Reklama

Już można się starać o 300 plus na wyprawki szkolne

1 lipca ruszył nabór wniosków o pieniądze z programu „Dobry start”, z przeznaczeniem na pokrycie wydatków na szkolne wyprawki. Rodzice mogą liczyć na rządowe 300 zł na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat. W sytuacji, gdy ma orzeczenie o niepełnosprawności, nawet dłużej, bo do ukończenia 24 lat.

Wypłacana jednorazowo kwota 300 zł przeznaczona jest na zakup: podręczników, zeszytów i wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach i innych placówkach edukacyjnych. Z szacunków ZUS wynika, że w roku ubiegłym liczba dzieci, na które złożono wnioski w ramach programu „Dobry start” w naszym regionie, przekroczyła 253 tys., a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 75 mln zł. Program już czwarty rok z rzędu obsługiwany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to on rozpatruje wnioski kierowane przez rodziców. Świadczenie przysługuje na dziecko, które uczy się i jest w wieku od 7 do 20 lat lub do 24 lat, jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, natomiast nie przysługuje na dzieci uczące się w tzw. zerówkach oraz na studentów.

– Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym – mówi o szczegółach Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.

Reklama

Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać do końca listopada. Jest to możliwe wyłącznie drogą elektroniczną (przez aplikację mZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia) i nie powinno nastręczać kłopotów, trzeba tylko pamiętać, by bezbłędnie podać dane, takie jak: PESEL dziecka, nazwa i adres szkoły, do której uczęszcza oraz aktualny numer konta.

Daty wpływu dokumentu mają znaczenie. Jeśli prawidłowo wypełniony wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, pieniądze trafią na konto rodzica najpóźniej 30 września. Co ważne złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko wtedy, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/07/2024 17:36
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama