Reklama

Jeszcze większa siła ognia dywizjonu

15/10/2019 09:42

– Wojsko Polskie jest liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, Poprady są tego przykładem – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który na poligonie w Nowej Dębie przekazał żołnierzom z Jarosławia 9. Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych „Poprad”.

Pojazdy, których dysponentemi został 21. Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej 21 BSP z Jarosławia przeznaczone są do[paywall] wykrywania, rozpoznawania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i na małych wysokościach. Dysponują samonaprowadzającymi się pociskami rakietowym. „Poprad” może być stosowany do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami śmigłowców. Podstawowe funkcje zestawu realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą posiadającą napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, przekazywanych kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”.

Reklama

Zestaw montowany jest standardowo na podwoziu samochodu „Żubr-P”.

– Wojsko Polskie jest liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt, „Poprad-y” są tego przykładem – podkreślił Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej. – To jest sprzęt wyprodukowany w Polsce, to jest sprzęt należący do najnowocześniejszych, to jest sprzęt, który trafia do żołnierzy świetnie wyszkolonych, przygotowanych. Żołnierzy, którzy rzeczywiście stanowią o sile naszej obronności, naszych zdolności obronnych – dodał.

Reklama

Podczas mającej miejsce 25 września br. wizyty na poligonie w Nowej Dębie minister Błaszczak zapoznał się z przebiegiem ćwiczenia kierowania ogniem realizowanego przez żołnierzy 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.


owa
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama