Charakteryzuje się wyjątkowym, nieco ziemistym smakiem i aromatem, ale to nie walory smakowe zapewniły jej rozliczne grono miłośników. Bo czerwoną herbatę, aby pić ze smakiem, naprawdę trzeba lubić. Na szczęście charakterystyczny, nieco ziemisty smak herbaty pu-erh w pełni rekompensują jej właściwości zdrowotne. A jest ich niemało.
Pu-erh, zwana w Polsce herbatą czerwoną, pochodzi z tego samego krzewu, co herbata czarna, jednak w przeciwieństwie do niej jest poddawana fermentacji. Dzięki temu ma nie tylko inną barwę i smak, ale również właściwości. Daje ciemnobrunatny, mocny napar oraz bogaty, korzenno-ziemisty zapach i smak. A jak wpływa na organizm?
Dla dbających o linię
Napar z czerwonej herbaty działa pobudzająco na metabolizm oraz stymuluje pracę jelit. Sprzyja trawieniu i usuwa uczucie przepełnionego żołądka. Dzięki zawartym w nim związkom (m.in. kwas galusowy) zmniejsza powstawanie i przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej. Dzięki obecności chromu daje uczucie sytości. Z kolei za sprawą fluoru chroni zęby przed próchnicą. Wśród innych cennych aspektów spożywania czerwonej herbaty wymienia się również: działanie antyoksydacyjne i zmniejszające stany zapalne w tkankach organizmu, korzystny wpływ na układ krążenia, m.in. poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Uważa się ponadto, że czerwona herbata zmniejsza negatywne działanie diety wysokotłuszczowej na wątrobę.
Łyżka dziegciu w beczce miodu
Niektóre związki charakterystyczne dla tej herbaty mogą zmniejszać wchłanianie żelaza oraz innych cennych składników (m.in. wapnia, magnezu, cynku, witamin z grupy B). Zdarza się, że herbata bywa zanieczyszczona metalami ciężkimi, aczkolwiek zazwyczaj są to niewielkie, niestanowiące zagrożenia dla zdrowia ich ilości. W związku z tym herbaty pu-erh nie należy podawać małym dzieciom, z jej spożyciem powinny też uważać osoby z niedokrwistością. Ze względu na to, że pu-erh może utrudniać wchłanianie składników odżywczych, zaleca się pić ją między posiłkami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ja tam wole kawe niz herbate. wiele zrodel podaje ze jest zdrowsza. poza tym to pewnien rodzaj filozofii zyciowej...
Polecam zapoznać się z kawową filozfią Dolce Vita :)
e tam wolę zostać przy kawie :) http://www.delonghi.com/pl-pl/strony-funkcjonalne/uzupelniajce-linki-naglowka/dolce-vita
Uwielbiam herbatę pu-erh, tym bardziej, że działa pozytywnie na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w organiźmie. Poza tym uwielbiam jej smak. Tym bardziej jeszcze lepiej smakuje, jak się zaparzy ją korzystając z wody przefiltrowanej. Odczucia są wtedy 50% lepsze! Polecam przeczytać o polepszeniu walorów smakowych korzystając z filtrów. Najlepszym sposobem jest po prostu skorzystanie z odwróconej osmozy w domu. Link czym jest odwrócona osmoza dla niedoinformowanych - https://prostozkranu.pl/blog/jak-dziala-proces-odwroconej-osmozy-n6
Dodam jeszcze, że herbata pu-erh nie tylko wspomaga odchudzanie to jeszcze pomaga w regulowaniu cholesterolu. Tu można też głębiej wejść w temat podnoszenia trójglicerydów, ale nie będę przynudzał. Można znaleźć artykuły w internecie choćby ten tutuaj https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/5-sposobow-na-wysokie-triglicerydy/To jest ważna sprawa i warto się tym zainteresować zanim nam wyjdą kiepskie wyniki na badaniach.
No, ale działa to tak naprawdę? Mierzył ktoś sobie cholesterol przed rozpoczęciem picia tej czerwonej herbaty i potem spadło? Chcę spróbować, ale mam trochę wątpliwości o skuteczność. To jest prawdziwa czerwona herbata? https://e-aromat.pl/26-sklep-herbaty-pu-erh jest napisane, że pu-erh na cholesterol trawienie i odchudzanie. Czyli to by była chyba ta. Bo wiem, że popularny rooibos nie jest czerwoną herbatą i nie obniża cholesterolu. Tylko ta pu-erh właśnie.
Ta czerwona herbata jest na wagę i nie jest wcale tania, a tego trzeba chyba dużo pić - długo i systematycznie, żeby był efekt? Pytanie jak długo trzeba pić czerwoną herbatę, żeby było widać efekt w postaci obniżonego cholesterolu? Przez kilka miesięcy pewnie?
ja tam wole kawe niz herbate. wiele zrodel podaje ze jest zdrowsza. poza tym to pewnien rodzaj filozofii zyciowej...
Ja wolę herbatę. Ona jest zdrowsza.
Polecam zapoznać się z kawową filozfią Dolce Vita :)