Reklama

Kenia po raz drugi

14/08/2016 15:30

W „Galerii Debiuty”, funkcjonującej na Zamku Kazimierzowskim, czynna jest wystawa fotografii Kenia II, której autorką jest felicjanka, siostra Agnieszka Mruga.

Przygotowując obecną wystawę, skupiła się na problemie dzieci i ich edukacji, której szerzenie w afrykańskich warunkach jest niezwykle trudne. Siostra Agnieszka bywała w szkołach i internatach prowadzonych przez felicjanki i na fotografiach pokazuje, jak wygląda życie w tych placówkach. Dla nas, mieszkających w cywilizowanej Europie, warunki, w jakich felicjanki prowadzą edukację, mogą wydawać się prymitywne. Jednak skromnie wyposażone klasy i internaty w wieloosobowych barakach dla kenijskich dzieci są ogromnym skokiem cywilizacyjnym w porównaniu do warunków, w jakich żyją w swoich wioskach.

Dla tych dzieci nauka jest jedyną szansą na poprawienie swojego bytu w przyszłości. W wioskach, w których mieszkają w bardzo prymitywnych chatach, skleconych z liści palmowych, dzieci muszą pracować na równi z dorosłymi. Ponadto rodzice bardzo niechętnie oddają je do szkół, bo wiąże się to z wydatkami na niezbędne wyposażenie i dojazdy. Wśród prymitywnych ludów panuje przekonanie, że edukacja jest zupełnie niepotrzebna i jest wymysłem białego człowieka, który w ten sposób tylko pozbawia plemienną społeczność rąk do pracy. Fotografie siostry Agnieszki dalekie są od epatowania egzotyką, natomiast pokazują palące problemy ludów kenijskich.

Ona sama mówi: – Pobyt tam nauczył mnie, że można żyć szczęśliwie, posiadając bardzo niewiele lub wręcz nic nie posiadając, gdyż szczęście nie jest uwarunkowane stanem posiadania, lecz przyjazną obecnością ofiarowaną w darze drugiemu. 
JS
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości