Reklama

Godzina „W” na placu Skargi [ZDJĘCIA]

09/08/2018 15:30

Cześć pamięci powstańców warszawskich i zamordowanych podczas walk mieszkańców stolicy oddano w Jarosławiu na palcu Skargi. Punkt siedemnasta zawyły syreny, odpalono race, a zebrani uczcili polskich bohaterów minutą ciszy.

W uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego wzięli udział[paywall] parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych organizacji i instytucji. Odpowiednią oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej im. generała Wacława Wieczorkiewicza, tutejsze grupy harcerskie oraz młodzi sympatycy JKS, którzy przygotowali okazały transparent, a w momencie, gdy zawyły syreny oznajmiające wybicie godziny „W”, odpalili race.

Wydarzenie miało podniosły charakter. Rozpoczęło się od wspólnej modlitwy słowami powstańczej koronki, poprowadzonej przez ks. prał. Mariana Bocho. Potem kilkoma słowami refleksji podzielili się posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz, reprezentujący senatora Mieczysława Golbę Andrzej Choma oraz burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch. – Uroczystości, które obchodzimy co roku 1 sierpnia, to z naszej strony akt szacunku, wdzięczności i patriotycznej powinności wobec bohaterów tamtych 63 dni  – mówił ten ostatni.

– Świat jest dziś w innym miejscu i wiele spraw uległo kolosalnym zmianom. Zadaniem naszym i nadchodzących pokoleń jest nie tylko oddawanie hołdu powstańcom przed pomnikami, ale dzień po dniu aktywne pielęgnowanie i dbanie o trwałość tych wartości, za które oni oddali swoje życie – podkreślał burmistrz.

Reklama

Po przemówieniach miał miejsce apel poległych, a żołnierze z jarosławskiego garnizonu oddali salwę honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców przez parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów, instytucji, służb mundurowych i organizacji. Po tym akcie w kolegiacie odprawiono mszę w intencji powstańców.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    zenekblues - niezalogowany 2018-08-09 17:49:08

    Brawo, Pani poseł jak zwykle elegancka jak i pozostali uczestnicy uroczystości ale ??? - brak na foto "kanciarza" , dlaczego ???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama