„Im rzadziej się myjesz, tym mniej zapłacisz za śmieci. Super. A zalecenie od rządu brzmi: często myj ręce!” – to jeden z komentarzy internautów na propozycję uchwały autorstwa prezydenta miasta Wojciecha Bakuna, ustalającej stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w 2021 r. To była kolejna „dziwna” sesja Rady Miejskiej w Przemyślu, która rozpoczęła się, nim radni spotkali się zdalnie przed monitorami swoich komputerów czy laptopów.
Sesja nadzwyczajna (10 grudnia br.) zawierała kilka punktów, ale najważniejszy dotyczył wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłym roku. Nim doszło do zdalnych obrad, w internecie, na Facebooku, odbyły się... społeczne konsultacje! I zażarta dyskusja[paywall].
„Uważam, że nie ma po co organizować co chwilę sesji i płacić radnym diety z naszych pieniędzy. Najpierw pan przewodniczący zamieścił w internecie czepliwy post na temat śmieci. Ripostą pana prezydenta na tymże forum było zamieszczenie podobnego, którego celem było zapytanie mieszkańców, co sądzą o takim, a nie innym pomyśle. W tym momencie? Na kilka godzin przed sesją i głosowaniem w tej sprawie? Czy nasi włodarze są poważni? Przecież to robi się inaczej, bez uszczypliwości, wzajemnych oskarżeń, artykułowania swoich racji. To taka zabawa w piaskownicy. Kto kogo przegada w internecie. Naprawdę czasami to wygląda jak żałosny kabaret, na którym najbardziej cierpią zwykli mieszkańcy” – napisał na redakcyjny adres e-mailowy, kilkanaście minut po zakończeniu obrad, oburzony mieszkaniec Przemyśla Wiesław Korabecki.
Kilka godzin przed rozpoczęciem sesji nadzwyczajnej przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS) zamieścił na Fecebooku post z informacją o obradach. Napisał, że głównym tematem będzie ustalenie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. „(...) Nowością przedstawioną przez prezydenta będzie opłata uzależniona i wyliczana od ilości zużytej wody w danej nieruchomości. Krótko mówiąc 9,6 zł od kubika wody. Czyli jeśli ktoś zużyje w miesiącu 15 kubików wody, zapłaci ok. 150 zł za śmieci, oczywiście oprócz kosztów ponoszonych za wodę, które każdy z nas płaci. Do tej pory stawką od osoby były 23 zł, czyli dla 5-osobowej rodziny to koszt 115 zł za odpady segregowane. W związku z tym projektem uchwały jest wiele pytań i rozważań, czy ta metoda jest lepsza od poprzedniej i czy mieszkańcy na samym końcu nie zapłacą więcej, biorąc pod uwagę poprzednią metodę ustalania stawki (...)” – stwierdził w poście.
Niebawem prezydent miasta Wojciech Bakun zripostował swoim wpisem. „(...) Reagując na podawane w opinii publicznej informacje mogące wprowadzać w błąd, ale też nie do końca zrozumienie problemu związanego z gospodarką odpadami, chciałbym wyjaśnić kilka kwestii, co pozwoli Państwu wyrobić sobie zdanie w tym temacie. Miasto Przemyśl jak co roku zobowiązane jest do ogłoszenia przetargu na zagospodarowanie odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. W tym roku kwoty osiągnięte w przetargu kształtują się następująco: całkowity koszt odbioru i zagospodarowania odpadów wyniesie w 2021 roku 17 mln 646 tys. zł, w tym koszt odbioru – 5 mln 186 tys., koszt zagospodarowania – 11 mln 589 tys. i koszty administracyjne – 870 tys. zł. Rozliczenie dla mieszkańców może odbywać się na trzy sposoby: od mieszkańca (wg deklaracji), od metrów sześciennych zużytej wody (wg odczytów) oraz od metra kwadratowego powierzchni mieszkania. W Przemyślu wg deklaracji składanych w Wydziale Gospodarki Odpadami odpady produkuje 45 tys. 631 mieszkańców (liczba osób wykazanych w deklaracjach). Jednocześnie mieszkańcy miasta zużywają rocznie 1 mln 850 tys. metrów sześciennych wody. Aby ustalić stawkę za odpady, musimy podzielić kwotę osiągniętą w przetargach, która jest całkowitym kosztem systemu, przez liczbę mieszkańców (wg deklaracji) lub przez ilość zużytej wody. W ten sposób obliczamy stawkę w przeliczeniu na osobę lub stawkę w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny wody. Jak więc kształtują się koszty systemu w przeliczeniu tymi sposobami? Koszt w przeliczeniu na osobę to około 32 zł na miesiąc, koszt w przeliczeniu na zużyty metr sześcienny zużytej wody to około 9,60 zł (...). Żadne z rozwiązań nie jest idealne i żadne nie jest w pełni sprawiedliwe. Każde z nich ma swoje wady i zalety (...)” – napisał.
W projekcie uchwały prezydent zaproponował stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi zależną od ilości zużytej wody. Czyli: im więcej dane gospodarstwo zużywałoby wody, tym więcej musiałoby zapłacić za wywóz śmieci. Stąd nie mogły dziwić komentarze typu: „nie będziemy się wcale myć, mniej zapłacimy za śmieci”. Wyliczeń, kwot, analiz, przedstawionych na facebookowych profilach, w projekcie uchwały nie było.
Podczas zdalnej sesji radni sobie podyskutowali, ale nie ma sensu tego przytaczać, prezydent W. Bakun bowiem poddał pod głosowanie wniosek, aby ten punkt „zdjąć” z programu. I tak też się stało...
Potem na swoim profilu na Facebooku zamieścił wpis o treści: „(...) Rozmawiając dzisiaj z wieloma osobami, prowadząc dyskusje, czytając komentarze, wyraźnie widać, że z wyboru „stawka od osoby” i „stawka od wody” zdecydowanie bardziej akceptowalnym jest ten pierwszy, więc taki wniosek zostanie przestawiony wysokiej radzie. Od jutra (czyli od 11 grudnia br.) również opublikuję szereg materiałów i wyliczeń, aby jeszcze lepiej mogli zrozumieć Państwo problematykę systemu gospodarowania odpadami i kształtowania się cen w tym systemie” (niestety, niczego nie opublikował tego dnia, notabene do tej pory czekamy na opublikowanie informacji, czym swego czasu było dezynfekowane miasto; prezydent wówczas obiecał, obietnicy nie dotrzymał – nie pierwszy raz, cóż...).
– Temat śmieci jest trudniejszy, niż się prezydentowi wydawało. Potrzebne są dokładniejsze analizy i konsultacje. Uważamy, że zastosowanie systemu proponowanego przez prezydenta, polegającego na uzależnieniu ceny śmieci od zużytej wody, spowodowałoby podwyżkę opłat miesięcznych na osobę o 5,80 złotych przy zużyciu trzech kubików wody oraz 15,40 złotych przy zużyciu czterech kubików. To zbyt duże obciążenie finansowe dla mieszkańców. Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem byłaby opłata uzależniona od liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Stoimy na stanowisku, że należy za wszelką cenę dążyć do uszczelnienia systemu, stosując na przykład metody sprawdzone choćby w Świdniku, w którym gościliśmy i otrzymaliśmy aplikację, dzięki której możliwe jest zminimalizowanie strat finansowych dla mieszkańców – podsumował całość wiceprzewodniczący RM w Przemyślu Robert Bal (Regia Civitas).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szkoda że polityka tak ogłupia, w zasadzie to oni powinni fruwać jak gołębice, słowa lekarza w "Szpitalu na peryferiach" są odpowiednie dla tej grupy zajmującej się zawodowo polityką.Poprzednik oddał nowo wybudowane śmietnisko miejskie w długoletnią dzierżawę, zapewne wróci do miasta jak będzie już wypełnione kilkaset metrów w górę. Mędrcy ciągle główkują a tajemnicą poliszynela jest fakt że śmieci stały się intratnym interesem,przejętym przez odpowiednie grupy biznesowe.Nikt nie pomyśli o tym jak rozwiązać ten problem z korzyścią dla środowiska i dla portfeli mieszkańców. Myślą jak przejąć gazety i inne media ale nie pomyślą jak upaństwowić gospodarkę śmieciową, wydrzeć ją z rąk "biznesmenów" łupiących ludność. Staliśmy się wysypiskiem Europy i nie tylko, płoną olbrzymie hałdy śmieci, zakopane są w ziemie setki tysięcy ton chemikaliów sprowadzone przez mafię, to nic ,politycy myślą jak wydrzeć z kieszeni społeczeństwa ostatni grosz oby tylko oni i "wolny rynek" mieli porządne dochody. Niech was wszyscy diabli, łotry przeklęte.
Im rzadziej będziesz jadł tym rzadziej będziesz- korzystał z toalety i mniej wydasz na żywności
Janie.Obrazony jestes na caly swiat i na wszystkich politykow.Ale moj drogi , polityk decyduje o tym co jesz, na jakim poziomie zyjesz, o Twoich troskach i rozrywkach, jak .I manipuluja nami na swoj sposob, a my nie mozemy nic.O poprzedniku obecnego prezydenta mam takie samo zdanie jak ty.A tego obecnego ludzie juz tez zaczynaja miec dosc.Ale trzeba miec nadzieje i wierzyc, ze byc moze ten nastepny?Czy my jestesmy zdani na calkowita kleske?
Zbyt pochopna ocena,kocham świat i kocham życie. Co do polityków, nie znoszę naszych polityków za to że ich głównym celem jest zapewnienie sobie i rodzinie dobrego i wygodnego życia bez stosownej pracy. Szanuję bardzo ludzi którzy np doszli nawet do ogromnych pieniędzy dzięki swojej głowie i umiejętnościom,stworzyli firmy itp,takich co zawdzięczają tylko sobie sukces i nikogo nie oszukali.Wracając do polityków,przypomnę tylko dwa cytaty które już przytaczałem:"Najdzielniejsi z dzielnych,rządzeni przez najpodlejszych z podłych" - W. Churchill o Polakach.• Konkurencja partyjna poszła u nas od pierwszej chwili istnienia państwa tak dziwacznie i tak ostro, a zarazem z tak wielką ilością kłamstwa i łajdactwa, że od razu zaczęło się wytwarzać to, co nazwałem: cloaca maxima. Każde nadużycie, każde łajdactwo było dobrym wtedy, gdy robił je członek partii własnej, złym zaś tylko wtedy, gdy robił je członek innej partii. - J.Piłsudski• Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków… - J.PiłsudskiMogę dać więcej cytatów z innej epoki ale jakże oddających naszą współczesność.Wściekły czytałem np wiadomość że minister komunikacji w Egipcie podał się do dymisji po wypadku na przejeździe kolejowym, w tym czasie rozbił się w wypadku lotniczym rządowy Tupolew pod Smoleńskiem, zauważ że piszę wypadek lotniczy bowiem jestem święcie przekonany że to był wypadek,żaden polski minister czy to obrony czy komunikacji nie miał sobie nic do zarzucenia. A powinni sobie w łeb strzelić gdyby mieli choćby odrobinę honoru . Mogę dużo więcej napisać,podać inne przykłady,dotyczące różnych partii tylko po co?Padło z Twojej strony w innym wątku pytanie dot. Wałęsy co do którego prawdopodobnie żywimy jednakowe uczucia, otóż ten bufon,zupełnie zepsuty człowiek ,on potrafi dostrzec potrzebę zmian w naszej pseudo demokracji, proponuje ograniczenie kadencyjności na wszystkich szczeblach polityki, proponuje możliwość odwołania polityka z wyboru, / sejm ,senat,samorządy każdego szczebla itd/ Proponuje rozwiązania które mogłyby uzdrowić naszą politykę. Tylko kto to wprowadzi, ci co siedzą 4 czy 5 kadencję w sejmie? Wałęsę oceniam negatywnie za wcześniejszy okres, za zamach na rząd Olszewskiego, za falandyzację prawa, za dopuszczenie do rozkradania państwa itd ,itd. Odpowiadając na Twoje pytanie; my już ponieśliśmy klęskę, istniejemy tylko dzięki chichotowi historii w czasie której nikomu/ żadnemu państwu ościennemu/ nie wypada z rożnych względów zlikwidować naszej państwowości.
Janie. Az strach zaczac z Toba konwersacje czy postawic veto.Jak osmiornica sprytna i inteligentna czyhasz na swoja ofiare ,by gdy podejdzie potem zabic ja swoim jadem.. A na koniec dodam,ze gdy juz osiagniesz swoj cel ,to masz z tego satysfakcje i smiejesz sie do lez.Wydajesz sie raczej byc po tym jak piszesz typem samotnika,wiec jestem troche zdziwiona tym swiatem i zyciem. A polityka,no coz,dlaczego nie Pilsudski - mural? Uwazam ze okreslenie Walesy bufonem za zbyt lagodne. Wypadek tupolewa ,tez tak mysle i dodam jeszcze,ze musialam kilka razy przeczytac to co napisales,bardzo skrotko i plytko.zbyt duzo przemyslen,szybciej myslisz niz piszesz,doszlam do wniosku,ze nawet nie bede tego negowac. Coz tak wlasnie jest. Roznimy sie tylko tym,ze jestem wieksza optymistka od Ciebie mimo wielu przeciwnosci losu. Bo szukam .mam nadzieje i wierze.Pozdrawiam Cie Madralo.
A jednym z przekleństw dla Przemyśla jest taki fircyk jak Kamiński, pomysłów ma tyle co kot nasrał
Szkoda że polityka tak ogłupia, w zasadzie to oni powinni fruwać jak gołębice, słowa lekarza w "Szpitalu na peryferiach" są odpowiednie dla tej grupy zajmującej się zawodowo polityką.Poprzednik oddał nowo wybudowane śmietnisko miejskie w długoletnią dzierżawę, zapewne wróci do miasta jak będzie już wypełnione kilkaset metrów w górę. Mędrcy ciągle główkują a tajemnicą poliszynela jest fakt że śmieci stały się intratnym interesem,przejętym przez odpowiednie grupy biznesowe.Nikt nie pomyśli o tym jak rozwiązać ten problem z korzyścią dla środowiska i dla portfeli mieszkańców. Myślą jak przejąć gazety i inne media ale nie pomyślą jak upaństwowić gospodarkę śmieciową, wydrzeć ją z rąk "biznesmenów" łupiących ludność. Staliśmy się wysypiskiem Europy i nie tylko, płoną olbrzymie hałdy śmieci, zakopane są w ziemie setki tysięcy ton chemikaliów sprowadzone przez mafię, to nic ,politycy myślą jak wydrzeć z kieszeni społeczeństwa ostatni grosz oby tylko oni i "wolny rynek" mieli porządne dochody. Niech was wszyscy diabli, łotry przeklęte.
Im rzadziej będziesz jadł tym rzadziej będziesz- korzystał z toalety i mniej wydasz na żywności
Na wodę też...