Reklama

Jest nudno, jest dobrze

09/05/2015 13:32

Wymieniłem kilka ostrych zdań ze świeżo upieczonym dorosłym człowiekiem. Otóż młodzieniec w zaczepnym tonie jednoznacznie stwierdził: na wybory prezydenckie nie pójdę. – Po jaką cholerę, skoro i tak nic się nie zmieni. Rządzą i będą rządzić ci sami. Coś tam wspomniał o zabetonowanej scenie politycznej, dorzucając kilka komunałów z arsenału młodzieżowej amunicji. W pierwszej chwili oczywiście zdziwienie, oburzenie. Jak to tak młody człowieku? Tyle pokoleń Polaków zmagało się z różnego rodzaju zniewoleniami.

Wielu zmagania przepłaciło życiem, więzieniem, emigracją. Niemało przepłaciło swoją tożsamością, podwójną moralnością, oportunizmem. I uderzam w patriotyczny dzwon, sznur ciągnę, dudnię. Sił mi już zaczyna brakować, a z oczu młodego człowieka tak jakby coraz większe zdziwienie wyziera, szyderstwo i kpina. Zaniechałem. Po namyśle doszedłem do wniosku: młody człowiek miał rację. Dla niego przeszłość – nawet bliska – pachnie podręcznikiem historii. Liczy się tu i teraz. Ewentualnie jakieś nieokreślone jutro. Nie ma czym się zbytnio martwić. Żyje w wolnej Polsce. Jego los zależy od niego. Świat stoi otworem, więc wszystko w porządku. Trochę naiwne rozumowanie, ale, jak sądzę, tak myślą młodzi ludzie cieszący się demokracją tam, gdzie ona obowiązuje. Jednakowoż my, trochę więcej pamiętający niż nastolatkowie, zmierzajmy w najbliższą niedzielę do urn. O nudną normalność trzeba stale zabiegać.     
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości