– We wrześniu 2020 roku przeprowadziliśmy kontrolę konserwatorską oficyny-dworu pod kątem jej aktualnego stanu zachowania. Stwierdziliśmy, że budynek, choć nie jest jeszcze w tragicznym stanie, to w najbliższych latach wymagał będzie przeprowadzenia znacznego zakresu prac remontowo-konserwatorskich – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
W 1777 r. Pawłosiów wraz z innymi dobrami został nabyty przez hr. Wilhelma Siemieńskiego i w rękach jego rodziny majętność pozostała aż do 1944 r.
Ród stworzył rezydencję z prawdziwego zdarzenia. Siemieńscy wznieśli obszerny klasycystyczny dwór (lub gruntownie przebudowali starszy obiekt) z okalającym budynek podcieniem oraz szczytami z szerokimi, spłaszczonymi, półokrągłymi oknami.
W XIX w. powstała w pobliżu dworu oficyna służąca za dom gościnny, o stosunkowo prostych elewacjach, łącząca w sobie[paywall] elementy neogotyku z elementami przywodzącymi na myśl architekturę uzdrowiskową.
Dachy tego budynku zwieńczono dwoma bogatymi w detal drewnianymi wieżyczkami, a dodatkową dekoracją elewacji stały się bardzo ozdobne okna o ciekawych wykrojach. Potężne zniszczenia majątku nastąpiły w czasie I wojny światowej.
Pawłosiowski park i dwór stały się areną działań wojennych, a sam dwór został splądrowany, a następnie spalony. Po tym kataklizmie Pawłosiów nigdy nie wrócił już do swojej dawnej świetności.
Dwór po wojnie rozebrano, a funkcję mieszkalną dla właścicieli przejęła malownicza, zachowana do dzisiaj oficyna – dawny dom gościnny. W 1944 r., na mocy reformy rolnej, majątek został upaństwowiony, a w zabudowaniach umieszczono Gimnazjum Rolnicze, a następnie Technikum Weterynaryjne, Technikum i Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą oraz Zespół Szkół Ogrodniczych.
Obecnie budynek oficyny jest nieużytkowany i powoli popada w ruinę.
Jak już wspomnieliśmy, we wrześniu 2020 r. przeprowadzona została kontrola konserwatorska oficyny. W najbliższych latach budynek będzie wymagał przeprowadzenia znacznego zakresu prac remontowo-konserwatorskich.
Przede wszystkim i w pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzony remont dachów wraz z konserwacją, częściową wymianą konstrukcji oraz konserwacją i częściową rekonstrukcją wieżyczek wieńczących dach oraz drewnianego detalu szczytów budynku, okapów, ganków i balkonów.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze