W ubiegłą niedzielę, 18 września, ożył senny zazwyczaj rynek w Radymnie. Powodem były obchody 650-lecia miasta oraz odsłonięcie i poświęcenie odnowionego pomnika.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym p.w. świętego Wawrzyńca. Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście, przedstawiciele władz lokalnych i młodzież przeszli na rynek, gdzie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pomnika Tysiąclecia Chrztu Polski. W swoim wystąpieniu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, jak ważne było przystąpienie Polski do chrześcijańskiej wspólnoty zachodnioeuropejskiej poprzez przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 996 roku. Następnie[paywall] starosta powiatu jarosławskiego Tadeusz Chrzan, marszałek Władysław Ortyl oraz burmistrz Radymna Krzysztof Roman, przecinając wstęgę, dokonali symbolicznego odsłonięcia pomnika, a ksiądz prałat dziekan Czesław Jaworski poświęcił monument.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem przez delegacje i gości na scenie w rynku odbyła się inscenizacja historyczna przypominająca przyjęcie chrztu przez pierwszego władcę Polski, Mieszka I oraz sceny z nadania Radymnu praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1366 roku. W barwnej i świetnie zaaranżowanej inscenizacji przygotowanej pod kierunkiem: Elżbiety Kawulki, Lucyny Misińskiej, Anny Huk i Elżbiety Koralewicz-Bagińskiej oraz s. Stanisławy Koralewicz wystąpili podopieczni świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wspierania Rozwoju Osobowości Dzieci i Młodzieży „Wzrastanie”, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Radymnie,
aktorzy Teatru „Trema” oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 im. bpa Ignacego Krasickiego w Radymnie. Widzowie, którzy pomimo niesprzyjającej pogody dotrwali do końca spektaklu, rzęsistymi brawami nagrodzili występujących i autorki inscenizacji. Następnie odbyła się 21. uroczysta sesja rady miasta, podczas której radni i zaproszeni goście obejrzeli multimedialną prezentację obrazującą najważniejsze wydarzenia z historii Radymna.
– W tym szczególnym dniu życzę wszystkim mieszkańcom miasta, żeby żyło się im tu coraz lepiej i wygodniej, żeby powstały nowe miejsca pracy i rozwijała się infrastruktura, żeby miasto piękniało coraz bardziej i aby byli z niego dumni – mówił burmistrz Radymna Krzysztof Roman. – Wraz ze wszystkimi cieszę się, że wspólnie udało się nam odbudować ten pomnik, że przy współudziale powiatu i urzędu wojewódzkiego zmienić nasze miasto. Udało się zagospodarować budynki pozostałe po szkole, która się zmniejszyła, po instytucjach, które się wyprowadziły. Cieszę się, że odwracają się trendy, wraca zakład gazowniczy, a ulice i place wyglądają coraz lepiej. Przed nami kanalizacja i termomodernizacja obiektów mieszkalnych, co na pewno polepszy warunki bytowe. Życzę, żeby udało się nam wspólnymi siłami ukończyć inwestycje, które tak naprawdę są dla mieszkańców – dodał.
W tym dniu, zdominowanym przez historię, odwiedziliśmy również najstarszą mieszkankę miasta. Pani Janina Lichota urodziła się w Radymnie 17 czerwca 1917 roku. Dzisiaj ma problemy ze słuchem, ale jeszcze od czasu do czasu wychodzi z domu. Opowiadała, że doskonale pamięta nieistniejący już maleńki domek przy ulicy Lenina, a obecnie Legionów, w którym mieszkała, a za którym bardzo tęskni. Opowiadała, jak to w 1923 roku zginął jej ojciec. – Szedł przez rynek, kiedy chodnik się pod nim zapadł. Wpadł do dziury i ziemia go przydusiła. Pamiętam, szłam akurat w pobliżu i zobaczyłam, że ludzie się zbiegli. Wtedy pobiegłam szybko do mamy i jak jej to powiedziałam, to zemdlała. Nie za bardzo pamiętam wybuch wojny w trzydziestym dziewiątym roku. Tyle, że bomby leciały i trzeba się było chować. Po wojnie do emerytury pracowałam w sklepie obuwniczym i wszyscy mnie znali. Kiedy pani Janina ogląda kalendarz ze starymi zdjęciami Radymna, powraca jej pamięć i wtedy pokazuje – tu był ratusz, tu synagoga, a tu handlowali Żydzi.
Na zakończenie tego dnia na plaży miejskiej odbył się piknik, podczas którego wystąpili soliści i zespoły działające przy Miejskim Ośrodku Kultury oraz zespół The Dot. Po nich odbył się koncert gwiazdy wieczoru, zespołu Oddział Zamknięty, a na zakończenie zabawa taneczna niezbyt udana ze względu na wybitnie niekorzystną aurę. Jednak pomimo naprawdę nie najlepszej pogody, ten dzień, szczególny dla historii miasta, prawdopodobnie na długo utkwi w pamięci mieszkańców.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze