To już 45 lat, od kiedy w Przemyślu grają kapele podwórkowe. W ubiegłą niedzielę, podczas 43. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, na scenie Centrum Kulturalnego, które jest organizatorem festiwalu, wystąpiło siedem kapel.
Jury w składzie: Jolanta Danak- Gajda (etnomuzykolog, przewodnicząca komisji), Dariusz Baszak (muzyk) oraz Adrian Gawlik (aktor) po wysłuchaniu i obejrzeniu występów 7 kapel postanowiło przyznać I nagrodę, ufundowaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, Kapeli „Fakiry” z Piotrkowa Trybunalskiego.
II nagrodę, ufundowaną przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, otrzymała[paywall] „Maciejowa Kapela z Lublina”, a dwie równorzędne III nagrody, ufundowane przez dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu, przypadły: Kapeli „Paka Sędzisza” z Sędziszowa Małopolskiego oraz „Szczebrzeskiej Kapeli Podwórkowej” ze Szczebrzeszyna.
Ponadto jury za promowanie tradycji górniczych przyznało wyróżnienie I stopnia „Kapeli z Naszego Miasteczka” z Czerwionki-Leszczyn. Dwa wyróżnienia II stopnia otrzymały: Kapela „Beka” z Przeworska i Kapela Czarny „Salceson” z Krasnegostawu.
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Jury uznało, że kapele w większości prezentowały oryginalny repertuar i własne rozpoznawalne brzmienie, a także, co ważne, poszukiwały nowych środków wyrazowych i brzmieniowych, jako wartości mającej duży wpływ na dalszy rozwój tradycji folkloru miejskiego.
Jurorzy radzili też, aby artyści w swej twórczości stawiali również na interakcje między sobą, a także z publicznością, czyli wykorzystanie umiejętności aktorskich każdego z występujących muzyków. Jest to ważne dla podtrzymania tradycji tego rodzaju muzyki, bo folklor miejski jest zjawiskiem zanikającym w naszych czasach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze