W grudniu w Jarosławiu gościła grupa 21 uczniów z Ukrainy, ze szkół numer 2 i 16 w Niżynie, w których polski jest przedmiotem obowiązkowym. Wizyta obfitowała w atrakcje i sprzyjała integracji, a organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki projektowi „Wymiana międzyszkolna”.
Zamysł to efekt współpracy dyrektor jarosławskiego wydziału oświaty Renaty Chlebowskiej i koordynator projektu Barbary Januszkiewicz, delegowanej w latach 2008-2012 do pracy dydaktycznej w Niżynie na Ukrainie.
Do udziału w wydarzeniu udało się zaangażować niemal[paywall] wszystkie jarosławskie szkoły podstawowe. 5 dni pobytu ukraińskich gości w naszym regionie wypełnionych było atrakcjami, ale też i częścią szkoleniową. Naszych wschodnich sąsiadów ugościły rodziny z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wzięli oni udział w tzw. lekcjach otwartych w Szkole Podstawowej nr 7 im. ks. S. Staszica w Jarosławiu. Również tu zorganizowano rozrywki w postaci warsztatów artystycznych, zajęć sportowych i wieczoru karaoke piosenek polsko-ukraińskich.
W programie 5-dniowej wizyty były też lekcje otwarte w Szkole Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego i Szkole Podstawowej 6 im. ks. P. Skargi, wzbogacone wspólnym tworzeniem piernikowych ozdób. Mili goście złożyli ponadto wizytę zastępcy burmistrza Jarosławia Wiesławowi Pirożkowi, zwiedzili miejską bibliotekę, Muzeum Kamienica Orsettich, trasę podziemną i zabytki architektury jarosławskiej oraz zatrzymali się na warsztaty w Klubie „Kuźnia”.
Zwieńczeniem wszystkich tych atrakcji była wspólna kolacja zorganizowana przez proboszcza parafii Kolegiaty Bożego Ciała – ks. Mariana Bocho. Kolejnymi szkołami, które podjęły u siebie uczniów z Ukrainy, były: Szkoła Podstawowa nr 4 im. S. Żeromskiego oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi. Pobyt zagranicznych gości relacjonowała na żywo stacja TVP 3.
Ostatnimi szkołami, do których zawitali uczniowie z Niżyny, były jarosławska „dwójka” i „jedenastka”. Tu odbyły się zajęcia z wykorzystaniem „magicznego dywanu” oraz warsztaty tworzenia własnych dzieł na koszulkach. Prawdziwym hitem tego dnia był również pobyt na pływalni i możliwość skorzystania z jacuzzi. Goście i ich opiekunowie po niecałym tygodniu wrażeń wrócili do swoich rodzin na Ukrainie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze