Reklama

Im rzadziej się będziesz myć, tym mniej zapłacisz za śmieci. Propozycja podwyżki śmieci wzięła w łeb

„Im rzadziej się myjesz, tym mniej zapłacisz za śmieci. Super. A zalecenie od rządu brzmi: często myj ręce!” – to jeden z komentarzy internautów na propozycję uchwały autorstwa prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, ustalającej stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2021 r. To była kolejna „dziwna” sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, która rozpoczęła się, nim radni spotkali się zdalnie przed monitorami swoich komputerów czy laptopów.

Sesja nadzwyczajna (10 grudnia br.) zawierała kilka punktów, ale najważniejszy dotyczył wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłym roku. Nim doszło do zdalnych obrad, w internecie, na Facebooku, odbyły się... społeczne konsultacje! I zażarta dyskusja[paywall].

„Uważam, że nie ma po co organizować co chwilę sesji i płacić radnym diety z naszych pieniędzy. Najpierw pan przewodniczący zamieścił w internecie czepliwy post na temat śmieci. Ripostą pana prezydenta na tymże forum było zamieszczenie podobnego, którego celem było zapytanie mieszkańców, co sądzą o takim, a nie innym pomyśle. W tym momencie? Na kilka godzin przed sesją i głosowaniem w tej sprawie? Czy nasi włodarze są poważni? Przecież to robi się inaczej, bez uszczypliwości, wzajemnych oskarżeń, artykułowania swoich racji. To taka zabawa w piaskownicy. Kto kogo przegada w internecie. Naprawdę czasami to wygląda jak żałosny kabaret, na którym najbardziej cierpią zwykli mieszkańcy” – napisał na redakcyjny adres e-mailowy, kilkanaście minut po zakończeniu obrad, oburzony mieszkaniec Przemyśla Wiesław Korabecki.

Reklama

Zagajenie Kamińskiego

Kilka godzin przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS) zamieścił na Fecebooku post z informacją o obradach. Napisał, że głównym tematem będzie ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „(...) Nowością przedstawioną przez prezydenta będzie opłata uzależniona i wyliczana od ilości zużytej wody w danej nieruchomości. Krótko mówiąc 9,6 zł od kubika wody. Czyli jeśli ktoś zużyje w miesiącu 15 kubików wody, zapłaci ok. 150 zł za śmieci, oczywiście oprócz kosztów ponoszonych za wodę, które każdy z nas płaci. Do tej pory stawką od osoby były 23 zł, czyli dla 5-osobowej rodziny to koszt 115 zł za odpady segregowane. W związku z tym projektem uchwały jest wiele pytań i rozważań, czy ta metoda jest lepsza od poprzedniej i czy mieszkańcy na samym końcu nie zapłacą więcej, biorąc pod uwagę poprzednią metodę ustalania stawki (...)” – stwierdził w poście.

Riposta Bakuna

Niebawem prezydent miasta Wojciech Bakun zripostował swoim wpisem. „(...) Reagując na podawane w opinii publicznej informacje mogące wprowadzać w błąd, ale też nie do końca zrozumienie problemu związanego z gospodarką odpadami, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii, co pozwoli Państwu wyrobić sobie zdanie w tym temacie. Miasto Przemyśl jak co roku zobowiązane jest do ogłoszenia przetargu na zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. W tym roku kwoty osiągnięte w przetargu kształtują się następująco: całkowity koszt odbioru i zagospodarowania odpadów wyniesie w 2021 roku 17 mln 646 tys. zł, w tym koszt odbioru – 5 mln 186 tys., koszt zagospodarowania – 11 mln 589 tys. i koszty administracyjne – 870 tys. zł. Rozliczenie dla mieszkańców może odbywać się na trzy sposoby: od mieszkańca (wg deklaracji), od metrów sześciennych zużytej wody (wg odczytów) oraz od metra kwadratowego powierzchni mieszkania. W Przemyślu wg deklaracji składanych w Wydziale Gospodarki Odpadami odpady produkuje 45 tys. 631 mieszkańców (liczba osób wykazanych w deklaracjach). Jednocześnie mieszkańcy miasta zużywają rocznie 1 mln 850 tys. metrów sześciennych wody. Aby ustalić stawkę za odpady, musimy podzielić kwotę osiągniętą w przetargach, która jest całkowitym kosztem systemu, przez liczbę mieszkańców (wg deklaracji) lub przez ilość zużytej wody. W ten sposób obliczamy stawkę w przeliczeniu na osobę lub stawkę w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny wody. Jak więc kształtują się koszty systemu w przeliczeniu tymi sposobami? Koszt w przeliczeniu na osobę to około 32 zł na miesiąc, koszt w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny zużytej wody to około 9,60 zł (...). Żadne z rozwiązań nie jest idealne i żadne nie jest w pełni sprawiedliwe. Każde z nich ma swoje wady i zalety (...)” – napisał.

Reklama

Przemyślanie nie będą się myć?

W projekcie uchwały prezydent zaproponował stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi zależną od ilości zużytej wody. Czyli: im więcej dane gospodarstwo zużywałoby wody, tym więcej musiałoby zapłacić za wywóz śmieci. Stąd nie mogły dziwić komentarze typu: „nie będziemy się wcale myć, mniej zapłacimy za śmieci”. Wyliczeń, kwot, analiz, przedstawionych na facebookowych profilach, w projekcie uchwały nie było.

Podczas zdalnej sesji radni sobie podyskutowali, ale nie ma sensu tego przytaczać, prezydent W. Bakun bowiem poddał pod głosowanie wniosek, aby ten punkt „zdjąć” z programu. I tak też się stało...

Reklama

Potem na swoim profilu na Facebooku zamieścił wpis o treści: „(...) Rozmawiając dzisiaj z wieloma osobami, prowadząc dyskusje, czytając komentarze, wyraźnie widać, że z wyboru „stawka od osoby” i „stawka od wody” zdecydowanie bardziej akceptowalnym jest ten pierwszy, więc taki wniosek zostanie przestawiony wysokiej radzie. Od jutra (czyli od 11 grudnia br.) również opublikuję szereg materiałów i wyliczeń, aby jeszcze lepiej mogli zrozumieć Państwo problematykę systemu gospodarowania odpadami i kształtowania się cen w tym systemie” (niestety, niczego nie opublikował tego dnia, notabene do tej pory czekamy na opublikowanie informacji, czym swego czasu było dezynfekowane miasto; prezydent wówczas obiecał, obietnicy nie dotrzymał – nie pierwszy raz, cóż...).

Zbyt wielkie obciążenie finansowe

– Temat śmieci jest trudniejszy, niż się prezydentowi wydawało. Potrzebne są dokładniejsze analizy i konsultacje. Uważamy, że zastosowanie systemu proponowanego przez prezydenta, polegającego na uzależnieniu ceny śmieci od zużytej wody, spowodowałoby podwyżkę opłat miesięcznych na osobę o 5,80 złotych przy zużyciu trzech kubików wody oraz 15,40 złotych przy zużyciu czterech kubików. To zbyt duże obciążenie finansowe dla mieszkańców. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłaby opłata uzależniona od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Stoimy na stanowisku, że należy za wszelką cenę dążyć do uszczelnienia systemu, stosując na przykład metody sprawdzone choćby w Świdniku, w którym gościliśmy i otrzymaliśmy aplikację, dzięki której możliwe jest zminimalizowanie strat finansowych dla mieszkańców – podsumował całość wiceprzewodniczący RM w Przemyślu Robert Bal (Regia Civitas).


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2020-12-16 17:42:52

    Szkoda  że polityka tak ogłupia, w zasadzie to oni powinni fruwać jak gołębice, słowa lekarza w "Szpitalu na peryferiach" są odpowiednie dla  tej grupy zajmującej się zawodowo polityką.Poprzednik oddał nowo wybudowane śmietnisko miejskie  w długoletnią dzierżawę, zapewne wróci do miasta jak będzie  już wypełnione  kilkaset metrów w górę. Mędrcy ciągle  główkują a tajemnicą poliszynela jest fakt że śmieci stały się intratnym interesem,przejętym przez  odpowiednie grupy  biznesowe.Nikt nie pomyśli  o tym jak rozwiązać  ten problem z korzyścią dla środowiska i dla  portfeli mieszkańców. Myślą   jak przejąć  gazety i inne media   ale nie pomyślą  jak    upaństwowić  gospodarkę śmieciową, wydrzeć ją  z rąk "biznesmenów" łupiących ludność. Staliśmy się wysypiskiem Europy i nie tylko, płoną  olbrzymie  hałdy śmieci, zakopane są  w ziemie setki tysięcy ton chemikaliów sprowadzone  przez mafię,  to nic ,politycy myślą jak  wydrzeć z kieszeni społeczeństwa  ostatni grosz oby tylko  oni  i "wolny rynek" mieli porządne dochody. Niech was  wszyscy diabli, łotry przeklęte.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Stachu - niezalogowany 2020-12-16 21:20:26

    Im rzadziej będziesz jadł tym rzadziej będziesz-  korzystał z toalety i mniej wydasz na żywności 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Oszczędny - niezalogowany 2020-12-16 21:28:46

    Na wodę też...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama