Reklama

Jubileuszowe Nadsańskie Spotkania Poetyckie [ZDJĘCIA]

29/09/2024 12:50

X Nadsańskie Spotkania Poetyckie dobiegły końca. Jak przystało na mały jubileusz, były reprezentacyjne. „Życie Podkarpackie” było jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Dzień pierwszy to tradycyjnie już wizyta poetów, prozaików i artystów, działających w RSTK w Przemyślu, w Szkole Podstawowej nr 16, Zespole Szkół Salezjańskich w Przemyślu, Warsztacie Terapii Zajęciowej w Korytnikach oraz Ośrodku Dziennym Terapii Uzależnień Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy przy ul. Focha.


Dzień drugi to gala pokonkursowa w sali teatralnej Zamku Kazimierzowskiego z udziałem uczestników i zaproszonych gości. We foyer  swoje obrazy pod tytułem „Moje kobiety” wystawiał Władysław Zych.  Krystyna Wulert, przewodnicząca RSTK w Bydgoszczy, wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Federacji RSTK oraz sekretarz Kapituły Medalu Jakuba Wojciechowskiego dokonała wręczenia honorowych medali Barbarze Śnieżek – RSTK Rzeszów i Marii Makar oraz Władysławowi Zychowi – RSTK Przemyśl. Następnie po odczytaniu protokołów jury konkursu prozatorskiego (Agata Pilawa) i konkursu poetyckiego (dr Małgorzata Wilgucka) rozdano nagrody i upominki przybyłym na uroczystość laureatom, którzy następnie odczytali nagrodzone opowiadania i wiersze. Tutaj należy podkreślić, iż impreza odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Przemyśla, z wykorzystaniem tzw. małej dotacji, udzielonej przez gminę Przemyśl, w czym duża zasługa władz, które sprzyjają od lat temu wydarzeniu. Wieczór zakończył autorski recital poezji śpiewanej Szymona Bruckiego pt. „Martwy punkt”.

Reklama


Dzień trzeci wreszcie, tradycyjnie odbywający się w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego,  związany był z wygłoszeniem prelekcji: dr Małgorzatya Wilguckieja o Czesławie Miłoszu i dr Bernardyny Banaś „W rytmie serca –- czyli poetyckie Rendez-vous Jadwigi Gamskiej- Łempickiej z Przemyślem”, poprzedzonych recytacją wierszy noblisty w wykonaniu poetów i aktorów RSTK Przemyśl z udziałem zaproszonej Krystyny Wulert. Prelekcje przedzielił koncert gitary klasycznej Jakuba Chachury, ucznia prof. Leszka Suszyckiego. Na zakończenie wieczoru przeboje stare i nowe zaprezentował Wiktor Bochenek z zespołem „Trio Galicyjskie” z Niebylca.

Część artystyczna – koncert Szymona Bruckiego

Szymon Brucki to z pochodzenia starogardzianin, z wyboru torunianin. Ukończył polonistykę na UMK, gdzie obecnie pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą twórczości Mirosława Czyżykiewicza. Od wielu lat wykonuje poezję śpiewaną, którą uważa za świetną formę przekazu sztuki lirycznej, w piosence muzykę traktuje bowiem jako pełnoprawny środek semantyczny, który doskonale może uzupełniać tekst literacki, tworząc w ten sposób odrębne dzieło artystyczne. Jest laureatem kilku festiwali związanych z nurtem poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej, m.in. 1. miejsce na XXVI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?”, 1.miejsca (Złota Barć) w 13. Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej „FORMA”,
1.nagrody (Gęste Sito Krytyki) na 32. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską czy 1.miejsca na XXI Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje”. Recital „Martwy punkt” to próba opowiedzenia zmagań głównego bohatera ze współczesnym światem. To historia upartego stawiania czoła poczuciu ciągłego zawieszenia gdzieś pomiędzy rozczarowaniem a uświadamianiem sobie konieczności redukcji własnych potrzeb, między brakiem wiary w sens a nieustępliwym parciu naprzód, pomiędzy „chcieć” a „musieć”. To w końcu próba przekonania siebie i innych, że wcale nie jest tak najgorzej.

Reklama


Mieczysław Szabaga
Małgorzata Stankiewicz

 

Do zorganizowania konkursów przyczynili się: prezydent Wojciech Bakun, starosta przemyski Bożena Ryczan, dyrektor biblioteki Maciej Waltoś, jury i koordynatorzy obu konkursów oraz współorganizatorzy: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna im. I. Krasickiego. Nagrody ufundowali: dyrektor Elżbieta Motyl – Alior Bank, Oddział w Przemyślu, dyrektor Janusz Bator – firma Montel (ufundował puchary do konkursów), radny miejski Jerzy Krużel (podarował wykwintne miody z „Pasieki pod gruszą”) oraz wiceprzewodnicząca rady miejskiej Ewa Sawickai Joanna Lorenowicz – Niepełna Literatka (dofinansowały wydarzenie). Wszystkim wymienionym i pomagającym przy organizacji wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania.

Reklama

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama