Po raz 20. w Zespole Szkół w Birczy odbył się Gminny Konkurs Ortograficzno-Gramatyczny „Mistrz Ortografii”, objęty honorowym patronatem wójta gminy Bircza. Jego inicjatorką i organizatorką jest zastępca dyrektora ZS Marta Kostka.
W tegorocznej edycji konkursu na dyktandzie ortograficznym i rozwiązywaniu testów gramatycznych łamało sobie pióra 13 uczniów klas trzecich szkół podstawowych z: Sufczyny, Lipy, Leszczawy Dolnej, Birczy i Żohatynia. Komisja konkursowa w składzie: Danuta Wojdylak, Dorota Mazurek, Halina Kasprzyk i Stanisława Okołowicz przyznała I miejsce i tytuł ,,Mistrza Ortografii” Julii[paywall] Szackiej, uczennicy SP w Birczy (dziewczynkę do konkursu przygotowywała wychowawczyni Marta Ryznar). Drugie miejsce zajął Jakub Dutkowski, również z Birczy (wychowawczyni Emilia Kubicka), a trzecie miejsce przypadło uczniowi Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żohatynie Patrykowi Chromiakowi (wychowawczyni Alina Cielecka).
Za udział w konkursie każdy uczestnik otrzymał dyplom i książkę. Nagrody ufundowała Marta Kostka. Natomiast laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe sponsorowane przez wójta gminy Bircza.
Konkurs po raz pierwszy został zorganizowany w 1997 r. Od 10. edycji honorowy patronat objął ówczesny wójt gminy Bircza Jerzy Góralewicz, później kontynuował tę tradycję kolejny wójt Józef Żydownik i obecnie Grzegorz Gągola.
Jubileuszowa edycja stała się zarazem ortograficznym świętem wszystkich szkół z terenu gminy. Były wspomnienia, podziękowania i życzenia dla nauczycieli przygotowujących uczniów do kolejnych edycji konkursu, dyrektorów, nauczycieli zaangażowanych w pracę komisji konkursowych i organizatora. Były też słowa zachęty do kontynuowania tej pożytecznej tradycji.
Życzenia dalszych jubileuszy
Konsultant Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Elżbieta Komarnicka pochwaliła ideę konkursu, pogratulowała wytrwałości, doceniła zaangażowanie i poziom merytoryczny oraz życzyła dalszych jubileuszy. Uznanie wyraził również wójt, który sam był zdobywcą III miejsca w tym konkursie w 1999 roku.
– Najlepiej napisane projekty, programy skazane są na niepowodzenie, gdy rozbijają się o mur obojętności i braku zainteresowania. Zdaję sobie sprawę, że nie byłoby dzisiaj tego jubileuszu, gdyby nie zaangażowanie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, tych obecnych i tych na emeryturze. Cieszę się bardzo, że przez tyle lat trwacie panie ze mną w tym konkursie i przygotowujecie do niego kolejne pokolenia uczniów – podsumowała główna organizatorka konkursu M. Kostka.

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze