W ostatnim tygodniu ubiegłego roku w różnych punktach miasta zainstalowano dwadzieścia jeden defibrylatorów serca.
Defibrylator to nowoczesne medyczne urządzenie stosowane najczęściej w sytuacji zagrożeń życia i zdrowia podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia. Jego działanie polega na tym, że samo automatycznie analizuje pracę serca i w przypadku konieczności, za pomocą elektrod defibrylacyjnych, dostarcza do niego określoną energię elektryczną. Gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym rytmem serca, poprzez defibrylację doprowadzamy do stabilizacji jego pracy jako pompy. Zasada działania defibrylatora jest niezwykle prosta: program urządzenia poprzez elektrody przyklejone do ciała chorego odczytuje jego temperaturę, ciśnienie, EKG oraz na tej podstawie dokonuje analizy i dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, które aplikuje do serca chorego. Rolą ratownika jest dokładne stosowanie się do komend głosowych lub poleceń widocznych na ekranie defibrylatora. Szansa na uratowanie życia ludzkiego z wykorzystaniem tego urządzenia, jak podają producenci, sięga nawet siedemdziesiąt procent.
Defibrylatory na zewnątrz umieszczone są w okrągłych, oznakowanych kapsułach z migającym zielonym światełkiem. Każda z nich jest umieszczona na podgrzewanej macie, co ma zapewnić prawidłowe działanie podczas niskich temperatur. W razie potrzeby należy zdjąć pokrywę kapsuły, odkręcając ją w lewo, następnie wyjąć defibrylator i po jego otworzeniu stosować się do głosowych poleceń wydawanych przez urządzenie. Postępując zgodnie z instrukcją, należy przykleić elektrody bezpośrednio do klatki piersiowej chorego. Urządzenie jest tak zaprogramowane, że rozróżnia nawet jego wiek i w przypadku dziecka należy zastosować znajdujące się w zestawie mniejsze elektrody. Urządzenie jest na tyle proste, że może je obsługiwać osoba postronna, będąca najbliżej zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia. W takich sytuacjach liczy się każda sekunda. Trzeba pamiętać, że niezależnie od efektów użycia defilibratora należy wezwać do chorego służby ratunkowe.
Zainstalowania defibrylatorów było możliwe [paywall]dzięki projektowi „Bezpieczniejszy Przemyśl”, który został zgłoszony do budżetu obywatelskiego przez Rafała Kijankę, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Opiekę nad zainstalowanymi urządzeniami powierzono straży miejskiej i do strażników należy wymiana lub doładowanie baterii, wymiana elektrod, a przede wszystkim stały monitoring. W centrum miejskiego monitoringu pojawił się nowy monitor, na którym strażnik widzi każdy defibrylator i dzięki systemowi GPS odbiera sygnał o jego użyciu lub przemieszczeniu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo każdego urządzenia, a jednocześnie w razie potrzeby zapewnia skierowanie pomocy we właściwe miejsce.

Strażnik w centrum monitoringu miejskiego ma możliwość śledzenia zainstalowanych w mieście defibrylatorów.
Takie rozwiązania sprawdziły się już w wielu miastach i należy przyklasnąć tej inicjatywie. Jednak mam pewne uwagi. Po pierwsze należy na dostępną w internecie mapę miasta (w serwisie Google Maps) nanieść lokalizację miejsc, w których znajdują się defibrylatory, co w sytuacjach kryzysowych ułatwi dotarcie do nich. Kolejna rzecz to lokalizacja kapsuły w Rynku. Umieszczona zbyt nisko, obok wejścia do podziemi, jest zasłonięta przez barierki i elementy konstrukcyjne, a przez to niewidoczna od strony Rynku. Mam nadzieję, że te mankamenty uda się szybko naprawić.
Miejsca, w których zainstalowane są defilibratory:
ul. Dworskiego 98, stadion Juwenia (na zewnątrz budynku szatni), ul. Mickiewicza 30, POSiR (wewnątrz nowego budynku hali), ul. Słowackiego 21 I LO (hol), plac Legionów (obok wejście do tunelu), ul. Sportowa 2 (zewnątrz budynku administracyjnego), ul. Jagiellońska (przystanek MZK), ul. Słowackiego 12 (budynek ADM), ul. Wodna 11 (budynek UM), ul. Władycze 3 – Wieża Zegarowa (na zewnątrz), Rynek 1 UM (przy wejściu do podziemi), Aleja 25 Drużyny Strzeleckiej 1 (wewnątrz bramy), ul. Zamkowa (ściana muru od strony ul. Katedralnej). Kapsuły są też zamontowane wewnątrz następujących budynków: SP nr 6 (ul. Gen. Boruty Spiechowicza), SP nr 16 (ul. Grunwaldzka 81), budynek PSM (Wybrzeże Ojca św. Jana Pawła II 70), budynek dawnej plebani (św. Jana Nepomucena 3), kryta pływalnia (22 Stycznia), szalety miejskie (plac Konstytucji 3 Maja), DH. Szpak (ul. 3 Maja 19), Biblioteka Publiczna (ul. Biskupa J. Glazera 9), II LO (ul. Biskupa J. Glazera 44).

Niezbyt fortunna lokalizacja defibrylatora w okolicy Rynku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze