Reklama

Herbata pu-erh. Zdrowy napój czy specjał tylko dla koneserów?

12/11/2018 07:53

Charakteryzuje się wyjątkowym, nieco ziemistym smakiem i aromatem, ale to nie walory smakowe zapewniły jej rozliczne grono miłośników. Bo czerwoną herbatę, aby pić ze smakiem, naprawdę trzeba lubić. Na szczęście charakterystyczny, nieco ziemisty smak herbaty pu-erh w pełni rekompensują jej właściwości zdrowotne. A jest ich niemało.

Pu-erh, zwana w Polsce herbatą czerwoną, pochodzi z tego samego krzewu, co herbata czarna, jednak w przeciwieństwie do niej jest poddawana fermentacji. Dzięki temu ma nie tylko inną barwę i smak, ale również właściwości. Daje ciemnobrunatny, mocny napar oraz bogaty, korzenno-ziemisty zapach i smak. A jak wpływa na organizm?

Dla dbających o linię

Napar z czerwonej herbaty działa pobudzająco na metabolizm oraz stymuluje pracę jelit.  Sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepełnionego żołądka. Dzięki zawartym w nim związkom (m.in. kwas galusowy) zmniejsza powstawanie i przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej. Dzięki obecności chromu daje uczucie sytości. Z kolei za sprawą fluoru chroni zęby przed próchnicą. Wśród innych cennych aspektów spożywania czerwonej herbaty wymienia się również: działanie antyoksydacyjne i zmniejszające stany zapalne w tkankach organizmu, korzystny wpływ na układ krążenia, m.in. poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Uważa się ponadto, że czerwona herbata zmniejsza negatywne działanie diety wysokotłuszczowej na wątrobę.

Reklama

Łyżka dziegciu w beczce miodu

Niektóre związki charakterystyczne dla tej herbaty mogą zmniejszać wchłanianie żelaza oraz innych cennych składników (m.in. wapnia, magnezu, cynku, witamin z grupy B). Zdarza się, że herbata bywa zanieczyszczona metalami ciężkimi, aczkolwiek zazwyczaj są to niewielkie, niestanowiące zagrożenia dla zdrowia ich ilości. W związku z tym herbaty pu-erh nie należy podawać małym dzieciom, z jej spożyciem powinny też uważać osoby z niedokrwistością. Ze względu na to, że pu-erh może utrudniać wchłanianie składników odżywczych, zaleca się pić ją między posiłkami.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    ddd - niezalogowany 2018-11-22 23:34:22

    ja tam wole kawe niz herbate. wiele zrodel podaje ze jest zdrowsza. poza tym to pewnien rodzaj filozofii zyciowej...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    olagola_813 2018-11-27 21:04:25

    Ja wolę herbatę. Ona jest zdrowsza.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    amarena - niezalogowany 2018-11-27 22:31:28

    Polecam zapoznać się z kawową filozfią Dolce Vita :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama