Po długim majowym weekendzie wiele samorządów lokalnych zaplanowało pierwsze obrady nowych kadencji rad powiatów, miast czy gmin. Nowych przewodniczących i starostów wybrali radni rad powiatów: jarosławskiego, przemyskiego czy przeworskiego. Łańcuch władzy w Jarosławiu odebrał burmistrz-elekt Marcin Nazarewicz.
W poniedziałek, 6 maja br., odbyła się inauguracyjna sesja VII kadencji Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wybrany został marszałek, wicemarszałkowie, zarząd województwa, przewodniczący sejmiku i poszczególnych komisji. Już po raz czwarty marszałkiem został Władysław Ortyl. Wicemarszałkami województwa – przemyślanin Piotr Pilch oraz Karol Ożóg. Członkami zarządu województwa wybrane zostały panie – Małgorzata Jarosińska-Jedynak (dotychczasowy wiceprezes spółki Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka) oraz Anna Huk z Radymna. W sejmiku czyli regionalnym parlamencie, w którym zasiada łącznie 33 radnych, w obecnej kadencji jest 21 radnych Prawa i Sprawiedliwość, 6 radnych z ramienia Koalicji Obywatelskiej, 4 radnych reprezentujących klub radnych Trzecia Droga – PSL oraz 2 radnych Konfederacji.
We wtorkowe, 7 maja br., przedpołudnie pierwsze spotkanie odbyli radni Rady Miasta w Jarosławiu. Na początku pod przewodnictwem najstarszego radnego Wiesława Strzępka. Nowi otrzymali zaświadczenia o wyborze, doszło do wyboru nowego przewodniczącego miejskiej rady oraz zaprzysiężenia burmistrza elekta Marcina Nazarewicza, który zastąpił w fotelu najważniejszej osoby w Jarosławiu Waldemara Palucha.
Kandydatów na przewodniczącego było dwóch. Pierwszego zgłosił najstarszy stażem jarosławski samorządowiec, radny Janusz Szkodny. Został nim były kandydat na burmistrza Jarosławia z ramienia KWW Wybieramy Jarosław Piotr Kozak. Drugiego radna Monika Więckowska (KWW Waldemara Palucha). Została nim Dorota Batiuk-Jankiewicz (KWW Waldemara Palucha).
Piotr Kozak otrzymał 13 głosów, D. Batiuk-Jankiewicz – 8 (łącznie jarosławskich radnych jest 21). Nowy przewodniczący jest radnym miasta Jarosławia od dwóch kadencji. Prawnikiem, mediatorem, urbanistą, przedsiębiorcą i działaczem społecznym. Na finał obrad M. Nazarewicz został zaprzysiężony na nowego burmistrza Jarosławia.
7 maja br. odbyła się pierwsza sesja kadencji 2024 – 2029 Rady Powiatu Jarosławskiego, liczącego 23 radnych. Jak wszędzie, tak i tu, odbyło się ślubowanie nowych wybrańców narodu. Doszło także do wyboru przewodniczącego, wiceprzewodniczących, jak również starosty i wicestarosty jarosławskiego.
Na początku obrady – z racji wieku – prowadził były burmistrz miasta i gminy Pruchnik, a obecnie radny powiatowy Wacław Szkoła. Na sali obrad było 22 z 23 radnych. Przewodniczącą Rady Powiatu Jarosławskiego została Grażyna Strzelec (PiS). Była jedyną kandydatką. „Za” było 16 radnych, „przeciw” – 6. Wiceprzewodniczącymi zostali Magdalena Rożek (PiS) i były poseł RP Tomasz Kulesza (Rozwój Powiatu Jarosławskiego).
Dotychczasowym starostą jarosławskim był Stanisław Kłopot, ale postanowił zmienić otoczenie i wystartować na burmistrza miasta i gminy Pruchnik. Z powodzeniem, więc radni powiatowi musieli wybrać nowego szefa. Został nim doświadczony samorządowiec Kamil Dziukiewicz (PiS), znany działacz sp ortowy, prezes i menadżer superligowego tenisowego KSTS Oxynetu Jarosław, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Jarosławiu. Zresztą, wymieniać można jeszcze wiele funkcji, jakie pełni. Otrzymał 18 głosów „za”. 4 radnych było „przeciw”.
Wicestarostą jarosławskim został Krzysztof Cebulak, członek zarządu rady poprzedniej kadencji, radny powiatowy dwóch kadencji, były pracownik Urzędu Gminy w Laszkach. Otrzymał 19 głosów „za”, 3 radnych było „przeciw”. W skład zarządu weszli także: Barbara Stawarz, Andrzej Wyczawski i Marcin Zaborniak (wszyscy PiS).
Tego samego dnia, ale w godzinach popołudniowych, odbyła się także inauguracyjne posiedzenie Rady Powiatu Przeworskiego. Dotychczasowy starosta przeworski Bogusław Urban nie mógł wystartować w wyborach samorządowych, bo listy PiS nie zostały zatwierdzone przez Państwową Komisję Wyborczą.
Wydawało się, że scenariusz musi być identyczny jak wyżej. Ale nie. Zaczęło się od wstydliwej sytuacji, która mogła zakończyć się interwencją... policji. Radny Lucjan Kuźniar, były radny wojewódzki, odczytał prokuratorskie postanowienie (a raczej jeden ze środków zapobiegawczych) dotyczące... innego radnego powiatowego, byłego starosty przeworskiego, Zbigniewa Kiszki. Chodzi o prowadzone postępowanie przeciwko temu drugiemu. Jednym ze środków zapobiegawczych jest absolutny zakaz kontaktowania się z L. Kuźniarem, w tym także m.in. możliwość przebywania z nim w jednym pomieszczeniu. Z tego można było wywnioskować, że Z. Kiszka nie powinien uczestniczyć w inauguracyjnym posiedzeniu, bo łamie środek zapobiegawczy. L. Kuźniar przekazał dokument przewodniczącemu-seniorowi Stanisławowi Pokrywce, zaznaczając że albo on wezwie policję, albo zrobi to S. Pokrywka. Ostatecznie funkcjonariusze się nie pojawili, a radny Z. Kiszka nie został przecież skazany prawomocnym wyrokiem. W takich wypadkach ważne jest domniemanie niewinności, czyli oskarżonego uważa się za niewinnego...
Po ślubowaniu radnych doszło do wyboru przewodniczącego rady powiatu. A raczej przewodniczącej, bo padły kandydatury dwóch pań: Katarzyny Balawender (Nowy Samorząd) oraz Agnieszki Bukowa-Jedynak (Łączy Nas Powiat). Została nią ta pierwsza, która otrzymała 11 głosów. „Przeciw” było 8. Rada Powiatu Przeworskiego liczy 19 radnych. K. Balawender to była radna gminy Zarzecze trzech kolejnych kadencji.
Kandydatów na starostę przeworskiego było dwóch. Pierwszy to Dariusz Łapa. To wciąż obecny (z tą posadą jednak się pożegna) sekretarz miasta Przemyśla (od 9 lat), były zastępca burmistrza Przeworska, były zastępca wójta Jawornika Polskiego, były radny powiatowy, niezwykle doświadczony samorządowiec Dariusz Łapa (Nowy Samorząd). Rekomendował go radny Marcin Fujarowicz (Nasz Samorządny Powiat). Drugi, rekomendowany przez L. Kuźniara, to Łukasz Laska (Łączy Nas Powiat), m.in. członek zarządu powiatu przeworskiego poprzedniej kadencji.
W wyniku głosowania D. Łapa otrzymał 10 głosów „za”, 9 „przeciw”. Jego kontrkandydat Ł. Laska 9 głosów „za”, 9 głosów „przeciw”. Jeden radny wstrzymał się od głosu. Tym sposobem, minimalną ilością głosów, D. Łapa został wybrany nowym starostą przeworskim.
Radna Barbara Broź została wybrana na nową starościnę powiatu lubaczowskiego. Głosowało na nią 9 radnych, 8 było przeciw. Dotychczasowy starosta Zenon Swatek został wicestarostą lubaczowskim. On otrzymał komplet, 17 głosów.
Podczas inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Lubaczowskiego wybrana został także przewodniczącą tego gremium. Jednogłośnie została nią Maria Tabaczek. Jej zastępcami zostali wybrani radni Zygmunt Gmyrek i Rafał Kogut. Skład zarządu Rady Powiatu Lubaczowskiego uzupełnili: Anna Rawska-Misztal, Paweł Maksymiec i Józef Ozimek.
6 lub 7 maja br. inauguracyjne sesje odbyły się w jeszcze kilku samorządach lokalnych. Jak choćby w Żurawicy, gdzie przewodniczącym rady gminy został – jednogłośną decyzją radnych – ponownie Maciej Gałuszka. Jak choćby w Medyce, gdzie na nowego-starego przewodniczącego wybrano Wiktora Batyckiego, który tę funkcję pełnił i w poprzedniej kadencji Rady Gminy Medyka.
Krzysztof Cebulak, Magdalena Rożek, Adam Gonciarz, Marcin Zaborniak, Kamil Dziukiewicz, Andrzej Wyczawski, Grażyna Strzelec, Józef Długoń, Barbara Stawarz, Marek Sobolewski, Marcin Jaworski, Mariusz Trojak, Wacław Szkoła, Marek Kucab, Teresa Duda (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Szczepan Łąka, Tomasz Kulesza, Tomasz Legeny, Jerzy Batycki, Agnieszka Pieniążek, Dorota Gunia, Józef Szkoła, Stanisław Górski (wszyscy Rozwój Powiatu Jarosławskiego).
Mariusz Łeski, Anna Misztal-Rawska, Józef Ozimek, Marta Tabaczek, Zygmunt Gmyrek, Zenon Swatek, Barbara Broź, Paweł Maksymiec, Rafał Kogut (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Wiesław Huk, Dorota Sopel, Jadwiga Pałczyńska, Dorota Wróbel, Dorota Rachwalik (wszyscy Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni – PSL), Paweł Głaz, Kazimierz Rymarowicz (obaj Powiatowa Inicjatywa Wyborcza), Marek Żołądek (Forum Samorządowo-Gospodarcze).
Piotr Pękalski, Arkadiusz Mazur, Lucjan Mielnikiewicz, Krzysztof Kołodziejczyk, Mariusz Kurpyta, Kazimierz Kapłon, Leszek Świdrak, Bożena Ryczan, Jan Janusz, Teresa Hałuszka (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Zbigniew Blecharczyk, Ryszard Gołębiowski, Renata Muszak, Jan Pączek (wszyscy Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni – PSL), Agata Wiśniowska, Zenon Wagiła (oboje Stowarzyszeni dla Powiatu), Andrzej Huk (Alternatywa), Krystyna Raba-Opacka (Bezpartyjni Samorządowcy), Krzysztof Składowski (Wspólnota Samorządowa Ziemi Przemyskiej).
Jerzy Mazur, Agnieszka Bukowy-Jedynak, Łukasz Laska, Wiesław Bukowski, Jan Wilk, Lucjan Kuźniar (wszyscy Łączy Nas Powiat), Stanisław Pokrywka, Bogdan Sebzda (obaj Razem dla Powiatu), Wojciech Kuca, Dariusz Łapa, Katarzyna Balawender (wszyscy Nowy Samorząd), Zdzisław Doskocz, Krzysztof Bratuś, Jerzy Solarz (wszyscy Rozwój Powiatu Przeworskiego), Grzegorz Łuczyk, Zbigniew Kiszka, Tomasz Huc, Marcin Fujarowicz, Mariusz Dubas (wszyscy Nasz Samorządny Powiat).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze