Reklama

Kanalizują Rybotycze. Niebawem do sieci przyłączą kolejne miejscowości

Dla takich gmin, jak Fredropol, typowo rolniczo-leśnych, z rocznym budżetem ok. 17 mln zł, prawie półtoramilionowa inwestycja jest wielkim wydarzeniem. 5 maja br. doszło do podpisania umowy w kwestii rozbudowy kanalizacji sanitarnej i modernizacji oczyszczalni ścieków w miejscowości Rybotycze.

Przygotowania do rozbudowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z budową budynku technicznego w Rybotyczach rozpoczęły się już w 2015 r. Ma być gotowa jesienią br., a oddana do użytku do końca 2016 r. Będzie obsługiwać 420 mieszkańców wsi Rybotycze. Obecnie trwają także prace projektowe nad przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej dwóch kolejnych miejscowości – Makowej i Gruszowej[paywall].

– Dla mnie skanalizowanie całej gminy było i jest priorytetem. Kiedy obejmowałem stanowisko, gmina była skanalizowana w ledwie siedmiu procentach. Po pięciu latach udało się doprowadzić kanalizację do połowy miejscowości naszej gminy. Nadal czynię starania, aby było sto procent. Przygotowywane są kolejne dokumentacje, projekty, wnioski o dofinansowanie – wyliczył wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek. – Mamy gotowe projekty na Kniażyce i Darowice. Oczywiście nie wybudujemy niczego tylko z własnych środków, bo nas po prostu na to nie stać. Walczyliśmy o dotacje z różnych źródeł i się udało. Kanalizacja Rybotycz będzie możliwa dzięki dofinansowaniu Agencji Nieruchomości Rolnej, która wynosi ponad połowę całkowitej kwoty. Wielkie dzięki dla dyrektora Jerzego Borcza i pozostałych pracowników zarówno rzeszowskiej centrali agencji, jak i przemyskiego oddziału – dodał M. Śnieżek.

Reklama

Łączny koszt robót to 1 mln 419 tys. 161 zł, z czego ANR przekazała kwotę 759 tys. 695 zł. Wykonawcą będzie Zakład Remontowo-Budowlany Adama Kustry z Zamościa. Nadzór inwestorski pełnić będzie natomiast Biuro Obsługi Inwestycyjnej sp. z o.o. z Przemyśla.

– Modernizacja oczyszczalni w Rybotyczach pozwoli nam przyłączać do sieci kolejne miejscowości naszej gminy. Oprócz Makowej, Gruszowej, Kniażyc i Darowic pozostaną nam jeszcze Huwniki, Nowosiółki, Kalwaria Pacławska i Nowe Sady. Rybotycka oczyszczalnia będzie trzecią na terenie gminy. W planach mamy budowę czwartej, ostatniej, w Huwnikach. Będziemy oczywiście aplikować o środki unijne na tę inwestycję. Liczymy, że nabór wniosków nastąpi jak najszybciej, bo do złożenia takowego jesteśmy w pełni przygotowani – zapewnił wójt M. Śnieżek.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    pozerppp - niezalogowany 2018-04-17 22:45:01

    Ta oczyszczalnia ścieków  w Rybotyczach to jakiś CHORY POMYSŁ. TAK ZASYFIĆ TAK PIĘKNY ŚRODOWISKOWO REJON MÓGŁ TYLKO JAKIŚ IDIOTA... KTO NA TO ZEZWOLIŁ ???????????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama