Reklama

Kolejne duże pieniądze dla szpitala przegłosowane


Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Jarosławskiego pochylono się między innymi nad kondycją jarosławskiego szpitala, udzielając mu wsparcia, niezbędnego do sięgnięcia po środki na wdrożenie coraz powszechniejszych w sektorze zdrowia rozwiązań cyfrowych, czyli tzw. e-usług. Korzyści mają być odczuwalne dla pacjentów.


Resort zdrowia zachęcał zarządzających szpitalami i placówkami medycznymi do sięgania po finansowe wsparcie, które pozwolić mają im na rozwój usług cyfrowych. Po takie środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności zdecydowało się aplikować Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Zdrowia naborem wniosków na transformację cyfrową ochrony zdrowia radni zdecydowali się więc zabezpieczyć środki w budżecie powiatu na wkład własny dotyczący projektu pn. „Wdrożenie e-usług w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu”. Spełnienie tego warunku było konieczne, by móc złożyć wniosek o dofinansowanie. Podjęcie uchwały w tym zakresie radni uznali za uzasadnione.

– Jest szansa skorzystać ze środków zewnętrznych na cyberbezpieczeństwo. Obserwujemy w obecnych czasach różnego rodzaju cyberataki na szpitale w całej Polsce, dlatego wspólnie z dyrektorem szpitala omówiliśmy ten wniosek. Aplikować możemy o 9 mln zł na wdrożenie w szpitalu rozwiązań gwarantujących cyberbezpieczeństwo i ochronę danych wrażliwych pacjentów. Wkład własny to 20 procent, czyli 1,8 mln zł, co łącznie daje 10 mln 800 tys. zł. Odbyto burzliwą dyskusję w tej sprawie na Komisji Rodziny, Zdrowia i Pomocy Społecznej i ta wydała opinię pozytywną. Nikt nie daje nam oczywiście gwarancji, że te pieniądze dostaniemy, ale mamy dużą szansę, bo jarosławski COM jest szpitalem wysoko punktowanym, jeżeli chodzi o ten program. Jeśli nie zrealizujemy tego zadania teraz, to i tak w przyszłości czeka nas wdrożenie tego programu – argumentował założenia projektu uchwały starosta Kamil Dziukiewicz.

Reklama

– To dla powiatu duże pieniądze, bo w bieżącym roku musimy zabezpieczyć 300 tys. zł w budżecie na ten cel, a w kolejnym 1 mln 500 tys. zł. Jednak proszę o przychylność i trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie wniosku o dofinansowanie – dodał.

Korzyści dla pacjentów i personelu

Radny Józef Szkoła dopytywał o źródło finansowania wkładu własnego dla tej inwestycji. Jak wyjaśniła skarbnik powiatu Agnieszka Mroczka, potrzebna[paywall] na ten rok kwota 300 tys. będzie zabezpieczona z wolnych środków, oczywiście jeśli wniosek przejdzie pozytywnie weryfikację. – Jeśli zaś chodzi o rok następny i 1 mln 500 tys. zł, obecnie nie mogę wskazać źródła finansowania – uzupełniła.

Reklama

Na sesji dało się słyszeć opinie, że nawet jeśli konieczne okazałoby się zaciągnięcie kredytu na ten cel, to taki krok i tak jest zasadny, bo wsparcie jarosławskiego szpitala jest obowiązkiem powiatu. Ostatecznie uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy obecni na sesji radni. W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku o dofinansowanie projekt miałby być realizowany w placówce od sierpnia br. do końca maja przyszłego roku i zapewnić zwiększenie efektywności udzielania świadczeń, a pacjentom lepszy dostęp do informacji na temat stanu zdrowia. Ogólne korzyści wynikające z jego realizacji to także odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa placówki szpitalnej, lepsza organizacja pracy personelu dzięki wdrożeniu rozwiązań AI i podłączeniu do Centralnego Repozytorium Danych Medycznych i digitalizacji dokumentacji medycznej oraz rozbudowie systemów informatycznych szpitala.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/06/2025 18:09
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama