Wyczekiwana przez festiwalowiczów, już kultowa, choć dopiero nadchodząca, jubileuszowa, 10. edycja Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko”, z powodu pandemii w tym roku się nie odbędzie. Zostaje przeniesiona na przyszły. Jednak organizatorzy zapewniają: wehikuł czasu jedzie dalej – odbędzie się Folkowisko w wersji 9 i 1/2. PARTNEREM festiwalu jest Województwo Podkarpackie.
Wyjątkowa, 10. edycja „Wehikuł czasu” z tematyką, kapelami i warsztatami nawiązującymi do historii festiwalu, wybrzmi w pełnej krasie 8 – 11 lipca 2021 roku. Nie oznacza to wcale, że folkowiskowa ekipa spoczęła na laurach.
– Oryginalną formułą, która zastąpi przeniesiony festiwal, będzie organizacja dodatkowej edycji Folkowiska 9 i 1/2 w dniach 9 – 12 lipca 2020. Legenda Folkowiska musi trwać, więc szykuje się jeden z nielicznych prawdziwych festiwali tego lata! – komentuje szef festiwalu Marcin Piotrowski. Uczestniczyć będzie można w 2 formułach.
Pierwsza to wersja online, interaktywna. Nie będzie to jednak zwykła transmisja, organizatorzy zapraszają do czynnego udziału w koncertach, debatach i warsztatach oraz wpływania na nie.
– Folkowisko jest tam, gdzie są ludzie Folkowiska. Stworzymy wielką, globalną, folkowiskową wioskę. Nasza impreza będzie tam, gdzie znajdzie się chociaż jeden folkowiczanin. Mimo ograniczeń chcemy stworzyć coś wspólnie i poczuć się częścią większej całości. Jeśli nie możecie być w Gorajcu, zróbcie Gorajec u siebie. Rozpalcie ognisko. Spędźcie noc w namiocie. Zaopatrzcie się w dobry napitek i posiłek. Spotkajcie się ze znajomymi na żywo lub połączcie online. Słuchajcie naszej muzyki i debat, a jak macie ochotę, zaproście własną kapelę albo pośpiewajcie sami. I łączcie się z naszą wspólnotą – będziemy nawiązywać z Wami kontakt – jako ambasadami Gorajca rozrzuconymi po świecie – zachęca M. Piotrowski.
Druga opcja gwarantuje możliwość realnego uczestnictwa wąskiej grupie szczęśliwców: na Folkowisko 9 i 1/2 wejść może 149 osób – w maseczkach, z zachowaniem 2-metrowego dystansu, do wyznaczonej godziny i bez noclegu (na folkowisko.pl znajdziecie listę miejsc, które go oferują) [EDIT! 18 czerwca poinformowano, że pole namiotowe jednak zostanie otwarte! - przypis autora]. Za to we wspaniałym towarzystwie i w centrum wydarzeń, które umilą legendy polskiej sceny etno, np. Tęgie Chłopy. Na teren Chutoru wejdą osoby, które wesprą Stowarzyszenie Folkowisko darowizną w wysokości co najmniej 149 zł (można więcej). Dlaczego nie bilety wstępu?
– Chcemy, żeby wejście na teren festiwalu uzyskały osoby, które „czują” i popierają naszą misję. Dlatego nie sprzedajemy biletów, ale zapraszamy Was do dołączenia do Grupy Folkowiskowego Wsparcia. Zebrane środki przeznaczymy na honoraria dla występujących, zakup środków czystości i infrastruktury wymaganej przy organizacji wydarzeń w czasach COVID-19. Jeśli coś zostanie, pomoże nam rozwijać i planować dalszą działalność, zwłaszcza magiczne Folkowisko 2021 – zapowiada M. Piotrowski.
Aleksandra Nowotyńska
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze