Po raz pierwszy władze miasta zaproponowały mieszkańcom udział w konstrukcji budżetu. Do podziału jest 200 tysięcy złotych. Trwa weryfikacja 10 zgłoszonych projektów. Głosowanie już wkrótce.
Budżet obywatelski w Przeworsku to projekt pilotażowy. – To pierwszy budżet obywatelski naszego miasta. Nie jest on może kwotowo zbyt wielki, bo wynosi 200 tysięcy. Chodzi raczej o przetarcie pierwszych ścieżek – komentuje burmistrz Leszek Kisiel. Zgłoszonych zostało 10 projektów, podzielonych po równo na dwie kategorie.[paywall] Pierwsza to projekty lokalne, ubiegają się one o kwotę do 50 tys. zł. Wśród nich dwa to projekty zakładające inwestycje w infrastrukturę drogową, dwa kolejne to propozycja budowy terenów rekreacyjnych, placów zabaw i siłowni na wolnym powietrzu. Jest też i projekt zakładający budowę altanki. Druga kategoria projektów to te, których wartość waha się w przedziale od 50 do 100 tysięcy. Tutaj najciekawsze wydają się dwa pomysły: system informacjidotyczący nazw ulic placów i osiedli w Przeworsku oraz pierwszy etap realizacji przeworskiego parku motorycznego. Pozostałe trzy projekty dotyczą: pierwszy – modernizacji alejki spacerowej na ul. Kazimierzowskiej, drugi – rozbudowy siłowni plenerowej, a trzeci przedsięwzięcia edukacyjnego pn. „Szkoła promująca zdrowie”. – Wśród tych 10 złożonych projektów są ciekawe propozycje – ocenia L. Kisiel. – Jestem zadowolony z tych pierwszych kroków. ponieważ pokazuje to zaangażowanie mieszkańców – dodaje.
Obecnie trwa weryfikacja projektów pod względem formalnym. Ratusz zapewnia, że jest otwarty na wspólną z mieszkańcami pracę nad niedoskonałościami projektów. Prośby o uzupełnienie braków już zostały wysłane. Projektodawcy będą mieć 7 dni na dopełnienie formalności. Potem pozytywnie zweryfikowane wnioski zostaną upublicznione i poddane pod głosowanie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze