Choć jeszcze tydzień temu zapewniał, że będzie walczył nawet w Najwyższym Sądzie Administracyjnym o słuszność swoich decyzji, 25 lutego br. zrzekł się mandatu radnego Rady Miejskiej w Przemyślu. Grzegorz Hayder (Regia Civitas) opuszcza fotel radnego, a na jego miejscu zasiądzie Bartłomiej Barczak (Regia Civitas).
Z czego wzięła się tak radykalna decyzja byłego zastępcy prezydenta Przemyśla? W poprzednim numerze poinformowaliśmy, że G. Hayder jest na 3-miesięcznym wypowiedzeniu w Urzędzie Miejskim w Przemyślu, które kończy się 28 lutego br.[paywall] Mimo że nie świadczy pracy na rzecz magistratu, otrzymuje z kasy miasta 12 tys. 50 zł brutto („na rękę” – ok. 8 tys. 500 zł). Równocześnie jest radnym miejskim. Z tego tytułu pobiera ok. 1,5 tys. zł miesięcznie. Zasadne wydawało się więc pytanie, czy może łączyć mandat radnego z byciem wciąż pracownikiem przemyskiego urzędu miejskiego?
Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Przemyślu Zygmunt Leszczyński powiedział, że to nie ich sprawa, że to leży tylko i wyłącznie w kompetencjach danej rady miasta czy gminy. Ona jest organem właściwym do podjęcia decyzji o wygaśnięciu mandatu radnego w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia tegoż mandatu z wykonywaniem określonych funkcji urzędowej. Były zastępca prezydenta miasta stwierdził natomiast, że prawa nie łamie. Uważał, że jest sprzeczność w interpretacji przepisów prawa, bo co innego mówi Ustawa o samorządzie gminnym, co innego Kodeks wyborczy. Jeśli radni zechcą pozbawić go mandatu, będzie się bronić, bo prawo niczego nie precyzuje. Wykorzysta wszystkie możliwe drogi, łącznie z Najwyższym Sądem Administracyjnym, aby udowodnić, że ma rację. Po to, aby wreszcie orzecznictwo było jasne.
25 lutego br. na biurko Komisarza Wyborczego w Przemyślu trafiło pismo od G. Haydera. Stwierdził w nim m.in., że jest w stanie udowodnić, iż może łączyć mandat radnego z byciem nadal pracownikiem przemyskiego urzędu miejskiego.
„(...) Mając jednak na uwadze, że postępowanie wyjaśniające może spowodować poważne problemy dla osób mi bliskich, jak również byłych i obecnych współpracowników, składam rezygnację z mandatu radnego Rady Miejskiej w Przemyślu i proszę o jego niezwłoczne wygaszenie (...)” – napisał.
Projekt uchwały w tej sprawie głosowany będzie na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu. Najprawdopodobniej na niej również ślubowanie złoży Bartłomiej Barczak (Regia Civitas), który zastąpi w fotelu radnego G. Haydera.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Przypominam program Pana Bartłomieja Barczaka:źródło: http://www.kw.regiacivitas.pl/kandydaci/3/bartlomiej-barczakJako przyszły radny stawiam przed sobą zadania trudne, ale osiągalne: - budowa nowego basenu, - rozwój infrastruktury sportowej, - budowa ścieżki rowerowej od kładki pieszo-rowerowej do pętli na osiedlu Kmiecie, - polepszenie stanu ulic i chodników, - budowa przystani wodnej, - utworzenie parku trampoline, - efektywne pozyskiwanie środków unijnych na zadania oświatowe, kulturalne, turystyczne i sportowe, - dbanie o czystość i estetykę miasta, - zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez rozbudowę monitoringu miejskiego, - działanie na rzecz dofinansowania szkolnej i pozaszkolnej działalności kulturalnej i sportowej.Jestem otwarty na Państwa propozycje, oczekiwania i sugestie, które pozwolą na rozwój Przemyśla.Dorzucam:- budowa hali targowej wiadomo gdzie ;)
Czy ktoś w końcu może zająć się oś. na ul. Lwowskiej...? Dzieciaki nie mają tutaj ani placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, ani kawałka boiska. W okołu ruch, hałas , tiry i Ukraińcy. Jednym słowem mówiąc strach wychodzić z maluchami z domu, a i starsze dzieci też strach puszczać bo jedyną ich rozrywką jest zabawa w chowanego przy garażach, gdzie kręcą się pijaki spod "Tatara"(sklep spożywczy). Żeby zorganizować dzieciom czas na świeżym powietrzu trzeba je niestety zawieźć do parku lub na inne osiedle. Żaden kandydat na prezydenta miasta, czy radnego nie zaproponował nic dla tego osiedla dlatego, jak dla mnie wszyscy są spaleni.
Przeciez to jest osiedle wojskowe i to lezy w interesie ich bo oni pobieraja czynsz.Komuna sie skonczyła i Miasto nie moze dotowac takich osiedli
A te pijaki spod Tatara to też przyjezdni Ukraińcy czy jednak swojacyTj 40-to letni emeryci, twoi sąsiedzi najczęściej.
A tak swoją drogą czuję moim nosem desant do Rzeszowa, np do PGE? Tak przez przypadek może kolega Wice dostał tam propozycję i odszedł z funkcji radnego? No i koszty dojazdu do pracy rozbiłyby się na dwóch.
Jeżeli nie możesz się odnaleźć w mieście ,wróć na wieś.Trepom i ich rodzinom wszystko należy się za darmo
To nie jest osiedle wojskowe. Każdy budynek (blok) i wyznaczony wokół teren to całkowicie odrębny podmiot prywatny - wspólnota mieszkaniowa! Nikt Wam mieszkańcy nic nie narzuca i nie może narzucać. Nikt za Was (...czy ktoś może....) nic nie zrobi.To Wy, poprzez swoich przedstawicieli wybranych do zarządzania Waszym mieniem decydujecie w formie uchwał jak chcecie mieszkać. Zarządzający mają je wykonywać a Wy macie ich rozliczać. To że nie ma właściwej infrastruktury (piaskownice, ławeczki itp.) - to tylko i wyłącznie Wasza wina! Ani miasto ani "ZP" nie ma nic do tego.
I ten burak z bazaru ma być teraz radnym ? Przecież to się w głowie nie mieści ... Pamiętam jak go żona okładała na Grunwaldzkiej bo jeździł po burdelach i ktoś taki ma zarządzać naszym miastem ? Przecież on nie ma o niczym zielonego pojęcia jedynie co potrafi to naprawiać telefony i obczajać dupy ... Przemyśl spada na psy
Ciekawe o jakich problemach dla osób mu bliskich myślał w związku z postępowaniem wyjaśniającym. Myślę, że dociekliwy dziennikarz powinien to wyjaśnić. A może nie tylko dziennikarz
Przypominam program Pana Bartłomieja Barczaka:źródło: http://www.kw.regiacivitas.pl/kandydaci/3/bartlomiej-barczakJako przyszły radny stawiam przed sobą zadania trudne, ale osiągalne: - budowa nowego basenu, - rozwój infrastruktury sportowej, - budowa ścieżki rowerowej od kładki pieszo-rowerowej do pętli na osiedlu Kmiecie, - polepszenie stanu ulic i chodników, - budowa przystani wodnej, - utworzenie parku trampoline, - efektywne pozyskiwanie środków unijnych na zadania oświatowe, kulturalne, turystyczne i sportowe, - dbanie o czystość i estetykę miasta, - zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców poprzez rozbudowę monitoringu miejskiego, - działanie na rzecz dofinansowania szkolnej i pozaszkolnej działalności kulturalnej i sportowej.Jestem otwarty na Państwa propozycje, oczekiwania i sugestie, które pozwolą na rozwój Przemyśla.Dorzucam:- budowa hali targowej wiadomo gdzie ;)
Czy ktoś w końcu może zająć się oś. na ul. Lwowskiej...? Dzieciaki nie mają tutaj ani placu zabaw z prawdziwego zdarzenia, ani kawałka boiska. W okołu ruch, hałas , tiry i Ukraińcy. Jednym słowem mówiąc strach wychodzić z maluchami z domu, a i starsze dzieci też strach puszczać bo jedyną ich rozrywką jest zabawa w chowanego przy garażach, gdzie kręcą się pijaki spod "Tatara"(sklep spożywczy). Żeby zorganizować dzieciom czas na świeżym powietrzu trzeba je niestety zawieźć do parku lub na inne osiedle. Żaden kandydat na prezydenta miasta, czy radnego nie zaproponował nic dla tego osiedla dlatego, jak dla mnie wszyscy są spaleni.
Przeciez to jest osiedle wojskowe i to lezy w interesie ich bo oni pobieraja czynsz.Komuna sie skonczyła i Miasto nie moze dotowac takich osiedli