Reklama

Grają od 90 lat

27/11/2016 14:06

Orkiestra Dęta w Medyce świętuje jubileusz 90-lecia działalności. Z tej okazji otrzymała nagrodę od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także medal „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego”.

Taki sam medal otrzymał również kapelmistrz Stefan Penkowski. Medale okolicznościowe „Zasłużony dla gminy Medyka” otrzymali natomiast wszyscy członkowie orkiestry. Uroczystość jubileuszową przygotowało Gminne Centrum Kulturalne w Medyce. Uczestniczyli w niej m.in. starosta przemyski Jan Pączek i wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko.

– Kierujemy pod waszym adresem słowa największego uznania za waszą działalność[paywall], pracę, za to, że jesteście niezwykłą wizytówką naszej gminy. Orkiestra  od początku swojej działalności uświetnia różnego rodzaju uroczystości. Ten piękny jubileusz jest wspaniałą okazją do przypomnienia waszej historii i złożenia podziękowań wszystkim osobom zaangażowanym w rozwój zespołu – mówił wójt.

Reklama

Orkiestra Dęta w Medyce powstała w 1926 roku. Jej założycielami byli: ks. Szymon Korpak, Wiktor Berger, Antoni Zych oraz Franciszek Zych, który został kierownikiem orkiestry. Pierwszym kapelmistrzem był Józef Grzypel, z pochodzenia Czech. Działalność orkiestry przerwała II wojna światowa, instrumenty zaś zostały przejęte przez NKWD. Po wojnie ponownie zaczęto czynić starania  o wznowienie działalności orkiestry. Dużą inicjatywę wykazał przyszły kierownik orkiestry Grzegorz  Skolarczyk, który w okolicznych wsiach przeprowadził zbiórkę pieniędzy na zakup nowych instrumentów.

W 1952 roku orkiestra wznowiła swoją działalność pod przewodnictwem kapelmistrza Piotra Kędzierskiego. Po kilkuletniej działalności muzycznej większość członków przeniosła się do Orkiestry Dętej przy Zakładach Kolejowych  Przemyślu, co przesądziło o zawieszeniu aktywności. Została ona wznowiona w 1967 roku, przy wsparciu ówczesnego dyrektora PGR w Medyce Stanisława Krzywki, tamtejszych związków zawodowych, urzędu gminy oraz zaangażowaniu Bronisława Zycha i kapelmistrza Piotra Kędzierskiego. Do orkiestry dołączyło wiele nowych osób, wzrastał też poziom muzyczny. W 1993 roku kapelmistrzostwo objął Zenon Baryła z Przemyśla, a kierownikiem orkiestry został Władysław Wilk.

Reklama

Orkiestra może się poszczycić licznymi występami w czasie różnego rodzaju uroczystości, nie ograniczając się do występów tylko w swojej wsi, ale w innych miejscowościach, a nawet poza granicami kraju. Za największe wyróżnienie medycka orkiestra uznaje dwukrotne uczestnictwo we mszy świętej w czasie wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.  

Obecnie Orkiestra Dęta w Medyce liczy 28 członków, kapelmistrzem jest Stefan Penkowski, a kierownictwo nadal sprawuje Władysław Wilk.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama