Reklama

„Kartka dla Żołnierzy”. Piękna akcja wojskowego weterana

Z inicjatywy podpułkownika rezerwy Zbigniewa Zająca, który w przemyskich jednostkach spędził aż 21 lat zawodowej służby, trwa akcja pod hasłem „Kartka dla Żołnierzy”. Panu Zbigniewowi, który obecnie mieszka w Krakowie, udało się zachęcić do wzięcia udziału w niej kilkanaście szkół czy placówek oświatowych z całej Polski, w tym także z Przemyśla.

Ppłk Z. Zając żołnierzem zawodowym był przez 37 lat. W Przemyślu służył w 14. Pułku Zmechanizowanym czy Polsko-Ukraińskim Batalionie Sił Pokojowych. Współpracuje z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie. To oni pomagają mu w organizacji akcji, której celem jest przygotowanie jak największej liczby kartek z życzeniami przed świętami wielkanocnymi dla żołnierzy, którzy ten wyjątkowy czas spędzą poza domem.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką wojskową podległą Ministrowi Obrony Narodowej, która powstała w 2014 r. Pełni funkcję ośrodka, w którym weterani z wojskowych misji oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań uzyskują pomoc, poradę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.

Reklama

– Akcja zainicjowana przez pana pułkownika Zająca to fantastyczna idea, która pokazuje żołnierzom, że ich rodacy o nich pamiętają, doceniają ich służbę i to, co robią dla bezpieczeństwa naszego kraju. Jako centrum bardzo mu kibicujemy. Jesteśmy także organizatorami wielu innych inicjatyw dla weteranów, by wspomnieć o: Rajdzie Motocyklowym Weteranów, w tym roku będzie to już 6. edycja, zawodach sportowych „Wyzwanie Weterana”, projekcie „Wojownik” czy międzynarodowych konferencjach poświęconych wsparciu weteranów

– usłyszeliśmy w warszawskim centrum weterana.

Reklama

Szpital w Prokocimiu, wspólnota z Wieliczki, szkoła w Niepołomicach

Jak już wspomnieliśmy, ppłk. Z. Zającowi udało się namówić do akcji wiele szkół czy placówek oświatowych. Jak choćby absolutnie wyjątkową placówkę, jaką jest szkoła szpitalna, która mieści się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

– Uczniami naszej szkoły są tylko pacjenci tutejszego szpitala. Nazwa szkoły to Zespół Szkół Specjalnych numer 3, a w jej skład wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa i liceum ogólnokształcące. Pracuję w miejscu, gdzie często doświadczamy pomocy, wsparcia, życzliwości i dobrego słowa od innych. Cieszymy się, że jest taka akcja, w której to my możemy spowodować uśmiech, radość, a może łzy wzruszenia na twarzach innych osób – polskich żołnierzy. Mamy nadzieję, że gdy będą czytać kartki od nas, pomyślą, że chore dzieci w szpitalu w krakowskim Prokocimiu też o nich myślą i dziękują za ich pracę w obronie naszego bezpieczeństwa. W akcji bierze udział około 80 dzieci

Reklama

– powiedziała wicedyrektor ZSS nr 3 Jadwiga Smolan.

Inną wyjątkową placówką, która przyjęła zaproszenie, jest Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej z Wieliczki. Wspólnota powstała z potrzeby serca rodziców, pragnących stworzyć przestrzeń dla swoich dzieci, gdzie mogą się czuć akceptowane i rozumiane.

– To miejsce, gdzie młodzi ludzie z niepełnosprawnościami mogą czuć się potrzebni, nawiązywać przyjaźnie i rozwijać talenty. Obecnie we wspólnocie jest 19 osób z niepełnosprawnością i 19 opiekunów. O tej akcji dowiedzieliśmy się od znajomego, który promuje to przedsięwzięcie. Uczestnicy bardzo się zaangażowali w robienie kartek, chcemy małym gestem wywołać ciepło w sercu żołnierzy, walczących na misjach z dala od domu i najbliższych, strzegących naszego bezpieczeństwa. Jako opiekunowie osób niepełnosprawnych wiemy, jak ważne są małe gesty, choćby tylko uśmiechu, miłego słowa

Reklama

– powiedzieli członkowie wielickiej wspólnoty.

Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach to także szkoła wyjątkowa. – Mamy klasy mundurowe, od przyszłego roku rozpoczynamy nabór do klasy wojskowej, więc pomysł jest bardzo bliski naszym wartościom. Wszyscy uczniowie szkoły, czyli 617 osób, zostali zaproszeni do akcji. Większość bierze udział

– zapewniła dyrektor placówki Zuzanna Polańska.

Przemyśl też się włączył

Przemyskie placówki oświatowe w tej akcji reprezentuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. dr Janusza Korczaka.

Reklama

– W naszej placówce kształcimy dzieci niesłyszące, słabosłyszące oraz ze spektrum autyzmu na wszystkich szczeblach edukacyjnych.  Do akcji przystąpiło kilkudziesięciu uczniów naszego ośrodka, począwszy od maluchów w przedszkolu aż po technikum. Kartki, laurki i rysunki od naszych dzieci to szczególnie cenne podziękowania dla żołnierzy za ich trud i zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także wspaniała lekcja patriotyzmu. Mamy nadzieję, że te kartki, które trafią do adresatów, będą dla nich wsparciem, otuchą i dowodem na to, że nie są sami!

– powiedziała nauczycielka z SOSW nr 2 Anna Sokołanko.

Reklama

Drugą szkoła jest Szkoła Podstawowa nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu, która od wielu lat daje przykład, jak należy dbać o największe patriotyczne wartości. Jej uczniowie brali udział w projekcie „Pomost pokoleniowy – kartka dla seniora” oraz przygotowywali kartki świąteczne dla Polonii w Stanach Zjednoczonych w związku z nawiązaną współpracą międzynarodową ze Szkołą Polską w Des Plaines.

– Proces tworzenia kartek z życzeniami jest niezwykle kreatywny i emocjonalny. Uczniowie często zdobią je własnoręcznie, wykorzystując różne techniki plastyczne. W treści życzeń pojawiają się słowa wsparcia, podziękowania za trudną służbę oraz wyrazy sympatii. Każda kartka staje się unikalnym dziełem, które odzwierciedla osobowość i uczucia młodego twórcy – ucznia naszej szkoły. Ten pełen emocji czyn w postaci życzeń przelanych na papier jest gestem uznania dla poświęcenia żołnierzy oraz sposobem wyrażenia wdzięczności. To także forma wsparcia i budowanie więzi między pokoleniami. Dzięki udziałowi w akcji uczniowie uczą się empatii, odpowiedzialności i szacunku do osób, które poświęcają swoje życie dla bezpieczeństwa innych. Nasi podopieczni, pisząc do żołnierzy, stają się także częścią większej społeczności, która docenia i wspiera tych, którzy bronią ich kraju

Reklama

– powiedział dyrektor placówki Artur Mykita.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/03/2025 19:41
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama