Reklama

Kasa na konserwację i zabezpieczenie cennych okazów drzew rozdana


Oranżeria w parku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku była 10 października miejscem podpisania z samorządami umów, gwarantujących przyznanie środków z programu „Dbamy o drzewa”. Beneficjentami zostało łącznie 25 gmin i miast z terenu Podkarpacia.


Dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, o łącznej wartości 387 tys. 772,23 zł, dofinansowane zostaną prace związane z pielęgnacją, konserwacją i ochroną drzew – w tym pomników przyrody i starodrzewów, stanowiących cenne elementy przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa regionu.

– Wojewódzki Fundusz chce zadbać o to, by parki i drzewa na terenie województwa podkarpackiego były właściwie chronione. To dziedzictwo, które ma służyć kolejnym pokoleniom i cieszyć mieszkańców lokalnych społeczności – podkreśliła Bernadeta Dżugan, prezes Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie.

Reklama

W wydarzeniu wzięli również udział: dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin, radny wojewódzki Wiktor Koba, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie Marek Klara oraz przedstawiciele samorządów, które otrzymały finansowe wsparcie. Bezpośrednio z naszego regionu są to: Fundacja Pomocy Młodzieży im. Św. Jana Pawła II „Wzrastanie”, która otrzymała 30 tys. zł na prace pielęgnacyjno-konserwatorskie zabytkowych drzewostanów w Lipniku, Miasto i Gmina Jawornik Polski, które zyskało 30 tys. zł na pielęgnację i utrzymanie zabytkowego drzewostanu w Zespole Dworsko-Parkowym w Hadlach Szklarskich, gmina Wiązownica, która przeznaczy przyznane 30 tys. zł na zabiegi pielęgnacyjno-konserwacyjne Alei Lipowej w Wiązownicy, gmina Adamówka, która zyskała 17 tys. 15,61 zł na prace pielęgnacyjne drzew na zabytkowym cmentarzu z I wojny światowej w Cieplicach, gmina Lubaczów, do której trafiło 4217,62 zł na pielęgnację ośmiu drzew na cmentarzu grekokatolickim w Opace, Miasto i Gmina Kańczuga, która za kwotę 26 tys. 514,00 zł zrealizuje prace konserwacyjno-pielęgnacyjne zabytkowego drzewostanu w Lipniku, Gmina Miejska Przeworsk, której przyznano 10 tys. zł na projekt „Dbamy o drzewa – zieleń dla pamięci”, miasto Radymno, które za 1900 zł przeprowadzi pielęgnację lipy drobnolistnej – pomnika przyrody w Radymnie.

Dodatkowo Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy uzyskało 15 tys. zł na drugi etap prac[paywall] pielęgnacyjnych w zabytkowym parku, Muzeum Kresów w Lubaczowie 22 tys. 539 zł na prace pielęgnacyjne drzewostanu w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, a spółka Versus Inkaso za kwotę 27 tys. 600 zł zrealizuje prace pielęgnacyjne w zabytkowym parku w Bachórcu. Beneficjentami są też: gmina Pruchnik, która otrzymała 2640 zł na konserwację i pielęgnację  pomników przyrody w Rozborzu Okrągłym, gmina Gać, która zyskała 30 tys. zł na pielęgnację i konserwację drzewostanu w parku w Mikulicach oraz gmina Bircza, która za przyznane 14 tys. 505 zł zrealizuje prace pielęgnacyjno-konserwatorskie na wybranych pomnikach przyrody.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/10/2025 11:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama