NZSS „Solidarność” Ziemia Przemyska i samorządy powiatu przeworskiego podjęły kolejną inicjatywę mającą na celu przywrócenie do życia Fabryki Wagonów w Gniewczynie. Czy wystosowane apele mają szansę odnieść sukces?
– Wystosowaliśmy apel do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, marszałka Marka Kuchcińskiego, europosła Marka Poręby oraz prezesa Zarządu PKP S.A. Krzysztofa Mamińskiego – informuje szef Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” Szymon Wawrzyszko.
– Chcemy przypomnieć o problemie[paywall] pracowników zlikwidowanej fabryki oraz o możliwości jej odtworzenia i zmotywować nasze władze, aby coś z tym tematem poczyniły, nawiązując także do pewnych deklaracji, które padły w Rzeszowie z ust pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego – dodaje, przypominając oświadczenie, które przedstawił lider partii rządzącej odnośnie tego, że zakłady produkcji wagonów powinny być zlokalizowane właśnie na Podkarpaciu.
Jak informuje Wawrzyszko, obecny właściciel fabryki jest gotów się jej pozbyć, na miejscu jest cała infrastruktura, instalacje, a przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Fabryka wagonów do 2014 roku była istotnym dla regionu pracodawcą i wielu mieszkańców powiatu chętnie odzyskałby dawne posady. Wśród argumentów przemawiających za restytucją fabryki jest także i ten, że w Polsce nie ma zakładu o podobnym profilu działalności, stąd też PKP powinno być zainteresowane, by takowy pojawił się w ich „portfolio”.
Na razie na list „Solidarności” odpowiedział tylko prezes rady ministrów. – Odpowiedź była dość lakoniczna. Pan premier Morawiecki podejmuje temat, ale obecnie, celem zaznajomienia się z sytuacją, skierował zapytania do ministrów właściwych ze względu na przedmiot – relacjonuje S. Wawrzyszko.

fot.Bartłomiej Pacek
Wójt R. Jędruch i rada gminy podejmują kolejną próbę reanimacji fabryki.
List NSSZ „Solidarność” został przekazany także samorządom powiatu przeworskiego. Najpoważniej sprawę potraktował samorząd gminy Tryńcza, w której granicach zakład jest zlokalizowany.
– Już od kilku lat pukamy w tej sprawie do różnych instytucji i do rządu – informuje sekretarz gminy Tryńcza Bogusława Kornak. Do tej pory otrzymywali różne odpowiedzi. Nadzieje odżywają obecnie po raz kolejny. Przedwyborcza atmosfera inicjatywie sprzyja.
– Teraz na ostatniej sesji został przyjęty apel rady gminy Tryńcza na rzecz przywrócenia fabryki wagonów i z tym apelem skierowaliśmy się do wszelkich pozostałych wójtów z terenu powiatu przeworskiego – dodaje. Kolejne samorządy podejmują teraz stosowne uchwały, deklarując poparcie dla przedsięwzięcia. W UG Tryńcza wierzą, że gdyby była fabryka, byłyby zamówienia i praca, dlatego do tematu z uporem wracają po raz kolejny.
Przypominajmy, że zakład związany z produkcją kolejową w Gniewczynie funkcjonuje od lat 80. ubiegłego stulecia. Fabryka Wagonów „Gniewczyna” sformowana została w 1994, by po 7 latach funkcjonowania przejść w ręce słowackiego inwestora. W 2014 roku zakład ogłosił upadłość.
Próby reanimacji fabryki trwają od kilku lat. Na przełomie 2017 i 2018 w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że fabryka zostanie wykupiona przez PKP Cargo, ale do wiosny 2018 sprawa wygasła. Teraz odżyła za sprawą samorządu gminy Tryńcza i przemyskiej „Solidarności”. Trudno wyrokować, jakie są szanse powodzenia tych zabiegów. Na skierowane do PKP pismo nie uzyskaliśmy odpowiedzi przed zamknięciem bieżącego wydania Życia Podkarpackiego. Do sprawy wrócimy, kiedy tylko poznamy stanowisko kolei państwowych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A do Kuchcińskiego po co? Również wyślijcie do Chomy.
PISoBOLSZEWIA ma inne zmartwienia w korycie póki co.Bedą wybory to obiecająPozdrowienia z Stoczni Szczecińskiej NBP,KNF,KGHM,PZU, SKOK-ów itd.
Znacjonalizować i stworzyć dużo dobrze płatnych etatów. Finansowanie oczywiści z budżetu.
A do Kuchcińskiego po co? Również wyślijcie do Chomy.
PISoBOLSZEWIA ma inne zmartwienia w korycie póki co.Bedą wybory to obiecająPozdrowienia z Stoczni Szczecińskiej NBP,KNF,KGHM,PZU, SKOK-ów itd.
Znacjonalizować i stworzyć dużo dobrze płatnych etatów. Finansowanie oczywiści z budżetu.