Obchodzone 5 marca br. święto patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku było okazją do wyróżnienia uzdolnionych uczniów i nadania tytułów „Przyjaciel Szkoły”.
Patronujący placówce król Władysław Jagiełło zasłynął jako zdolny strateg i dyplomata, władca wybitny, cierpliwy, zawsze łaskawy. Te i inne cechy osobowości monarchy, a także jego związki z historią małej ojczyzny doskonale znają uczniowie „Jagiellonki”. Na co dzień przyświeca im szkolne motto „Godni Patrona”. Zdominowało ono również[paywall] tegoroczne uroczystości.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. przedstawiciele władz powiatowych, służb mundurowych, instytucji oświatowych i finansowych. Byli też obecni przedstawiciele szkolnej Rady Rodziców i rodzice uczniów, którzy tego dnia odbierali zaszczytne nagrody i wyróżnienia. Święto patrona szkoły otworzył występ szkolnego chóru pod dyrygenturą ks. Tomasza Hryniaka.
Następnie dyrektor ZSOiZ Piotr Kuc przypomniał, że placówka kształci nie tyle dla szkoły, co dla życia i podziękował wszystkim, którzy realizują wspomniane założenie. Z kolei wicedyrektor szkoły Andrzej Żak w zajmujący sposób przybliżył zgromadzonym związki Króla Władysława Jagiełły oraz jego małżonki królowej Jadwigi z historią ziemi przeworskiej.
Traktowało o nich również odczytane opracowanie Małgorzaty Wołoszyn – kustosz Muzeum w Przeworsku, a jednocześnie absolwentki przeworskiego liceum.
Ważnym punktem święta „Jagiellonki” było naturalnie uhonorowanie najzdolniejszej młodzieży. Na miano „godnych patrona” zasłużyli między innymi: uzdolniony gitarzysta Jakub Żytecki – absolwent liceum (rocznik 2012). Tytuł „Wzorowego Ucznia” i „Złotą Tarczę” otrzymali natomiast uczniowie mogący się pochwalić wzorowym zachowaniem, średnią ocen nie niższą niż 5,0 i aktywnie angażujący się w życie szkoły. W tym roku byli to: Gabriela Deput (3c), Dorota Horodecka (2c), Sylwia Krzanowska (1b).
Nagrodą Dyrektora Szkoły i Rady Rodziców uhonorowani zostali natomiast: Amelia Łątka (3c) i Dorota Horodecka (2c) za wybitne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, a także Radosław Superson (3d) i Radosław Uliszak (3d) za wyjątkowe zaangażowanie w życie szkoły.
Jako że „Jagiellonka” przez lata swoje działalności spotyka się z życzliwością wielu osób, najbardziej angażujących się w jej sprawy nagradza tytułem „Przyjaciel Szkoły”. Tego rodzaju przywilej spotkał w tym roku Barbarę Wiśniowską, działającą w Radzie Rodziców oraz Andrzeja Świtalskiego, absolwenta szkoły, który swoje zdolności plastyczne i zainteresowania historyczne poświęcił Przeworskowi.
Przyjemnymi akcentami szkolnych uroczystości były też: program artystyczny przygotowany na bazie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego oraz recital w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przeworsku. Zdecydowaną większość młodych artystów również stanowili wychowankowie przeworskiej „Jagiellonki”. O przygotowanie szkolnego święta zadbały panie Monika Czech, Alicja Domka i Joanna Komenda, wspierane przez licznych członków grona pedagogicznego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze