Reklama

Jarosław gotowy do realizacji projektów za szwajcarskie miliony. To już ostatnia prosta


Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku miasto Jarosław przystąpi do pierwszych działań ujętych w projekcie w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. 17 listopada samorząd złożył kompletny wniosek i teraz pozostaje już tylko czekać na jego akceptację i podpisanie umowy na niebagatelną kwotę 80 mln zł.


Jak już informowaliśmy, Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast 1 sierpnia br. zaakceptował ostatecznie listę rankingową naboru w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, który wielu samorządom otworzy drogę do licznych inwestycji. Te, które otrzymały wysoką ocenę wstępnych propozycji projektów, jakie chciałyby zrealizować, trafiły do grona finalistów, czyli 19 średniej wielkości miast w Polsce, które zostały zaproszone do dalszej współpracy. Jako jedno z czterech miast Podkarpacia (obok Krosna, Dębicy i Jasła) znalazł się w nim Jarosław.

Zgodnie z decyzją Komitetu Sterującego Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast wspomnianych 19 miast z najwyższą punktacją na liście (Jarosław uzyskał 88,56 na 100 możliwych) zostało zaproszonych do składania Kompletnych Propozycji Projektów, czyli szczegółowych wniosków o dofinansowanie. Miały na to czas do 17 listopada br. Jarosław zawnioskował o kwotę 80 mln 705 tys. 495,35 zł na realizację założeń ujętych w projekcie „Przyjedź – Zobacz – Zostań – Jarosław Miasto Otwarte na Ludzi”, który powstał przy wsparciu eksperckim Związku Miast Polskich. Teraz miasto oczekuje na ostateczną akceptację Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, by móc przystąpić do podpisania umowy na niemałą kwotę, która pozwoli zrealizować aż 10 zadań. Jakich konkretnie? Miasto podało szczegóły[paywall].

Reklama

10 konkretów

Zadanie numer jeden to modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego w miejscach, gdzie dotąd nie istniało. Jego planowany koszt to 11 mln 930 tys. 311,34 zł. Modernizacja dotychczasowego systemu oświetleniowego ma objąć ulice: Zamkową, Legionów, Królowej Jadwigi, Zielińskiego, Orłowicza, Paderewskiego, Wilsona, Nartowskiej, przy Poniatowskiego 42, łącznik ulic Legionów i Reymonta, Czechowskiego, Nabielaka, Skrzyneckiego, Basztową, 29 Listopada, ogródek jordanowski przy ul. Legionów, Jana Pawła II, Krakowską, Pruchnicką i osiedla: Prośbów, Kopernika, Kalinki, Zielińskiego, Legionów. Natomiast jasno za sprawą wybudowanego oświetlenia ulicznego zrobi się na ulicach: Dojazdowej, Społecznej, Starosanowej (plac zabaw i boisko), Nad Sanem, Zduńskiej, Długosza, Rybackiej, Flisackiej, Budowlanych, Batorego, Ulmy, Krakusa, Wolnej, Piaskowej, Lipowej, Żwirowej oraz na płycie boiska JKS-U 1909.


Za pieniądze z programu miasto chce też wybudować kładkę rowerową nad Sanem i ścieżki pieszo-rowerowe, co zapewnić ma skomunikowanie miasta i bulwarów nad Sanem. Do kładki będzie się można dostać nowo wybudowaną ścieżką łączącą obecną drogę serwisową obwodnicy (w okolicy ogródków działkowych). Koszt tego zadania opiewa na 9 mln 767 tys. 941,87 zł. Trzecia inwestycja do realizacji, wyceniona na kwotę 14 mln 300 tys. zł, to przebudowa budynku dawnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Poniatowskiego 53, w którym powstać ma 21 mieszkań dla osób w kryzysie życiowym. Będzie funkcjonował pod szyldem Ośrodek „Dobry początek”. W tej chwili jest on niezamieszkały. Część środków z programu miasto zamierza przeznaczyć również na termomodernizację szkół podstawowych (nr 1, 2, 5, 6, 7 i 9) oraz przedszkoli nr 1, 4, 10 i 12. To zadanie wycenione zostało na 22 mln 722 tys. 792,37 zł. Kolejne to zakup autobusu zasilanego energią elektryczną za 3 mln zł. Ze środków szwajcarskich samorząd chce też wybudować sieć wodociągową i przebudować kanalizację na ul. Podgórze (za 2 mln 529 tys. 496,54 zł) oraz utworzyć nowoczesne centrum edukacyjne druku 3D, programowania i AI oferujące szkolenia dla uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców (8 mln 143 tys. 552,92 zł). Ponadto miasto zamierza zrealizować program grantowy Centrum Aktywności Obywatelskiej, ogłaszając granty skierowane do organizacji NGO (na to planuje przeznaczyć 750 tys. zł). 4 mln 979 tys. 100,31 zł planuje też wydać na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku przy ul. Tarnowskiego 1, by przystosować go do potrzeb Powiatowego Ogniska Baletowego. Ostatnie zadanie na liście to organizacja cyklu wydarzeń muzyko-terapeutycznych dla mieszkańców w Jarosławiu, które odbędą się w otwartych przestrzeniach miejskich. Na ten cel zaplanowano przeznaczyć 250 tys. zł. Realizacja zadań projektowych ma potrwać do września 2029 r. 

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/12/2025 18:16
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama