Reklama

Innowacyjne zabiegi urologiczne przeprowadzono w szpitalu wojewódzkim

25/09/2020 19:48

– Było super. Przyznam szczerze, że ja się od nich pewnych rzeczy nauczyłem – powiedział dr Andrzej Lewicki z Warszawy po zabiegach, które przeprowadził wspólnie z lekarzami z Przemyśla. W Wojewódzkim Szpitalu im. św. o. Pio przeprowadzono innowacyjne zabiegi biopsji fuzyjnej gruczołu krokowego, które pozwalają skuteczniej diagnozować raka prostaty.

Dr Andrzej Lewicki reprezentuje Klinikę Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego– Szpital Orłowskiego w Warszawie. To ceniony urolog, który od dłuższego czasu wykonuje biopsję fuzyjną gruczołu krokowego.

Do współpracy z naszym szpitalem zaprosił go dr Rafał Walczak, kierownik oddziału urologii w szpitalu w Przemyślu. – Dzisiaj wykonywaliśmy biopsje fuzyjne gruczołu krokowego, które polegają na tym, że w sposób bardzo precyzyjny, łącząc[paywall] obrazowanie rezonansu magnetycznego i ultrasonografii, w czasie rzeczywistym, jesteśmy w stanie zobrazować pojedyncze małe ogniska w gruczole krokowym i pobrać z nich wycinek do badań – mówi.

Reklama

Standardowo wykonywane jest badanie PSA oraz badanie palcem. Jeśli ich wyniki wskazują na możliwość istnienia nowotworu, wykorzystywano USG. Większość nowotworów jest jednak bardzo słabo widocznych lub nie różnicuje się ze zdrową tkanką prostaty.

Dużo dokładniejsze badanie

– Robiliśmy tak zwaną biopsję systematyczną, czyli po kilka wycinków jeden płat prostaty, kilka wycinków drugi płat prostaty. Niejako na ślepo wierzyliśmy, że trafimy w ten nowotwór. Jeśli trafiliśmy, chory mógł być leczony. Jeżeli nie, był obserwowany i jeśli były przesłanki kliniczne, biopsje powtarzano i to wielokrotnie – opisuje dr Lewicki.

Reklama

W nowej metodzie obraz z rezonansu nakłada się na USG i dużo bardziej precyzyjnie widać ogniska chorobowe. Dzięki temu lekarze mogą pobrać wycinek dokładnie z tego miejsca, gdzie występują zmiany.

Rak prostaty to obecnie najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn. Jak powiedział dr Lewicki, jego odsetek wynosi jedną piątą wszystkich nowotworów u mężczyzn.

W szpitalu w Przemyślu odbyły się trzy zabiegi. Jeden z nich miał biopsję po raz pierwszy, dwaj pozostali – już kolejny raz. – Było super. Przyznam szczerze, że ja się od nich pewnych rzeczy nauczyłem – powiedział dr Lewicki, pytany o współpracę z przemyskim zespołem.

Reklama

Bez refundacji

– Nasz szpital jest otwarty jeżeli chodzi o innowacje w zabiegach czy procedurach medycznych. Bardzo się cieszymy, że możemy się uczyć od specjalistów z Polski – podkreśla dr Barbara Stawarz, dyrektor przemyskiego szpitala.

Jest jednak bardzo ważny szkopuł. Zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego nie są standardowo wykonywane ani w Przemyślu, ani w żadnym innym szpitalu w Polsce. Normą stają się za to w większości krajów Europy Zachodniej. nasi lekarze są przekonani, że kwestią czasu jest, kiedy tak będzie w Polsce.

Reklama

– Obserwując świat i czytając literaturę, jesteśmy przekonani, że u nas również takie zabiegi będą musiały być wykonywane. Nie ma innej drogi. Idziemy w kierunku biopsji celowanej, która przynosi dla pacjentów najwięcej korzyści – mówi dr R. Walczak.


fot.Paweł Bugira
Od lewej: dr Andrzej Lewicki z Warszawy, dr Barbara Stawarz – dyrektor szpitala w Przemyślu oraz dr Rafał Walczak – kierownik oddziału urologii w przemyskim szpitalu.


PB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Karol - niezalogowany 2020-09-25 21:03:21

    No i jak zwykle,można  w ten sposób uratować  chorych mężczyzn ale pieniędzy NFZ nie da.Lekarze uczą się  nowych metod,chcą  zabiegi wykonywać  i nie mogą.Dla przeklętych polityków pieniądze są,zarabiają krocie i stać ich na zabiegi w prywatnych gabinetach,łotry przeklęte. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ambroży Kleks - niezalogowany 2020-09-25 22:23:12

    Narwijcie se lepiej pokrzywy tudzież nawłoci itp.YOUTUBE.COM - Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO ZIELARZA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    asdf - niezalogowany 2020-09-27 22:32:31

    Z powodu braku specjalisty z zakresu okulistyki - wszyscy pacjenci z Przemyśla są odsyłani do szpitali w Rzeszowie.Reakcja w Rzeszowie - O, znowu pacjent z Przemyśla - dlaczego nie robicie czegoś w Waszym mieście, przecież to nie do pomyślenia żeby stale wozić do nas pacjentów z odległości 80km?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama