Pomniki króla Jana III Sobieskiego i jednego z trzech polskich wieszczów narodowych – Adama Mickiewicza są bardzo charakterystycznymi elementami przemyskiego Rynku. Remont tego drugiego właśnie dobiegł końca.
Pomnik jednego z najwybitniejszych władców i wojskowych dowódców w historii Polski, króla od 1674 r., pogromcy wojsk Imperium Osmańskiego spod Wiednia (1683 r.), wyremontowany został wiele miesięcy temu.
Autor nieśmiertelnych cytatów ze swoich utworów, jak choćby: „Hej użyjmy żywota! Wszak żyjem tylko raz: Niechaj ta czara złota...”, „Mierz siłę na zamiary, nie zamiar podług sił!” (oba z Pieśni filaretów), „Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, łam, czego rozum nie złamie” czy „Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy” (oba z Ody do młodości) jakoś wyglądem doszlusować do „Lwa Lechistanu” długo nie mógł.
Oczywiście nie można z tego faktu wysnuć skądinąd głupkowatej teorii, że władze miasta – choćby ze względu na wspomniane cytaty – celowo nie odnawiały pomnika jednego z trzech polskich wieszczów narodowych Adama Mickiewicza (obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego; choć niektórzy do tego grona dołączają Cypriana Kamila Norwida czy Stanisława Wyspiańskiego), ale długo nie było na to środków. Te wreszcie zostały zabezpieczone w budżecie, więc pomnik został poddany gruntownej renowacji. Po niej wygląda bardzo ładnie i pewnie A. Mickiewicz bez żenady może teraz rzucić w stronę Jana III Sobieskiego „Witaj, królu złoty!”
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze