Oranżeria w parku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku była 10 października miejscem podpisania z samorządami umów, gwarantujących przyznanie środków z programu „Dbamy o drzewa”. Beneficjentami zostało łącznie 25 gmin i miast z terenu Podkarpacia.
Dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, o łącznej wartości 387 tys. 772,23 zł, dofinansowane zostaną prace związane z pielęgnacją, konserwacją i ochroną drzew – w tym pomników przyrody i starodrzewów, stanowiących cenne elementy przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa regionu.
– Wojewódzki Fundusz chce zadbać o to, by parki i drzewa na terenie województwa podkarpackiego były właściwie chronione. To dziedzictwo, które ma służyć kolejnym pokoleniom i cieszyć mieszkańców lokalnych społeczności – podkreśliła Bernadeta Dżugan, prezes Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie.
Reklama
W wydarzeniu wzięli również udział: dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin, radny wojewódzki Wiktor Koba, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie Marek Klara oraz przedstawiciele samorządów, które otrzymały finansowe wsparcie. Bezpośrednio z naszego regionu są to: Fundacja Pomocy Młodzieży im. Św. Jana Pawła II „Wzrastanie”, która otrzymała 30 tys. zł na prace pielęgnacyjno-konserwatorskie zabytkowych drzewostanów w Lipniku, Miasto i Gmina Jawornik Polski, które zyskało 30 tys. zł na pielęgnację i utrzymanie zabytkowego drzewostanu w Zespole Dworsko-Parkowym w Hadlach Szklarskich, gmina Wiązownica, która przeznaczy przyznane 30 tys. zł na zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne Alei Lipowej w Wiązownicy, gmina Adamówka, która zyskała 17 tys. 15,61 zł na prace pielęgnacyjne drzew na zabytkowym cmentarzu z I wojny światowej w Cieplicach, gmina Lubaczów, do której trafiło 4217,62 zł na pielęgnację ośmiu drzew na cmentarzu grekokatolickim w Opace, Miasto i Gmina Kańczuga, która za kwotę 26 tys. 514,00 zł zrealizuje prace konserwacyjno-pielęgnacyjne zabytkowego drzewostanu w Lipniku, Gmina Miejska Przeworsk, której przyznano 10 tys. zł na projekt „Dbamy o drzewa – zieleń dla pamięci”, miasto Radymno, które za 1900 zł przeprowadzi pielęgnację lipy drobnolistnej – pomnika przyrody w Radymnie.
Dodatkowo Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy uzyskało 15 tys. zł na drugi etap prac[paywall] pielęgnacyjnych w zabytkowym parku, Muzeum Kresów w Lubaczowie 22 tys. 539 zł na prace pielęgnacyjne drzewostanu w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, a spółka Versus Inkaso za kwotę 27 tys. 600 zł zrealizuje prace pielęgnacyjne w zabytkowym parku w Bachórcu. Beneficjentami są też: gmina Pruchnik, która otrzymała 2640 zł na konserwację i pielęgnację pomników przyrody w Rozborzu Okrągłym, gmina Gać, która zyskała 30 tys. zł na pielęgnację i konserwację drzewostanu w parku w Mikulicach oraz gmina Bircza, która za przyznane 14 tys. 505 zł zrealizuje prace pielęgnacyjno-konserwatorskie na wybranych pomnikach przyrody.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze