Reklama

Każde miejsce na wagę złota. Parkingowy problem przy Rynku w Przemyślu

– O tym, że ta część Rynku będzie wyłączona z parkowania, wiadomo było od dawna. Wielokrotnie przy różnych okazjach pytaliśmy w magistracie, jakie alternatywy mają przygotowywane władze miasta dla mieszkańców, którzy na tym parkingu mają wykupiony abonament parkingowy A1. To jest około 15 pojazdów. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi – powiedziała przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 1 Stare Miasto Anna Grad-Mizgała.

3 września br. zastępca prezydenta miasta Bogusław Świeży podpisał umowę na przebudowę północno-wschodniej części Rynku.

6 września br. przekazany został plac budowy, zaś od 9 września br. mieszkańcy okolicznych kamienic, mimo że mają wykupiony abonament, nie mogą na istniejącym do tej pory parkingu zostawiać swoich pojazdów. I nie wiadomo, gdzie mają parkować, bo nikt z władz miasta nie zaproponował im żadnego rozwiązania.

– Doskonale rozumiemy, że taka jest kolej rzeczy i że to miejsce zmieni swój charakter. Jesteśmy jak najbardziej za. Ale to nie zwalnia urzędu miejskiego z[paywall] obowiązku zaproponowania alternatywy dla mieszkańców. Była propozycja, by przekazać do użytkowania górny parking przy bibliotece przy ulicy Grodzkiej. Z pewnością wiele osób bez ociągania by zapłaciło za pilot do szlabanu. I co? I cisza. Ostatnio na terenie osiedla Stare Miasto zlikwidowano miejsca parkingowe dla mieszkańców przy Muzeum Fajek oraz przy Wieży Zegarowej przy katedrze. Jakkolwiek rozumiemy te zmiany, to pytamy się jeszcze raz, jaką propozycję dla mieszkańców ma urząd? – powiedziała poirytowana A. Grad-Mizgała.

Reklama

Każde miejsce na wagę złota

8 września br. Zarząd Osiedla nr 1 Stare Miasto wystosował oficjalne pismo w tej sprawie do prezydenta miasta Wojciecha Bakuna. Wskazuje w nim, że remont tej części Rynku był planowany od dawna i od dawna było wiadomo, że parking ulegnie likwidacji.

A w tej części Starego Miasta każde miejsce parkingowe dostępne dla mieszkańców jest na wagę złota. Szczególnie dla mieszkańców ulic objętych zakazem parkowania (Kazimierza Wielkiego czy Franciszkańskiej). Parkingi usytuowane przy placu Rybim, ulicach Śnigurskiego czy Ratuszowej (z których mogliby skorzystać) są w znacznej części użytkowane przez mieszkańców tych ulic.

– Mieszkańcy starówki gdzieś muszą swoje samochody parkować. I to gdzieś musi być usytuowane w rozsądnej odległości od domu, a nie na przykład kilometr od niego. Po konsultacjach z mieszkańcami, ale również z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą w tej strefie, przygotowaliśmy dla pana prezydenta kilka propozycji dotyczących miejsc parkingowych, które choć w drobnej części zrekompensowałyby te zlikwidowane – zdradziła A. Grad-Mizgała.

Reklama

Trzy propozycje

Zarząd osiedla przedstawił we wspomnianym piśmie trzy propozycje. Pierwsza zawiera pomysł, aby zlikwidować ruch dwustronny na odcinku od ul. Asnyka do ul. Fredry.

Był konieczny, gdy działał parking, jego likwidacja – zdaniem członków zarządu osiedla – odbiera racjonalność tej regulacji ruchu. Przy zmianie na ruch jednostronny, w kierunku ul. Asnyka, po lewej stronie można wygospodarować ok. 8 miejsc parkingowych dla mieszkańców.

– Zakaz parkowania obowiązujący do tej pory na tym odcinku jezdni jest nagminnie łamany przez kierowców. Uważamy, że korzystne dla miasta byłoby objęcie tych miejsc strefą płatnego parkowania. A aby zapobiec „zajeżdżaniu” przez kierowców części jezdni przeznaczonej dla pieszych, proponujemy, by wzdłuż linii latarni wstawić ozdobne słupki. Oddzielą one strefę pieszą od jezdni – powiedziała A. Grad-Mizgała.

Druga z propozycji to pomysł stworzenia kilku miejsc parkingowych na ul. Katedralnej, na części jezdni, po lewej stronie, od wjazdu na podwórko posesji nr 3 do skrzyżowania z ul. Fredry. Tam, gdzie teraz dopuszczone jest parkowanie pojazdów.

– Proponujemy zmianę sposobu parkowania z równoległego do osi jedni na ukośnie pod kątem 45 stopni do osi jezdni. Taki sposób parkowania pozwoli na takiej samej powierzchni wygospodarowywać mniej więcej trzy miejsca parkingowe więcej niż dotychczas. Jest to tymbardziej ważne, że został zlikwidowany parking dla mieszkańców znajdujący się przy placu Katedralnym pod Wieżą Zegarową – stwierdziła A. Grad-Mizgała.

Wreszcie trzecia z propozycji dotyczy parkingów przy Przemyskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Grodzkiej. Są tam usytuowane aż trzy parkingi. Członkowie zarządu zaproponowali oddanie do użytku dla mieszkańców tzw. górnego parkingu oraz tego z wjazdem naprzeciw ul. Kmity.

Reklama

– Obecnie parkingi te dostępne są w ograniczonym czasie z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Uważamy, że jest to marnotrawienie tego miejsca, w sytuacji ciągłego deficytu miejsc parkingowych udostępnienie tych dwóch mniejszych parkingów, choćby tylko mieszkańcom posiadającym wykupioną kartę A1, znacząco poprawiłoby sytuację w obrębie ulicy Grodzkiej. Nawet gdyby trzeba było tam zamontować szlaban, czy otwierającą się mechanicznie bramę, z pewnością znalazłyby się osoby gotowe zapłacić za dostęp do takiego parkingu. Poprosiliśmy pana prezydenta, żeby nasze propozycje potraktował poważnie. Jesteśmy przekonani, że tylko od jego dobrej woli zależy rozwiązanie tego problemu – podsumowała A. Grad-Mizgała.

Bez odpowiedzi. Na razie?

W związku z tym zapytaliśmy w przemyskim magistracie, czy miasto ma jakąś alternatywę dla likwidacji miejsc parkingowym w tamtym miejscu oraz jakie ma propozycje dla zmotoryzowanych mieszkańców wspomnianych kamienic.

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Mamy jednak nadzieję, że takową dostaną pokrzywdzeni mieszkańcy starówki i bardzo poważny problem, przed którym stanęli, zostanie rozwiązany.

Reklama


fot.ze zbiorów własnych
– Miasto zlikwidowano miejsca parkingowe dla mieszkańców przy Muzeum Fajek oraz przy Wieży Zegarowej przy katedrze. Jakkolwiek rozumiemy te zmiany, to pytamy się jeszcze raz, jaką propozycję dla mieszkańców ma urząd? – powiedziała poirytowana przewodnicząca Zarządu Osiedla nr 1 Stare Miasto Anna Grad-Mizgała.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama