzie można m.in. zjeść regionalne potrawy, przenocować i poznać lokalną kulturę i historię.


Dubiecki samorząd od 2020 roku wytrwale realizuje cel, jakim jest przywrócenie świetności zabytkowemu spichlerzowi w Wybrzeżu i nadanie mu funkcji użytkowych, aby mógł dobrze służyć lokalnej społeczności i być perełką turystyczną. Perturbacji było sporo, ale od początku sądzono, że cel wart jest wysiłku i zaangażowania. Trzykondygnacyjny obiekt, wybudowany w drugiej połowie XIX w., stanowi część XVI-wiecznego zespołu dworsko-parkowego. Jest jednym z nielicznych takich budowli w województwie podkarpackim, które zachowały się do dnia dzisiejszego. Działkę w Wybrzeżu zabudowaną spichlerzem ówczesna Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała nieodpłatnie gminie Dubiecko jeszcze w listopadzie 2014 r. Był w bardzo złym stanie technicznym, ale zdecydowano się uratować ten zabytek przed całkowitą degradacją. Pozbawiony okien obiekt był zawilgocony, wymagał wykonania izolacji i tzw. iniekcji krystalicznej. Jego fundamenty były w rozsypce, wymagały uzupełnienia kamieniami i wzmocnienia tzw. opaską. Tynki wewnątrz i na zewnątrz odpadały, a kamienne stropy wymagały uzupełnienia i wzmocnienia. Budynek nie miał przyłącza do prądu i gazu ani żadnych instalacji wewnętrznych. Mimo przewidywanego znacznego nakładu prac i środków gmina zdecydowała się jednak działać. Trwające od przeszło 5 lat prace budowlane przy spichlerzu, realizowane dzięki pozyskiwanym środkom zewnętrznym, przyniosły oczekiwany efekt. Dziś zabytek już nie przypomina ruiny. Szereg następujących po sobie remontów sprawił, że prezentuje się w końcu jak należy. Aktualnie we wnętrzach trwają jeszcze prace wykończeniowe, a także prace przy zewnętrznej klatce schodowej wraz z szybem windowym. Pozostała wisienka na torcie, czyli ostatni etap, a więc zagospodarowanie wokół obiektu i będzie go można oddać w użytkowanie lokalnej społeczności.

Reklama

– Za jakieś dwa miesiące przewidujemy jego oficjalne otwarcie. Przygotowujemy spichlerz do pełnienia funkcji turystycznej, będzie też pełnił rolę zaplecza dla mieszkańców, o które dbać będą panie z koła gospodyń. W obiekcie będzie można zanocować, chłonąc klimat starych wnętrz i smacznie zjeść. Do ostatniego etapu prac dołożył się nam Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z dotacją blisko 190 tys. zł (wcześniejsze źródła wsparcia to program Polski Ład i pieniądze z puli Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków – przyp. aut.). – zapowiada burmistrz Miasta i Gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak.

Reklama

Cerkiew w Piątkowej przeszła na własność gminy

Warto też wspomnieć, że 3 lutego samorząd Dubiecka przejął też na własność cerkiew w Piątkowej, a więc...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 21% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/03/2026 16:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama