Do historycznego wydarzenia doszło w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Odbył się tam ingres (wprowadzenie) trojga nowych członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Bożego powstał w Jerozolimie na przełomie XI i XII wieku. Do Polski Bożogrobcy przybyli w 1163 r. z Ziemi Świętej, sprowadzeni przez Jaksę z Miechowa, który dał im jako uposażenie Miechów, 40 km na północ od Krakowa (stąd w Polsce ich nazwa miechowici). 28 kwietnia 1393 r. biskup lubuski Jan erygował w Przeworsku parafię, którą w następnym roku zatwierdził biskup przemyski Maciej. Parafia była bardzo rozległa. Należało do niej, oprócz Przeworska, kilkanaście wiosek i była erygowana przy kościele św. Katarzyny zlokalizowanym niegdyś na tzw. Małym Rynku. Wkrótce kościół ten okazał się za mały dla potrzeb duszpasterskich tak rozległej parafii, dlatego Bożogrobcy w latach 1430 – 1473 wznieśli wspaniały kościół pod wezwaniem Ducha Świętego, istniejący w swojej strukturze i stylu gotyckim po dziś dzień. Świątynia przetrwała różne kataklizmy, najazdy tatarskie, przemarsze obcych wojsk, zniszczenia podczas najazdu szwedzkiego (zrabowano grobowce fundatorów w prezbiterium kościoła), dwie ostatnie wojny, czasy komunistycznego zniewolenia. 29 grudnia 1982 r. została podniesiona przez papieża Jana Pawła II do godności Bazyliki Mniejszej, a 28 maja 2012 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik ustanowił w bazylice Sanktuarium Grobu Bożegoo[paywall]..
Budowę kaplicy rozpoczęto kiedy prepozytem konwentu przeworskiego był ks. Franciszek Chodorowicz. Kaplica została konsekrowana w 1727 r. W części północnej znajduje się kopia Grobu Bożego z Jerozolimy. Wzorcem tej kopii był najprawdopodobniej relikwiarz w kształcie Grobu Jerozolimskiego, po jego renowacji z 1555 r. Przeworska budowla jest wiernym odbiciem wspomnianego relikwiarza. Konserwację i renowacje Grobu Bożego wykonano w 2007 r. Było to niezwykłe przedsięwzięcie konserwatorskie. W trakcie prac przywrócono oryginalny XVIII wieczny wygląd budowli z początku jej powstania. Na podstawie zachowanych archiwaliów zrekonstruowano wieżyczkę, tzw. „tempietto”, która stanowi zwieńczenie budowli. Całość Grobu Bożego jest pokryta 24-karatowym złotem i wygląda imponując.
Tradycje przeworskich Bożogrobców przetrwały. Ktoś w końcu musi opiekować się skarbami świątyni. Kilka dni temu w sanktuarium odbył się tam ingres (wprowadzenie) trojga nowych członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Zostali nimi: lek. Maria Bawor, dr n. med. Leszek Kamiński i dr Łukasz Mróz. Nowymi członkami zakonu zostali przed miesiącem podczas uroczystej inwestytury w Gliwicach.
„To bardzo ważne wydarzenie dla naszej lokalnej społeczności, w której przez wiele wieków pełnili służbę Bożogrobcy. Wdzięczni ich dziedzictwu chcemy jak najlepiej je kontynuować między innymi poprzez naszą materialną i modlitewną pomoc w intencji Ziemi Świętej, do czego w sposób szczególny są powołani i zobowiązani członkowie tegoż zakonu” – poinformowali na swojej stronie przeworscy członkowie zakonu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze