Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego pochylono się między innymi nad kondycją jarosławskiego szpitala, udzielając mu wsparcia, niezbędnego do sięgnięcia po środki na wdrożenie coraz powszechniejszych w sektorze zdrowia rozwiązań cyfrowych, czyli tzw. e-usług. Korzyści mają być odczuwalne dla pacjentów.
Resort zdrowia zachęcał zarządzających szpitalami i placówkami medycznymi do sięgania po finansowe wsparcie, które pozwolić mają im na rozwój usług cyfrowych. Po takie środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zdecydowało się aplikować Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia naborem wniosków na transformację cyfrową ochrony zdrowia radni zdecydowali się więc zabezpieczyć środki w budżecie powiatu na wkład własny dotyczący projektu pn. „Wdrożenie e-usług w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu”. Spełnienie tego warunku było konieczne, by móc złożyć wniosek o dofinansowanie. Podjęcie uchwały w tym zakresie radni uznali za uzasadnione.
– Jest szansa skorzystać ze środków zewnętrznych na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy w obecnych czasach różnego rodzaju cyberataki na szpitale w całej Polsce, dlatego wspólnie z dyrektorem szpitala omówiliśmy ten wniosek. Aplikować możemy o 9 mln zł na wdrożenie w szpitalu rozwiązań gwarantujących cyberbezpieczeństwo i ochronę danych wrażliwych pacjentów. Wkład własny to 20 procent, czyli 1,8 mln zł, co łącznie daje 10 mln 800 tys. zł. Odbyto burzliwą dyskusję w tej sprawie na Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej i ta wydała opinię pozytywną. Nikt nie daje nam oczywiście gwarancji, że te pieniądze dostaniemy, ale mamy dużą szansę, bo jarosławski COM jest szpitalem wysoko punktowanym, jeżeli chodzi o ten program. Jeśli nie zrealizujemy tego zadania teraz, to i tak w przyszłości czeka nas wdrożenie tego programu – argumentował założenia projektu uchwały starosta Kamil Dziukiewicz.
– To dla powiatu duże pieniądze, bo w bieżącym roku musimy zabezpieczyć 300 tys. zł w budżecie na ten cel, a w kolejnym 1 mln 500 tys. zł. Jednak proszę o przychylność i trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie wniosku o dofinansowanie – dodał.
Radny Józef Szkoła dopytywał o źródło finansowania wkładu własnego dla tej inwestycji. Jak wyjaśniła skarbnik powiatu Agnieszka Mroczka, potrzebna[paywall] na ten rok kwota 300 tys. będzie zabezpieczona z wolnych środków, oczywiście jeśli wniosek przejdzie pozytywnie weryfikację. – Jeśli zaś chodzi o rok następny i 1 mln 500 tys. zł, obecnie nie mogę wskazać źródła finansowania – uzupełniła.
Na sesji dało się słyszeć opinie, że nawet jeśli konieczne okazałoby się zaciągnięcie kredytu na ten cel, to taki krok i tak jest zasadny, bo wsparcie jarosławskiego szpitala jest obowiązkiem powiatu. Ostatecznie uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy obecni na sesji radni. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku o dofinansowanie projekt miałby być realizowany w placówce od sierpnia br. do końca maja przyszłego roku i zapewnić zwiększenie efektywności udzielania świadczeń, a pacjentom lepszy dostęp do informacji na temat stanu zdrowia. Ogólne korzyści wynikające z jego realizacji to także odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa placówki szpitalnej, lepsza organizacja pracy personelu dzięki wdrożeniu rozwiązań AI i podłączeniu do Centralnego Repozytorium Danych Medycznych i digitalizacji dokumentacji medycznej oraz rozbudowie systemów informatycznych szpitala.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze