Producenci nie będą już mogli w nieskończoność naprawiać tego samego wadliwego towaru. Teraz możemy od razu zażądać wymiany lub zwrotu gotówki. Taką korzyść wprowadza nowa ustawa o prawach konsumenta, która weszła w życie 25 grudnia. Zmian, korzystnych dla klientów, jest znacznie więcej.
Gwarant sam określa swoje obowiązki i ewentualne wyłączenia z ochrony oraz czas obowiązywania gwarancji. Mimo tego klient zawsze może złożyć reklamację z tytułu rękojmi. Ta zawsze obowiązuje dwa lata od daty zakupu, a jej zasady są ustalone ustawą. Wybór rękojmi ułatwia więc dochodzenie roszczeń.
Większe możliwości niż dotychczas otrzymują klienci sklepów internetowych oraz kupujący poza lokalem przedsiębiorstwa, np. od sprzedawcy, który przychodzi do nas do domu. Na odstąpienie od takiej umowy bez podania przyczyny mamy teraz 14 dni. Termin ten będzie jeszcze dłuższy, jeśli na stronach internetowych sklepu nie znajdziemy informacji o tym, że nabywca ma prawo zwrócić towar bez podania przyczyny. Wówczas czas na zwrot wynosi rok.
Bardzo ważne zmiany dotyczą także umów zawieranych przez telefon. Od 25 grudnia 2014 roku nie wystarczy już, że klient wyrazi zgodę na zakup towaru lub usługi podczas rozmowy. Musi dostać treść umowy w formie papierowej lub, jeśli wyrazi zgodę, na płycie cd lub dvd, pendrivie albo na e-maila. Za trwały nośnik nie uznaje się natomiast strony internetowej. Opisywane zmiany dotyczą zakupów i umów zawieranych po 25 grudnia 2014 r. Wcześniejsze transakcje reguluje poprzednia ustawa.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze