Reklama

Grochowska, Ziemowita, Pasteura – zdewastowane ulice przemyskiej Zielonki

Umowa zawarta między Zarządem Dróg Miejskich w Przemyślu a firmą zajmującą się poszukiwaniami gazu na obrzeżach miasta mówi jasno, że użytkownik dróg (owa firma – przyp. aut.) ma obowiązek bieżącego usuwania zniszczeń nawierzchni, których uszkodzenie zostało spowodowane przez ciężkie pojazdy tejże firmy. Zdaniem mieszkańców ulic: Grochowskiej, Ziemowita czy części Pasteura to bujda. – Mimo składanych licznych deklaracji firma nie wywiązuje się z tego. Wina za to leży także po stronie władz miejskich – powiedział przewodniczący Zarządu Osiedla nr 17 „Zielonka” Stefan Bodnar.

Pism w tej sprawie na biurka włodarzy miasta trafiło już kilka. Zdaniem mieszkańców i przewodniczącego S. Bodnara na razie to jak grochem o ścianę.

Pismo z 17 listopada ub.r. było niejako podsumowaniem. To w nim S. Bodnar poinformował prezydenta Wojciecha Bakuna, że niemal miesiąc wstecz odbyło się spotkanie mieszkańców Zielonki z przedstawicielem PGNiG i firmy Exalo, która w imieniu tej pierwszej prowadzi poszukiwania złóż gazu.

– Dowiedzieliśmy się, że[paywall] prace na odwiertach gazu, czyli przy ulicy Grochowskiej i na Zawadach, trwać będą od 1 listopada 2021 roku do 20 kwietnia 2022 roku. Że na każdy plac budowy dowiezionych zostanie po 700 płyt betonowych o ciężarze około dwóch ton oraz urządzenia wiertnicze. Łącznie na oba odwierty skierowanych zostanie około 80 transportów o masie całkowitej do 30 ton. Transport odbywać się będzie po drogach o słabej konstrukcji, naruszonej jeszcze w 2016 roku przez tę samą firmę. Otwarcie ulic Grochowskiej i Ziemowita na potrzeby inwestycji PGNiG spowoduje niepowetowane straty w infrastrukturze drogowej – powiedział przewodniczący Zarządu Osiedla nr 17 „Zielonka” Stefan Bodnar. 

– We wspomnianym 2016 roku nasze wnioski o zabezpieczenie przed nadmiernym hasałem zostały pominięte, a bieżące i końcowe remonty dróg przeprowadzono dopiero po licznych interwencjach ZDM i naszego zarządu osiedla. Wygląda na to, że mamy powtórkę z rozrywki – dodał.

Reklama

W dokumencie zawartych zostało kilka rozwiązań, które – zdaniem mieszkańców – mogłyby im nieco ulżyć.

To m.in.: utworzenie zatok przy ul. Grochowskiej, sfinansowanych przez PGNiG, zakaz poruszania się ciężkich pojazdów wykonawcy w godzinach od 6.30 do 8.30, zobowiązanie ZDM w Przemyślu do cotygodniowego monitorowania stanu nawierzchni dróg dojazdowych oraz zlecenie bieżącego usuwania powstałych uszkodzeń czy wprowadzenie ruchu wahadłowego z instalacją sygnalizacji świetlnej.

Obowiązek bieżących napraw

O to ostatnie wcale nie musieli wnioskować, bo to jasno wynika z zawartej 20 października ub.r. umowy pomiędzy Zarządem Dróg Miejskich w Przemyślu a spółką Exalo Drilling z Piły.

Jest w niej zapis, że spółka zamierza od 20 października 2021 r. do 19 kwietnia 2022 r. przejeżdżać samochodami ciężarowymi po drogach gminnych ul. Ziemowita i ul. Grochowską w Przemyślu. Celem jest remont odwiertu gazu o nazwie „Przemyśl 234”.

Reklama

W tym samym piśmie zobowiązała się ona do bieżącego usuwania zniszczeń nawierzchni, w tym m.in. uzupełniania ubytków, wgnieceń, naprawy spękań siatkowych nawierzchni oraz naprawy innych elementów pasa drogowego (studni, kratek ściekowych), których uszkodzenie zostało spowodowane przez jej pojazdy. Końcowa naprawa nawierzchni powinna nastąpić w terminie 14 dni od zakończenia całości inwestycji.

A w przypadku zniszczenia większej niż 20 procent ogólnej powierzchni drogi, spółka w miesiąc od zakończenia obowiązującej umowy zobowiązała się odbudować  nawierzchnię bitumiczną na całej powierzchni drogi wraz z obustronnym utwardzeniem poboczy, regulacją urządzeń i wjazdami na posesje.

Strony nie realizują umowy

– No cóż... – zamyślił się S. Bodnar. – Na razie wszystko na nic. Pisma z prośbami krążą i nic z tego. 3 grudnia tamtego roku powiadomiłem ZDM o rozległych uszkodzeniach jezdni i poboczy. 16 grudnia na spotkaniu z panem prezydentem Świeżym i panem Bartochą z ZDM-u zaproponowałem wprowadzenie ruchu naprzemiennego z instalacją sygnalizacji świetlnej. Niestety, uzgodnienia z kierownictwem budowy oraz przedstawicielem PGNiG nie są realizowane. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy konstruktywnej odpowiedzi ani od pana prezydenta, ani z ZDM.

Reklama

– Aktualny stan drogi to głębokie koleiny, wysadziny na całej długości ulicy Grochowskiej, zaorane pobocza z pozostałością żużlu sypanego przez wykonawcę. Doprowadzą one do permanentnego uszkodzenia podwozia naszych aut. Uniemożliwiają zjechanie na pobocze, zawracanie oraz cofanie w sytuacjach istniejącej kolizji z pojazdami o ponadnormatywnych szerokościach. Strony nie realizują umowy. Uważamy, że jest to celowe działanie na zwłokę, lekceważenie interesów społeczności lokalnej oraz stwarzanie zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego – podsumował.

Grochowska zostanie odbudowana

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu Jacek Cielecki uważa, że sprawa jest za bardzo demonizowana. Nie jest prawdą, że pilska firma nie wywiązuje się z zapisów umowy. – Na razie mówimy o robotach utrzymujących przejezdność tych ulic i takowe są wykonywane. Dostajemy raporty i sami wizytujemy tamte miejsca. Nie wiem, skąd wzięły się  opinie, że nic tam nie jest robione. Trzeba zważyć na porę roku i warunki atmosferyczne. Przy pewnych nie da się zrobić za wiele – dowodzi J. Cielecki. – Po zakończeniu inwestycji ulica Grochowska będzie w całości odbudowana i o tym pan przewodniczący Bodnar doskonale wie. Uszkodzona została pętla autobusowa przy ulicy Pasteura i też zostanie naprawiona. Nasza dotychczasowa współpraca z gazownikami jest dobra. Nie zdarzyła się sytuacja, aby z czegoś się nie wywiązali albo od czegoś odżegnywali. Odwiert jest tam, gdzie jest, nasza sieć drogowa jest taka, jaka jest. Zapewniam, że zapisy umowy są realizowane i zostaną dotrzymane – podsumował dyrektor przemyskiego ZDM.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama