Lidia Nartowska z całą pewnością jest dumna, spoglądając z góry na całe zastępy kontynuatorów jej dzieła. Całe pokolenia tancerzy, którzy z wielką pasją, zaangażowaniem i niekłamanym entuzjazmem tworzyli i tworzą Powiatowe Ognisko Baletowe w Jarosławiu jej imienia. 10 maja br. placówka świętowała 75-lecie istnienia.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. prałat Marian Bocho, a koncelebrował ks. Grzegorz Delmanowicz.
– Święty Jan Paweł II powiedział kiedyś, że jubileusz po to jest, aby z wdzięcznością wspominać przeszłość, z radością przeżywać teraźniejszość i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Wspominamy więc dzisiaj tę bogatą, wspaniałą przeszłość, bo przecież nie może zabraknąć dzisiaj wspomnienia o założycielce ogniska baletowego Lidii Nartowskiej. Była wybitnym pedagogiem, wielką entuzjastką tańca, wielkim przyjacielem dzieci i młodzieży. Człowiek z charyzmatem, który w tamtych, bardzo trudnych czasach podjął się organizacji takiego dzieła, włączył do niego ludzi, którzy je tworzyli i kontynuowali, zaprosił dzieci, które podjęły się wielkiej pracy, by rozwijać swoje talenty
Reklama
– powiedział podczas homilii ks. prałat M. Bocho, były szef Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Po eucharystii zebrani przeszli w korowodzie prowadzonym przez najmłodszych adeptów oraz doświadczonych absolwentów ogniska obok Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, na którego murze mogli poznać (w skrócie) historię ogniska zamkniętą w ciekawie opracowanych tablicach. Przeszli obok budynku, którego pierwotnym właścicielem było Towarzystwo Żydowskie „Jad Charuzim”, a który został zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, i który zostanie wyremontowany i przekazany właśnie Powiatowemu Ognisku Baletowemu w Jarosławiu. Celem była sala widowiskowa Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, gdzie odbyła się jubileuszowa gala. To było wyjątkowe święto tańca, muzyki i pięknych wspomnień. Ale także niecodzienna prezentacja sztafety pokoleń ogniska baletowego, którym od 4 lat kieruje Robert Drewniak[paywall].
Nim doszło do tanecznych popisów podopiecznych ogniska, właśnie on z rąk wicewojewody podkarpackiego Tomasza Lorenca otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, nadaną przez minister kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską.
– To wyróżnienie to nie tylko moja zasługa, ale całej społeczności ogniska – tancerzy, nauczycieli, rodzin i wszystkich, którzy wspierają naszą misję. Wciąż dążymy do tego, aby nasze ognisko kojarzyło się z tradycją. Polską tradycją
– powiedział R. Drewniak, muzyk, choreograf, akustyk i nauczyciel z 24-letnim stażem. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jak to zwykle bywa przy tego typu ceremoniach, były i inne nagrody i wyróżnienia. Z rąk starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza (placówka jest pod skrzydłami jarosławskiego starostwa) specjalne nagrody odebrali pracownicy POB. Wśród nich były: Anna Barszczewska, Izabela Krygowska oraz Greta Wyczawska-Dubaj – nauczycielki, choreografki, które od lat rzeźbią taneczne talenty, wyłuskują te nieoszlifowane diamenty, stając się jubilerami ich pasji. Do Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej uczęszcza aż 300 osób!
Potem przyszedł czas na taneczną podróż. Wyjątkową, niepowtarzalną, będącą prawdziwą sztafetą pokoleń. Na scenie zaprezentowali się m.in.: Zespół Tańca Nowoczesnego „Cytrusy”, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Jarosław”, Zespół Taneczny „Sabat”, Zespół Tańca Towarzyskiego czy Zespół Pieśni i Tańca „Jarosław”. Całość prowadziła I. Krygowska. Program artystyczny obejmował różnorodne style – od tradycyjnych tańców polskich, takich jak mazur czy krakowiak, po współczesne choreografie, które pokazały wszechstronność uczniów ogniska. Każdy występ nagradzany był burzą oklasków.
Znamiennym momentem uroczystości był także pokaz filmu dokumentalnego, przybliżającego historię ogniska. Pełen archiwalnych zdjęć i wspomnień, przypomniał postać Lidii Nartowskiej, a także wszystkie wielkie postaci, których losy nierozerwalnie związane były z ogniskiem oraz międzynarodowe sukcesy zespołów, które występowały na scenach niemal całej Europy – od Węgier, przez Francję, po Bułgarię. „To historia o ludziach, którzy oddali serce tańcu i kulturze” – podsumował narrator filmu, dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Konrad Sawiński.
Historia jarosławskiego ogniska baletowego sięga 1950 r., kiedy to powstało Ognisko Choreograficzne. Założycielką i pedagogiem była Lidia Nartowska – wielka entuzjastka tańca, przyjaciel dzieci i młodzieży, autor wielu książek tanecznych, nagrodzona wieloma odznaczeniami państwowymi. Przełomową datą w dziejach placówki był dzień 1 kwietnia 1951 r. W tym dniu Ognisko Choreograficzne zostało upaństwowione i przyjęło nazwę Państwowe Ognisko Baletowe, a 21 października 1995 r. imię założycielki – Lidii Nartowskiej. Nauka w ognisku prowadzona jest w cyklu czteroletnim o specjalnościach: taniec ludowy, taniec charakterystyczny, zabawy ruchowe, rytmika, umuzykalnienie i wiadomości o tańcu. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Ognisko propaguje w szczególności tańce ludowe i narodowe oraz formy estradowe i tańce towarzyskie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze