Reklama

Hucznie świętowali 650 lat Radymna [ZDJĘCIA]

21/09/2016 14:00

W ubiegłą niedzielę, 18 września, ożył senny zazwyczaj rynek w Radymnie. Powodem były obchody 650-lecia miasta oraz odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym p.w. świętego Wawrzyńca. Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych i młodzież przeszli na rynek, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika Tysiąclecia Chrztu Polski. W swoim wystąpieniu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, jak ważne było przystąpienie Polski do chrześcijańskiej wspólnoty zachodnioeuropejskiej poprzez przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 996 roku. Następnie[paywall] starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan, marszałek Władysław Ortyl oraz burmistrz Radymna Krzysztof Roman, przecinając wstęgę, dokonali symbolicznego odsłonięcia pomnika, a ksiądz prałat dziekan Czesław Jaworski poświęcił monument.

Historia na scenie

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem przez delegacje i gości na scenie w rynku odbyła się inscenizacja historyczna przypominająca przyjęcie chrztu przez pierwszego władcę Polski, Mieszka I oraz sceny z nadania Radymnu praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1366 roku. W barwnej i świetnie zaaranżowanej inscenizacji przygotowanej pod kierunkiem: Elżbiety Kawulki, Lucyny Misińskiej, Anny Huk i Elżbiety Koralewicz-Bagińskiej oraz s. Stanisławy Koralewicz wystąpili podopieczni świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie,

Reklama

aktorzy Teatru „Trema” oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 im. bpa Ignacego Krasickiego w Radymnie. Widzowie, którzy pomimo niesprzyjającej pogody dotrwali do końca spektaklu, rzęsistymi brawami nagrodzili występujących i autorki inscenizacji. Następnie odbyła się 21. uroczysta sesja rady miasta, podczas której radni i zaproszeni goście obejrzeli multimedialną prezentację obrazującą najważniejsze wydarzenia z historii Radymna.

Życzenia dla mieszkańców Radymna

– W tym szczególnym dniu życzę wszystkim mieszkańcom miasta, żeby żyło się im tu coraz lepiej i wygodniej, żeby powstały nowe miejsca pracy i rozwijała się infrastruktura, żeby miasto piękniało coraz bardziej i aby byli z niego dumni – mówił burmistrz Radymna Krzysztof Roman. – Wraz ze wszystkimi cieszę się, że wspólnie udało się nam odbudować ten pomnik, że przy współudziale powiatu i urzędu wojewódzkiego zmienić nasze miasto. Udało się zagospodarować budynki pozostałe po szkole, która się zmniejszyła, po instytucjach, które się wyprowadziły. Cieszę się, że odwracają się trendy, wraca zakład gazowniczy, a ulice i place wyglądają coraz lepiej. Przed nami kanalizacja i termomodernizacja obiektów mieszkalnych, co na pewno polepszy warunki bytowe. Życzę, żeby udało się nam wspólnymi siłami ukończyć inwestycje, które tak naprawdę są dla mieszkańców – dodał.

Reklama

99-latka z Radymna

W tym dniu, zdominowanym przez historię, odwiedziliśmy również najstarszą mieszkankę miasta. Pani Janina Lichota urodziła się w Radymnie 17 czerwca 1917 roku. Dzisiaj ma problemy ze słuchem, ale jeszcze od czasu do czasu wychodzi z domu. Opowiadała, że doskonale pamięta nieistniejący już maleńki domek przy ulicy Lenina, a obecnie Legionów, w którym mieszkała, a za którym bardzo tęskni. Opowiadała, jak to w 1923 roku zginął jej ojciec. – Szedł przez rynek, kiedy chodnik się pod nim zapadł. Wpadł do dziury i ziemia go przydusiła. Pamiętam, szłam akurat w pobliżu i zobaczyłam, że ludzie się zbiegli. Wtedy pobiegłam szybko do mamy i jak jej to powiedziałam, to zemdlała. Nie za bardzo pamiętam wybuch wojny w trzydziestym dziewiątym roku. Tyle, że bomby leciały i trzeba się było chować. Po wojnie do emerytury pracowałam w sklepie obuwniczym i wszyscy mnie znali. Kiedy pani Janina ogląda kalendarz ze starymi zdjęciami Radymna, powraca jej pamięć i wtedy pokazuje – tu był ratusz, tu synagoga, a tu handlowali Żydzi.

Szczególny dzień

Na zakończenie tego dnia na plaży miejskiej odbył się piknik, podczas którego wystąpili soliści i zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz zespół The Dot. Po nich odbył się koncert gwiazdy wieczoru, zespołu Oddział Zamknięty, a na zakończenie zabawa taneczna niezbyt udana ze względu na wybitnie niekorzystną aurę. Jednak pomimo naprawdę nie najlepszej pogody, ten dzień, szczególny dla historii miasta, prawdopodobnie na długo utkwi w pamięci mieszkańców.


JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama