Reklama

Inauguracja „wąskotorówki”. Start w pięknej scenerii

Przez wiele lat budynek i otoczenie głównej stacji Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej PKW, czyli Przeworsk Wąski, straszyły. Wraz z inauguracją kolejnego sezonu „Pogórzanina” sytuacja uległa diametralnej zmianie. 14 maja br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku odnowionego budynku dworca. Wygląda pięknie.

Modernizacja infrastruktury stacji kolejki wąskotorowej w Przeworsku trwała kilkanaście miesięcy. Rozpoczęła się od budowy samochodowego parkingu na 30 miejsc. Zainicjowane prace to efekt współpracy władz miasta Przeworska, powiatu przeworskiego i województwa podkarpackiego.

Inwestorem przedsięwzięcia było miasto, powiat użyczył potrzebnych na jego zrealizowanie gruntów, zaś projekt w ramach zadania „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” dofinansowany został przez władze województwa.

Inicjatorem uruchomienia kolejki był książę Andrzej Lubomirski. Przez lata wykorzystywana była do[paywall] transportu buraków, drewna i innych towarów, a potem była też codziennym środkiem lokomocji  dla wielu mieszkańców ziemi przeworskiej.  Teraz odzyskuje blask.

Reklama

Kolejne inwestycje

Po kilkunastu miesiącach prac można było świętować. Miejsce startu niezwykłej przygody, jaką z całą pewnością jest jedyna w swoim rodzaju przejażdżka otwartymi wagonikami „Pogórzanina”, wygląda świetnie.
W środku budynku znajdują się: kasa, poczekalnia oraz muzeum, w którym zgromadzono wszystkie pamiątki związane z kolejką.

Udział w uroczystościach wzięli m.in.: wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, starosta powiatu przeworskiego Bogusław Urban czy burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Poświęcenia dokonał ks. prałat Wojciech Pac z Kańczugi.

Gospodarz imprezy, starosta przeworski B. Urban, powiedział m.in., że „wąskotorówkę” czekają kolejne inwestycje, które sprawią, że przejażdżka nią będzie jeszcze atrakcyjniejsza.

Powiat przeworski kontynuuje rewitalizację trasy. Dojdzie do remontów dworców w Kańczudze (ten już się rozpoczął) i Hadlach Szklarskich. 

Reklama

Przypomnijmy, że normalnie „Pogórzanin” kursował do Dynowa. Dwa lata temu przytrafiło się nieszczęście, bo potężna ulewa i w konsekwencji powódź zniszczyły spory fragment torowiska. Od tamtej pory kolejka dojeżdża tylko do stacji Łopuszka Wielka. Poza trasą jest na razie choćby tunel w Szklarach, który jest najdłuższym w Polsce tunelem na trasie kolei wąskotorowej.

Kursy w soboty i niedziele

Po uroczystościach odbył się pierwszy w br. kurs ciuchcią. Jednak nim pierwsi pasażerowie zasiedli w wagonikach, wszystkich zachwycił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Grupy Mażoretek „Finezja” z Tryńczy.

Jak poinformował Powiatowy Zarząd Dróg w Przeworsku, regularne kursy „Pogórzanina” odbywać się będą w każdą niedzielę w maju, czerwcu i wrześniu, a w sezonie wakacyjnym (od lipca do końca sierpnia) – oprócz niedzieli – także w sobotę. Tradycyjnie jest możliwość rezerwowania przejazdów grupowych w dowolnym dniu tygodnia.

Reklama


fot.Starostwo Powiatowe w Przeworsku
14 maja br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku odnowionego budynku dworca Przeworsk Wąski. Przybyło wielu gości.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama