Jeszcze nigdy w swojej bogatej i pięknej historii Dubiecko nie było gospodarzem tak wielkiej strażackiej ceremonii, do jakiej doszło 21 maja br. Wojewódzkie obchody z okazji Dnia Strażaka połączone zostały z uroczystym otwarciem nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w dubieckim kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp. Adama Szala, z udziałem kapelana wojewódzkiego strażaków ks. Pawła Samborskiego oraz kapelanów służb mundurowych i kapelanów straży pożarnych. Następnie uczestnicy przemaszerowali na plac przed nową jednostką PSP, gdzie odbyła się główna część obchodów.
– Dzisiejsza uroczystość ma dla nas szczególny i wyjątkowy charakter. Świętują bowiem wspólnie szeroko reprezentowane dwie grupy – strażacy zawodowcy oraz strażacy ochotnicy. Świętujemy jako jedna, dobrze rozumiejąca się rodzina. Codziennie ratownicy pododdziału bojowego oraz druhowie działający na pierwszej linii ryzykują swoim zdrowiem i życiem. Myślę, że dzisiejsze wyróżnienia możemy traktować jako zauważenie nas wszystkich – podkarpackich strażaków. Niech będą mobilizacją do dalszej sumiennej służby
Reklama
– powiedział komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Tomasz Baran.
Obok niego w ceremonii wzięli udział m.in.: komendant główny PSP nadbrygadier dr inż. Mariusz Feltynowski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl czy wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch.
Podczas wydarzenia doszło do wręczenia odznaczeń i awansów strażakom , którzy w sposób szczególny zasłużyli się swoją służbą w ostatnim roku. Wśród nagrodzonych znaleźli się zarówno doświadczeni funkcjonariusze, jak i młodzi strażacy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą odpowiedzialną profesją[paywall].
Po części oficjalnej doszło do chyba najważniejszego punktu obchodów: poświęcenia i oficjalnego otwarcie nowej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Dubiecku. Nowoczesny obiekt, wyposażony w najnowszy sprzęt i technologie, ma znacząco poprawić efektywność działań ratowniczych na terenie powiatu.
– Otwarcie nowej jednostki w Dubiecku to nie tylko kolejny krok w rozwoju infrastruktury ratowniczo-gaśniczej naszego województwa, ale przede wszystkim wyraz naszego zaangażowania w zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Dzień Strażaka to szczególny moment, w którym oddajemy hołd wszystkim strażakom za ich codzienną, pełną poświęcenia służbę
Reklama
– powiedział marszałek W. Ortyl.
Budowa nowej JRG w Dubiecku rozpoczęta została pod koniec 2022 r., a zakończona w br. Całkowity koszt inwestycji to 17 mln 848 tys. 560 zł, z czego dofinansowanie z budżetu państwa to kwota 17 mln 337 tys. zł. Resztę pokryli: samorząd województwa podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Przemyślu oraz Urząd Miasta i Gminy Dubiecko. Komenda Miejska PSP w Przemyślu otrzymała działkę pod budowę nowej jednostki od miasta Dubiecko bezpłatnie.
Budynek z halą garażową na 10 stanowisk dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych posiada także m.in.: magazyny sprzętowe, stanowisko do mycia pojazdów i sprzętu ratowniczego, pomieszczenie dezynfekcji sprzętu, pralnio-suszarnię, szatnie, pokoje podziału bojowego, biuro i pokoje kierownictwa jednostki, salę konferencyjno-szkoleniową, punkt alarmowy z zapleczem socjalnym, świetlicę, kuchnię oraz salę sportową z siłownią.
Odznaką Honorową „Strażacka Gwiazda Podkarpacia” odznaczone zostały sztandary Komendy Miejskiej PSP w Przemyśli oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Dubiecku.
***
Srebrny Krzyż Zasługi: Józef Ćwiąkała.
Brązowy Krzyż Zasługi: Józef Chromiak, Andrzej Halwa, Andrzej Homa, Ryszard Rębisz, Józef Sędyka, Ryszard Sieński, Stanisław Tworzydło, Robert Wojciechowski, Józef Zych.
Krzyż Świętego Floriana: Marcin Filip, Mariusz Kaliniewicz, Adam Maczuga, Andrzej Osuch, Stanisław Pytlowany, Wiesław Suszek.
Złoty medal Za Długoletnią Służbę: st. bryg. w stanie spoczynku Józef Kludys, st. bryg. w stanie spoczynku Marian Róg.
Srebrny medal Za Długoletnią Służbę: st. bryg. Bogusław Golenia.
Brązowy medal Za Długoletnią Służbę: st. kpt. Maciej Szklarz.
***
Złota odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: st. kpt. Bogdan Piasecki.
Srebrna odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: asp. Witold Dudek, kpt. Marek Kobylarz, asp. Tomasz Serafin, st. ogn. Jarosław Sura.
Brązowa odznaka Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej: ogn. Marcin Baran, str. Zbigniew Blecharczyk, asp. sztab. Grzegorz Gradowski, asp. Grzegorz Perżyło, asp. sztab. Andrzej Ulman, mjr Straży Granicznej Krzysztof Sidor.
***
Odznaka Świętego Floriana: asp. Witold Dudek, st. ogn. Stanisław Serafin, st. ogn. Jarosław Sura.
Strażacka Gwiazda Podkarpacia: poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, st. bryg. Tomasz Baran, ks. Paweł Samborski, st. bryg. Bogusław Szczurko, strażak Jarosław Sura.
***
Nominacje na wyższe stopnie służbowe: stopień młodszego brygadiera otrzymał st. kpt. Łukasz Zieliński; kapitana – mł. kpt. Ewa Fudali; starszego aspiranta – asp. Kamil Czternastek, asp. Marcin Markowicz; aspiranta – mł. asp. Łukasz Goraj, mł. asp. Mateusz Telesz; starszego ogniomistrza – ogn. Stanisław Czajowski, ogn. Paweł Gembrowicz; ogn. Rafał Krzywiński, ogn. Marcin Lupa; ogniomistrza – mł. ogn. Bartłomiej Klepacki, mł. ogn. Karol Ciura; starszego sekcyjnego – sekc. Krzysztof Butra, sekc. Łukasz Krawiec, sek. Konrad Szpunar; sekcyjnego – mł. sekc. Ewa Czyrek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze