Tegoroczna edycja VII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej potwierdziła wzrostową tendencję, jak chodzi o liczbę uczestników. Organizatorzy festiwalu – klasztor oo. Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Gospel – celem sprawnego przeprowadzenia imprezy zmieniło nieco przebieg przesłuchań.
Powołano dwie komisje oceniające do dwóch etapów, wyłaniając ostatecznie zwycięzców. Protokoły z przesłuchań zamieszczone są na stronach internetowych organizatorów.
Oceniono 148 prezentacji online w dwóch kategoriach zaawansowania artystycznego: amatorskiej oraz profesjonalnej. Uczestnicy festiwalu[paywall] – dzieci, młodzież i dorośli – swoje zdolności i pasje artystyczne wyrażali w różnych formacjach muzycznych: soliści, duety, tria, schole, zespoły wokalne, instrumentalne, wokalno-instrumentalne, śpiewacze, folklorystyczne, chóry i orkiestry.
Piękne kolędy tradycyjne i pastorałki prezentowane były w różnych aranżacjach, pomysłach muzycznych, często z charakterystycznymi cechami kulturowymi regionu. A przekrój regionalny był bardzo bogaty! Od Szczecina, przez całą Polskę, aż po Kalwarię Pacławską.
Dobrym duchem festiwalu, począwszy od jego I edycji, jest JE ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, który przewodniczy uroczystej mszy św. Z wielką uwagą i radością uczestniczy w koncertach laureatów, najmocniej oklaskując najmłodszych wykonawców.
Tym razem wysłuchał także koncertu Magdy Anioł i Adama Szewczyka. Serdecznie dziękujemy za obecność, zainteresowanie i modlitwę.
Radością napawa fakt, że z roku na rok sztandarowy cel festiwalu nabiera głębi: poprzez kultywowanie tradycji kolędniczych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych uwielbiony zostaje Bóg, zachowana tradycja religijna i nauka zdrowej rywalizacji na polu rozwoju artystycznego.
Wszystkim Państwu z serca dziękujemy!
Patronat nad Festiwalem objęli oraz ufundowali nagrody: metropolita przemyski abp Adam Szal, prowincjał Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Marian Gołąb, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, starosta przemyski Jan Pączek, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek.
Nagrody ufundowali także prywatni sponsorzy: Państwo Jolanta i Artur Łukasiewicz.
Patronat medialny nad Festiwalem objęli: Życie Podkarpackie, Polskie Radio Rzeszów, Radio Fara, Radio VIA, TV Toya, Tygodnik Niedziela, portal internetowy franciszkanie.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze