Reklama

Kazanów i Łukasińskiego dostaną najwięcej. 2 mln 100 tys. zł w Budżecie Obywatelskim’2022

1 mln 130 tys. zł tylko na propozycje inwestycji w kategorii II, czyli na poszczególnych przemyskich osiedlach, zawiera plan Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na 2022 r. 21 maja br. przedstawiciele: Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas i Naszego Przemyśla podczas konferencji prasowej przedstawili jego założenia.

Kilka tygodni temu radni podjęli uchwałę, odbierającą uprawnienia związane z przygotowaniem zasad postępowania przy opracowaniu budżetu, regulaminem czy wyborem członków komisji prezydentowi miasta i przekazującą wspomniane radzie miejskiej.

– Prowadziliśmy wiele rozmów, konsultacji, spotkań z zarządami osiedli i samymi mieszkańcami. Chcieliśmy ten budżet dostosować do[paywall] ich coraz większych potrzeb. I myślę, że to się udało – stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).

Reklama


– Chcemy, aby pula była coraz większa, a zakres realizacji projektów szerszy. W 2022 roku pula wynosić będzie dwa miliony sto tysięcy złotych. To rekordowa kwota. Do tej pory inwestycje mogły być realizowane tylko na terenach miejskich. W nadchodzącej edycji to się zmieni. Przedsięwzięcia będą mogły być wykonywane na terenach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych. Kolejną nowością jest większa dostępność do głosowania na poszczególne projekty. Urny do głosowania będą dostępne na przykład w miejskiej bibliotece publicznej i jej filiach. Cieszymy się, że udało się zwiększyć kwoty na inwestycje na poszczególnych osiedlach – dodał.

– Minimalna kwota na jedno osiedle to 35 tysięcy złotych. To wzrost o dziesięć tysięcy złotych w porównaniu z poprzednią edycją. Na pierwszą kategorię przeznaczonych zostanie ponad 900 tysięcy złotych, zaś na trzecią około 63 tysiące złotych. Głosować będziemy w formie papierowej i elektronicznej. Przy tej drugiej z jednego adresu e-mailowego jedna osoba będzie mogła oddać tylko trzy głosy, czyli po jednym na każdą kategorię – wyjaśnił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal (Regia Civitas).

Reklama

Wybrana została już Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. Zasiada w niej siedmiu radnych (po jednym z każdego klubu) oraz dwóch przedstawicieli prezydenta miasta. Przewodniczącym został drugi z wiceprzewodniczących rady miejskiej Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl).

Co z wcześniejszymi projektami?

Inauguracja nowego rozdania budżetu obywatelskiego to znakomita wiadomość. Tyle, że do tej pory nie wiadomo, co z wcześniejszymi zwycięskimi projektami, które nie są realizowane i – powiedzmy sobie szczerze – zrealizowane nie zostaną, choć jest na to jeszcze czas.

Chodzi o dwa projekty złożone przez władze UKS „Orlik”. Miasto nie miało pieniędzy, aby dołożyć do wymiany sztucznej nawierzchni boiska, nie ma na powstanie namiotu pneumatycznego. A na oba potrzeba ponad pół miliona złotych. Na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu liczyć nie może. Na pierwszy projekt w budżecie obywatelskim zabezpieczone zostały 134 tys. zł, na drugi aż 394 tys. zł. Co z tymi pieniędzmi?

Reklama

– To raczej pytanie do pana prezydenta. Jako radni spotykaliśmy się zarówno z wnioskodawcą, jak i panem prezydentem. Próbowaliśmy rozwiązać ten problem, ale zderzyliśmy się ze ścianą. Jest nie do przeskoczenia. Proponowaliśmy jakieś rozwiązania, ale nie zostały zaakceptowane. Będziemy nadal wypytywać i oczekiwać realizacji. Taka forma niezrealizowania budżetu jest skandaliczna. Bezwzględnie oczekujemy od pana prezydenta odpowiedzi na pytanie, na co i w jaki sposób pieniądze, które nie zostały wykorzystane, zostaną spożytkowane. Wydaje się nam jednak, że to przede wszystkim wnioskodawca powinien otrzymać obszerne wyjaśnienia. Do dzisiaj ani w kontekście pierwszego projektu, ani drugiego nic takiego nie otrzymał – powiedział radny R. Bal (RC).





Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok (kategoria II) przeznaczone na poszczególne osiedla:

Reklama

1. Stare Miasto – 59 tys. 600 zł

2. Kmiecie – 89 tys. 900 zł

3. Warneńczyka – 52 tys. zł

4. Lipowica – 35 tys. zł

5. Salezjańskie – 78 tys. 600 zł

6. Kazanów – 108 tys. 800 zł

7. Winna Góra – 37 tys. 200 zł

8 . Rogozińskiego – 38 tys. 500 zł

9. Krasińskiego – 70 tys. 700 zł

10. Kopernika – 53 tys. 400 zł

11. Lwowskie – 49 tys. 800 zł

12. Łukasińskiego – 90 tys. 200 zł

13. Przemysława – 56 tys. 400 zł

14. Słowackiego – 35 tys. zł

15. Konopnickiej – 35 tys. zł

16. Mickiewicza – 39 tys. 100 zł

17. Zielonka – 35 tys. zł

Reklama

18. Rycerskie – 60 tys. 800 zł

19. Krakowskie – 35 tys. zł

20. Za Wiarem – 35 tys. zł

21. Kruhel Wielki – 35 tys. zł

 

Razem – 1 mln 130 tys. zł
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Ciekawski - niezalogowany 2021-05-28 17:39:41

    Czy pan Kamiński oddał pieniądze miastu za kserowanie ulotek, którymi unieszczęśliwiał mieszkańców?  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Robert - niezalogowany 2021-05-28 18:05:31

    A gdzie xeruja pozostali radni?Czy oni również oddali pieniadze?Dziwne to, że nagłaśnia się tylko xero jednego radnego. Dlaczego? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jan - niezalogowany 2021-05-28 18:05:49

    Kto będzie nadzorował proces wydawania tych pieniędzy przez przewodniczących osiedli? Czy mieszkańcu osiedli będą mieli wpływ na cel wydatkowanie tych środków?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama