Reklama

Już jest! JRG na straży bezpieczeństwa [ZDJĘCIA]

Jeszcze nigdy w swojej bogatej i pięknej historii Dubiecko nie było gospodarzem tak wielkiej strażackiej ceremonii, do jakiej doszło 21 maja br. Wojewódzkie obchody z okazji Dnia Strażaka połączone zostały z uroczystym otwarciem nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w dubieckim kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala, z udziałem kapelana wojewódzkiego strażaków ks. Pawła Samborskiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów straży pożarnych. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac przed nową jednostką PSP, gdzie odbyła się główna część obchodów.

– Dzisiejsza uroczystość ma dla nas szczególny i wyjątkowy charakter. Świętują bowiem wspólnie szeroko reprezentowane dwie grupy – strażacy zawodowcy oraz strażacy ochotnicy. Świętujemy jako jedna, dobrze rozumiejąca się rodzina. Codziennie ratownicy pododdziału bojowego oraz druhowie działający na pierwszej linii ryzykują swoim zdrowiem i życiem. Myślę, że dzisiejsze wyróżnienia możemy traktować jako zauważenie nas wszystkich – podkarpackich strażaków. Niech będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby

Reklama

– powiedział komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Tomasz Baran.

Obok niego w ceremonii wzięli udział m.in.: komendant główny PSP nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl czy wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch.

Oficjalne otwarcie nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej

Podczas wydarzenia doszło do wręczenia odznaczeń i awansów strażakom , którzy w sposób szczególny zasłużyli się swoją służbą w ostatnim roku. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno doświadczeni funkcjonariusze, jak i młodzi strażacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą odpowiedzialną profesją[paywall].

Reklama

Po części oficjalnej doszło do chyba najważniejszego punktu obchodów: poświęcenia i oficjalnego otwarcie nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Dubiecku. Nowoczesny obiekt, wyposażony w najnowszy sprzęt i technologie, ma znacząco poprawić efektywność działań ratowniczych na terenie powiatu.

– Otwarcie nowej jednostki w Dubiecku to nie tylko kolejny krok w rozwoju infrastruktury ratowniczo-gaśniczej naszego województwa, ale przede wszystkim wyraz naszego zaangażowania w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Dzień Strażaka to szczególny moment, w którym oddajemy hołd wszystkim strażakom za ich codzienną, pełną poświęcenia służbę

Reklama

– powiedział marszałek W. Ortyl.

Budowa nowej JRG w Dubiecku rozpoczęta została pod koniec 2022 r., a zakończona w br. Całkowity koszt inwestycji to 17 mln 848 tys. 560 zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa to kwota 17 mln 337 tys. zł. Resztę pokryli: samorząd województwa podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz Urząd Miasta i Gminy Dubiecko. Komenda Miejska PSP w Przemyślu otrzymała działkę pod budowę nowej jednostki od miasta Dubiecko bezpłatnie.

Budynek z halą garażową na 10 stanowisk dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych posiada także m.in.: magazyny sprzętowe, stanowisko do mycia pojazdów i sprzętu ratowniczego, pomieszczenie dezynfekcji sprzętu, pralnio-suszarnię, szatnie, pokoje podziału bojowego, biuro i pokoje kierownictwa jednostki, salę konferencyjno-szkoleniową, punkt alarmowy z zapleczem socjalnym, świetlicę, kuchnię oraz salę sportową z siłownią.

Reklama

 

 

Medale i wyróżnienia:

Odznaką Honorową „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” odznaczone zostały sztandary Komendy Miejskiej PSP w Przemyśli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubiecku.

*** 
Srebrny Krzyż Zasługi: Józef Ćwiąkała.

Brązowy Krzyż Zasługi: Józef Chromiak, Andrzej Halwa, Andrzej Homa, Ryszard Rębisz, Józef Sędyka, Ryszard Sieński, Stanisław Tworzydło, Robert Wojciechowski, Józef Zych.

Krzyż Świętego Floriana: Marcin Filip, Mariusz Kaliniewicz, Adam Maczuga, Andrzej Osuch, Stanisław Pytlowany, Wiesław Suszek.

Złoty medal Za Długoletnią Służbę: st. bryg. w stanie spoczynku Józef Kludys, st. bryg. w stanie spoczynku Marian Róg.

Reklama

Srebrny medal Za Długoletnią Służbę: st. bryg. Bogusław Golenia.

Brązowy medal Za Długoletnią Służbę: st. kpt. Maciej Szklarz.

***

Złota odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: st. kpt. Bogdan Piasecki.

Srebrna odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: asp. Witold Dudek, kpt. Marek Kobylarz, asp. Tomasz Serafin, st. ogn. Jarosław Sura.

Brązowa odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: ogn. Marcin Baran, str. Zbigniew Blecharczyk, asp. sztab. Grzegorz Gradowski, asp. Grzegorz Perżyło, asp. sztab. Andrzej Ulman, mjr Straży Granicznej Krzysztof Sidor.

Reklama

***

Odznaka Świętego Floriana: asp. Witold Dudek, st. ogn. Stanisław Serafin, st. ogn. Jarosław Sura.

Strażacka Gwiazda Podkarpacia: poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, st. bryg. Tomasz Baran, ks. Paweł Samborski, st. bryg. Bogusław Szczurko, strażak Jarosław Sura.

***
Nominacje na wyższe stopnie służbowe: stopień młodszego brygadiera otrzymał st. kpt. Łukasz Zieliński; kapitana – mł. kpt. Ewa Fudali; starszego aspiranta – asp. Kamil Czternastek, asp. Marcin Markowicz; aspiranta – mł. asp. Łukasz Goraj, mł. asp. Mateusz Telesz; starszego ogniomistrza – ogn. Stanisław Czajowski, ogn. Paweł Gembrowicz; ogn. Rafał Krzywiński, ogn. Marcin Lupa; ogniomistrza – mł. ogn. Bartłomiej Klepacki, mł. ogn. Karol Ciura; starszego sekcyjnego – sekc. Krzysztof Butra, sekc. Łukasz Krawiec, sek. Konrad Szpunar; sekcyjnego – mł. sekc. Ewa Czyrek.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/06/2024 19:44
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama