Dla takich gmin, jak Fredropol, typowo rolniczo-leśnych, z rocznym budżetem ok. 17 mln zł, prawie półtoramilionowa inwestycja jest wielkim wydarzeniem. 5 maja br. doszło do podpisania umowy w kwestii rozbudowy kanalizacji sanitarnej i modernizacji oczyszczalni ścieków w miejscowości Rybotycze.
Przygotowania do rozbudowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z budową budynku technicznego w Rybotyczach rozpoczęły się już w 2015 r. Ma być gotowa jesienią br., a oddana do użytku do końca 2016 r. Będzie obsługiwać 420 mieszkańców wsi Rybotycze. Obecnie trwają także prace projektowe nad przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej dwóch kolejnych miejscowości – Makowej i Gruszowej[paywall].
– Dla mnie skanalizowanie całej gminy było i jest priorytetem. Kiedy obejmowałem stanowisko, gmina była skanalizowana w ledwie siedmiu procentach. Po pięciu latach udało się doprowadzić kanalizację do połowy miejscowości naszej gminy. Nadal czynię starania, aby było sto procent. Przygotowywane są kolejne dokumentacje, projekty, wnioski o dofinansowanie – wyliczył wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek. – Mamy gotowe projekty na Kniażyce i Darowice. Oczywiście nie wybudujemy niczego tylko z własnych środków, bo nas po prostu na to nie stać. Walczyliśmy o dotacje z różnych źródeł i się udało. Kanalizacja Rybotycz będzie możliwa dzięki dofinansowaniu Agencji Nieruchomości Rolnej, która wynosi ponad połowę całkowitej kwoty. Wielkie dzięki dla dyrektora Jerzego Borcza i pozostałych pracowników zarówno rzeszowskiej centrali agencji, jak i przemyskiego oddziału – dodał M. Śnieżek.
Łączny koszt robót to 1 mln 419 tys. 161 zł, z czego ANR przekazała kwotę 759 tys. 695 zł. Wykonawcą będzie Zakład Remontowo-Budowlany Adama Kustry z Zamościa. Nadzór inwestorski pełnić będzie natomiast Biuro Obsługi Inwestycyjnej sp. z o.o. z Przemyśla.
– Modernizacja oczyszczalni w Rybotyczach pozwoli nam przyłączać do sieci kolejne miejscowości naszej gminy. Oprócz Makowej, Gruszowej, Kniażyc i Darowic pozostaną nam jeszcze Huwniki, Nowosiółki, Kalwaria Pacławska i Nowe Sady. Rybotycka oczyszczalnia będzie trzecią na terenie gminy. W planach mamy budowę czwartej, ostatniej, w Huwnikach. Będziemy oczywiście aplikować o środki unijne na tę inwestycję. Liczymy, że nabór wniosków nastąpi jak najszybciej, bo do złożenia takowego jesteśmy w pełni przygotowani – zapewnił wójt M. Śnieżek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Ta oczyszczalnia ścieków w Rybotyczach to jakiś CHORY POMYSŁ. TAK ZASYFIĆ TAK PIĘKNY ŚRODOWISKOWO REJON MÓGŁ TYLKO JAKIŚ IDIOTA... KTO NA TO ZEZWOLIŁ ???????????
Ta oczyszczalnia ścieków w Rybotyczach to jakiś CHORY POMYSŁ. TAK ZASYFIĆ TAK PIĘKNY ŚRODOWISKOWO REJON MÓGŁ TYLKO JAKIŚ IDIOTA... KTO NA TO ZEZWOLIŁ ???????????