Reklama

Jest szansa na ocalenie tego wspaniałego obiektu. Każdy może pomóc

– We wrześniu 2020 roku przeprowadziliśmy kontrolę konserwatorską oficyny-dworu pod kątem jej aktualnego stanu zachowania. Stwierdziliśmy, że budynek, choć nie jest jeszcze w tragicznym stanie, to w najbliższych latach wymagał będzie przeprowadzenia znacznego zakresu prac remontowo-konserwatorskich – powiedziała Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.

W 1777 r. Pawłosiów wraz z innymi dobrami został nabyty przez hr. Wilhelma Siemieńskiego i w rękach jego rodziny majętność pozostała aż do 1944 r.

Ród stworzył rezydencję z prawdziwego zdarzenia. Siemieńscy wznieśli obszerny klasycystyczny dwór (lub gruntownie przebudowali starszy obiekt) z okalającym budynek podcieniem oraz szczytami z szerokimi, spłaszczonymi, półokrągłymi oknami.

W XIX w. powstała w pobliżu dworu oficyna służąca za dom gościnny, o stosunkowo prostych elewacjach, łącząca w sobie[paywall] elementy neogotyku z elementami przywodzącymi na myśl architekturę uzdrowiskową.

Dachy tego budynku zwieńczono dwoma bogatymi w detal drewnianymi wieżyczkami, a dodatkową dekoracją elewacji stały się bardzo ozdobne okna o ciekawych wykrojach. Potężne zniszczenia majątku nastąpiły w czasie I wojny światowej.

Pawłosiowski park i dwór stały się areną działań wojennych, a sam dwór został splądrowany, a następnie spalony. Po tym kataklizmie Pawłosiów nigdy nie wrócił już do swojej dawnej świetności.

Dwór po wojnie rozebrano, a funkcję mieszkalną dla właścicieli przejęła malownicza, zachowana do dzisiaj oficyna – dawny dom gościnny. W 1944 r., na mocy reformy rolnej, majątek został upaństwowiony, a w zabudowaniach umieszczono Gimnazjum Rolnicze, a następnie Technikum Weterynaryjne, Technikum i Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą oraz Zespół Szkół Ogrodniczych.

Obecnie budynek oficyny jest nieużytkowany i powoli popada w ruinę.

Plany na oficynę

Jak już wspomnieliśmy, we wrześniu 2020 r. przeprowadzona została kontrola konserwatorska oficyny. W najbliższych latach budynek będzie wymagał przeprowadzenia znacznego zakresu prac remontowo-konserwatorskich.

Przede wszystkim i w pierwszej kolejności musi zostać przeprowadzony remont dachów wraz z konserwacją, częściową wymianą konstrukcji oraz konserwacją i częściową rekonstrukcją wieżyczek wieńczących dach oraz drewnianego detalu szczytów budynku, okapów, ganków i balkonów.

– Niebawem wydamy zalecenia pokontrolne oraz nakaz przeprowadzenia najpilniejszych prac. Zauważając wysoką wartość historyczną i zabytkową oficyny oraz fakt, że jest to obiekt bardzo słabo rozpoznany, przed przeprowadzeniem jakichkolwiek prac remontowych powinna zostać wykonana jego pełna dokumentacja, w tym inwentaryzacja, badania architektoniczne i konserwatorskie oraz niezbędne ekspertyzy techniczne. To wszystko będzie podstawą do wykonania dokumentacji projektowej, uwzględniającej również nadanie obiektowi nowej, użytecznej społecznie funkcji. Jesteśmy otwarci na współpracę choćby ze Starostwem Powiatowym w Jarosławiu oraz deklarujemy partycypacje w kosztach związanych z wykonaniem powyższej dokumentacji – zapewniła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama